Türkiye Dünya'da Konut Lideri!

truck

Habertürk Gazetesi Köşe Yazarı Abdurrahman Yıldırım, bugün yayınladığı yazısında OECD raporunun sonuçlarını değerlendirme altına alarak, bir köşe yazısı yayınladı. Türkiye'de son 6 yılda meydana gelen konut fiyatlarında artışa değindi.

Türkiye Dünya

Yukarıda paylaştığımız tablo, 7 Mayıs tarihinde açıklanan OECD raporlarından direkt olarak alınma ve Türkiye'nin son 6 yıl içerisinde konut fiyatlarında meydana getirdiği artış bakımından yaşadığı liderliğin kanıtı olarak ön plana çıkıyor.

2011 yılında ülkemiz %10.2 oranında artışla 3. sırada bulunurken, 2012 yılında %11.7 oranında artışla ilk sırada kendine yer açtı. Ardından ise 2013 yılında da liderliğini devam ettiren Türkiye, 2014 yılında 1.liği İrlanda'ya kaptırdı ve İrlanda'nın hemen ardından %14,5 oranıyla gelerek 2012 ve 2013 yıllarından daha fazla artış yaşadı. 2015 yılında tekrardan ilk sırayı kapan ülkemiz %18,4 oranla kendini gösterirken, 2016 yılında da bu istikrarından vazgeçmeyerek %14,3 oranında artış kaydetti. Bu şekilde ise 6 yıl içerisinde ilk üç ülke listesinde en çok Türkiye kendini gösterdi. En çok birinci ülke ise yine bizim ülkemiz Türkiye olarak gözleri üzerine çevirdi. Konut fiyatlarında yaşanan en büyük ülke de bu rapora göre yine Türkiye olarak ön plana çıktı. Bu çerçevede Yeni Zelenda ve Estonya'da kendini gösterdi.

Türkiye'nin konut fiyatlarında sürekli olarak artış yaşaması sektöre olan talebi çok hızlı bir şekilde artırıd. Yılda artık 1.500.000 tane konut satışı yapmaya çok az bir zaman kalmış durumda. Yabancılara yılda 4.000.000.000 $ değerinde gayrimenkul satışı yapılabiliyor. Konut sektörü, otomotiv sektörüyle birlikte ekonominin en canlı 2 sürükleyici sektörü olarak ön plana çıkıyor. 

Son 6 yılda fiyatların ortalama olarak kaydettiği artış %118,3 rakamına ulaşırken, TÜİK'e göre gerçek kira artışı ise %48,6 oranıyla sınırlı olarak kalıyor. Bunun sonucu ise doğal olarak kiranın konutu direkt amortilemesi 15 yıldan 20 - 30 - 40 yıla kadar uzanabiliyor. Fiyat artışlarının eğer devamı gelmez ise, son yıllarda konut satın alanlar için "yandı gülüm keten helva" gibi olması planlanıyor. 

 

"Türkiye Dünya'da Konut Lideri!" Yorumlar

"Türkiye Dünya'da Konut Lideri!" Benzer Haberler


Türkiye'de 41.000 Yataklı Akıllı Hastaneler Kurulacak!

Türkiye'de 41.000 Yataklı Akıllı Hastaneler Kurulacak!

Sağlık bakanlığı aracılığıyla kamu - özel işbirliği ile gerçekleştirilmiş olan "Şehir Hastaneleri" projesiyle, Türkiye'ye 41.091 yataklı hastaneler kurulacak. Hastanelerin 6 - 8 tanesi bu yıl hizmete açılıyor!. Türkiye Dünya'da Konut Lideri!

Greenox Residence, Türkiye'nin İlk ve Tek Dikey Ormanı!

Greenox Residence, Türkiye'nin İlk ve Tek Dikey Ormanı!

İstanbul 4.Levent'te yapılacak olan ve adını Green ve Oxygen kelimelerinin birleşiminden oluşturmuş olan Greenox Residence projesi, Türkiye'nin ilk ve tek dikey ormanı olma özelliğini taşımaktadır. Benzeri daha önce İtalyan Mimar Stefano Boeri tarafından 2010 yılı içerisinde Milano'da yapılan dikey ortman konseptli proje sizler için çok ayrıcalıklı bir yaşam vaat ediyor.

Kentsel Dönüşüm Türkiye İçin Çok Büyük Fırsat!

Kentsel Dönüşüm Türkiye İçin Çok Büyük Fırsat!

Türkiye Dünya'da Konut Lideri!. Bu yıl 5.si düzenlenmiş olan İnşaat ve Konut Konferansı'nda, sektörün önemli isimleri toplanarak, çeşitli konular üzerinde istişare yaptılar. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türk inşaat sektörünün dünya üzerinde pek çok alanda 1. sırada olduğunu dile getirdi.

Ağaoğlu: Moody's Körfez parasının Türkiye'ye gelmesini istemiyor

Ağaoğlu: Moody's Körfez parasının Türkiye'ye gelmesini istemiyor

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Batı bankalarının "Türkiye’ye para aktarmayın, yatırım yapmayın" şeklinde Körfez yatırımcılarına resmi yazı gönderdiğini söylerken Moody's'in de Türkiye'ye para gelmemesi için kararlar aldığını belirtti.. Türkiye Dünya'da Konut Lideri!

AVM'lerde Dövizle Kira Sadece Türkiye'de Var!

AVM'lerde Dövizle Kira Sadece Türkiye'de Var!

DeFacto şirketi CEO'su İhsan Ateş, "16 ülkede toplam mağazamız var, diğer tüm ülkelerle yerel para biriminde kira ödemesi yapıyoruz, fakat Türkiye'de Dolar ve Euro var, buda sadece Türkiye'ye özel olan bir şey dedi.

Türkiye'nin Dev Projeleri Ders Kitaplarında Gösterilecek

Türkiye'nin Dev Projeleri Ders Kitaplarında Gösterilecek

Türkiye için bir devri kapatıp yeni bir devir açar nitelikte olan projeler ders kitaplarına giriyor. Öğrenciler, uluslararası gücün simgesi olarak beliren 3. Havaalanı, Marmaray ve Kanal İstanbul'u Coğrafya dersinde öğrenecek. . Türkiye Dünya'da Konut Lideri!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

Öncelikli olarak Körfez ülkeleri olmak üzere toplamda 21.178 yabancı uyruklu kişiye, 19.091 konut ve 1.912 parsel satışı gerçekleştirildi. Türkiye'yi tercih edenlerin ilk baş sırasında, Iraklılar sonrasında ise, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve İngiltere vatandaşları geldi.

Türkiye'nin Konuta Olan Güvenci Tam!

Türkiye'nin Konuta Olan Güvenci Tam!

Ülke çevresinde kasım ayı içerisinde 132.655 konut satışı gerçekleştirildi. Şuana kadar bütün zamanlar kapsamında 100 yıldır en yüksek konut satışı 2016 kasım ayında yapılmış durumdayken eş zamanlı olarak konut kredili satışlar ise 48.941 satışla kendi rekorunu kırmış durumda. Kasım 2016 gayrimenkul sektörü için rekor üstüne rekor ayı oldu.