Türkiye’nin Konuta Olan Güvenci Tam!

Türkiye’nin Konuta Olan Güvenci Tam!
Editör: Ahmet Yaman Gündem 24 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ülke çevresinde kasım ayı içerisinde 132.655 konut satışı gerçekleştirildi. Şuana kadar bütün zamanlar kapsamında 100 yıldır en yüksek konut satışı 2016 kasım ayında yapılmış durumdayken eş zamanlı olarak konut kredili satışlar ise 48.941 satışla kendi rekorunu kırmış durumda. Kasım 2016 gayrimenkul sektörü için rekor üstüne rekor ayı oldu.

Ülke genelinde konut satışları her geçtiğimiz dakika rekor üzerine rekor kırmayı eksik etmiyor. Konut sektörünün son zamanlarda artmış olan yatırımları ve düşmüş olan ev kredisi faizleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın $’ı, Euro’yu TL’ye çevirme çağrışımında firmaların kendi çaplarında gerçekleştirmiş olduğu çok cazip fırsatlar konut alma taleplerine çok büyük destekler verdi.

En önemlisi olarak %1’in altına inmiş olan ev kredisi faizleri ve sektörde ki şirketlerin 2016 yılı tümüyle yapmış oldukları cazip fırsatlarla artışa geçmiş konut satışları insanlık var olduğu günden beri Türkiye içerisinde rekorunu kırdırdı. Kasım 2016 konut satışı Kasım 2015 konut satışına kıyasla %25,1 artışa geçip 132.655 adete yükselmiştir.

Bu sebeple 2016 ayı 11 ayında 1.198.740 konut satışı gerçekleşti. Aralık ayında ise 100.000 konut daha satılırsa Cumhuriyet tarihinin en dev satışı oluşmuş olacaktır.

TÜİK aracılığıyla açıklanan istatistiklere göre, ipotekli satış olarak bildiğimiz banka kredili olan satışlar, 15 Temmuz’da yapılmış olan hain darbe girişiminin hemen sonrasında, sektör şirketlerinin kendi çaplarında, bankalarınsa arka arkaya ev kredisi faizlerini düşürmesiyle yükselmeye geçti. Eylül ayından beri 1.20 gibi bi sayıya çıkmış olan 120 ay vadesi bulunan faiz oranı, 2 ay içerisinde 0.90, 0.95 seviyelerine indi ve buna bağlı olarak konut talepleri ışık hızında artışa geçti.

“VATANDAŞ GÜVENİYOT”

Sur Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Altan Elmas, açıklanan istatistiklere göre Türk milletinin Türkiye’ye ve gelecek Türkiye’ye olan güveninin ne kadar yüksek olduğunu belirterek, “Türkiye’ye güven sağlam bir şekilde gerçekleşmeseydi şu anda bu rakamları göremeyeceğimiz gibi kimsede konut alma işlemi gerçekleştirmezdi. Bu kadar problem ve sıkıntıya rağmen hala böyle rakamlar görüyorsak bunun bir nedeni var. Ülkeye olan güven…” dedi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com