Türkiye’de Her Sene TOKİ Özel Sektör İş Birliğiyle Üretilen Konut Sayısı 700.000 Adet!

Türkiye’de Her Sene TOKİ Özel Sektör İş Birliğiyle Üretilen Konut Sayısı 700.000 Adet!
Editör: Hasan Aker Gündem 28 Şubat 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

MEDAR aracılığıyla yapılan organizasyon Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezi içerisinde yapıldı.

Konferans çerçevesinde Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı,Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir KARLIDAĞ, Prof. Dr. Kenan GÜRSOY ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün TURAN’ın konuşmacı olarak kendini gösterdiği, İnsan, şehir ve medeniyet konulu bir oturum yapıldı.

Oturum kapsamında şehir ve medeniyet olarak 2 farklı ve 2 büyük kavramın işlenmesinin çok büyük derece zor olduğunu aktaran Turan, Şehirlerin, medeniyetlerin iniş ve çıkışlarına göre şekil aldığını belirtti. Bu durum kapsamında ise yaşamakta olan kişilerin direkt olarak etki altına alındığını belirtti.

Bunu şehirde bulunan mekanlardan, fiziki dokulardan, mimariden anlayabileceğinizi ifade eden Turan, bir şehrin fiziki dokusunun şüphesiz olarak insan dokusunu yansıtmakta olduğunu vurguladı. Aynız amanda bu dokunun Sadece insanların ruhunu değil,g eleceğini ve inanç dünyasını da etkilemekte olduğunun altını çizdi.

Şehirler üzerinde asırlar içerisinde birikmiş mirasları koruma altına alarak ve onları rehabilite etmeye özen gösterip, şehirle gönül bağı kuracak olan yerleşim alanları oluşturulması konusuna değinen ve bu konunun altını çizen Turan, buna sebep olarak, şehirlerin, nesillerin gelecek tasavvurunu belirlediğini aktardı.

Türkiye’de her yıl ortalama olarak 600.000 ila 700.000 adet konut, Toki, özel sektör; küçük ve büyük inşaat firmaları tarafından üretilmektedir. Turan, medeniyet, şehir, nüfus ve konut arasında olan ilişki kapsamında TOKİ’nin ne denli bir yapı ve ne denli bir model olarak bulunduğu konusunda değinildi.

TOKİ, 33 yıllık sektör tecrübesi bulunan direkt olarak Başbakanlığa bağlı olan bir kamu idaresi olarak günyüzüne çıkmaktadır. Türkiye üzerinde sosyal konut ve sosyal donatı inşası konusunda 2003 yılından günümüze çok büyük başarılara imza atmıştır ve bu atılım kapsamında TOKİ; Kanunla tamamlanmış güçlü yetkilere, hızla organize olabilme imkanı sunan teknik ve idari kabiliyeti yüksek, dinamik bir altyapıya kavuşturulmuştur.

Örnek olarak Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde oluşan deprem sonrasında Van İlinde yıkılan 15.000 binanın yerine yeni 1.el 17.000 konutu 1 yıl içerisinde inşa etmiş, tamamlamış ve teslimini yapmıştır.

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Celal Koloğlu Kimdir?

Celal Koloğlu Kimdir?

Tema Tasarım | Osgaka.com