Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!

truck

Türk Müteahhitlik sektörü yurt dışında çok önemli projelerin altına imzasını atıyor. Türk firmalar günümüze kadar toplam olarak 28,5 milyar $'lık yatırım bedeli bulunan 650 iş ve AVM projesinin altına imzasını attı.

Yurt dışında çok önemli projeler yapmakta olan müteahhitlik sektörü, günümüze kadar toplam 28,500,000,000 $ tutarında iş ve AVM projesi üstlendi.

Türk firmaları 1972 - 2016 yılları arasında 113 ülkede 335.000.000.000 $ tutarında 8.830 proje işi aldı. Söz konusu projelerin ortalama olarak 213.000.000.000 $'lı kkısmı konut, toplu konut, hastane, iş merkezi, sosyo - kültürel tesis, askeri tesisler, turizm tesisleri ve stadyum tarzında üst yapı projeleri oluşturdu.

Bu projelerin yaklaşık olarak %8,5'i iş ve AVM projeleri olarak verilere yansırken, Müteahhitler tarafından dünya üzeridne toplam olarak 28.500.000.000 $ tutarında 650 adet iş ve AVM inşası yapıldı.

Rusya bu dönem içerisinde en fazla iş ve AVM projesi işi alınmış olan ülke olurken devamında Kazakistan, Ukrayna, Suudi Arabistan ve Libya geliyor.

TMB üyelerinin yurt dışında günümüze kadar altına imza atmış olduğu projeler içerisinde Rönesans'ın üstlenmiş olduğu St. Petersburg - Lakhta Center, Ant Yapı aracılığıyla üstlenilmiş olan Moscow City projesi çerçevesinde bulunan Capital City ve Oko Tower projeleriyle Enka aracılığıyla Moskova'da yapılmış olan Metropolis İş Merkezi ve Eurasia projeleri kendini öne çıkartıyor.

YENİ PAZAR SAHRAALTI AFRİKA

Ülkemizin, yurt dışı müteahhitlik pazarında %35'lik paya sahip olan Libya, Irak ve Rusya'da son zamanlarda yaşanmakta olan olumsuz gelişmelerin bu ülekeler üzerinde bulunan işlerin artık durma noktasına gelmesi, müteahhitleri yeni pazarlara doğru yöneltti.

Türk firmaları son zamanlarda, gelirleri petrol ve değerli maden ihtiyacına bağlı olan Sahraaltı Afrika ülkelerine yönünü çevirdi. Etiyopya, Nijerya, Sudan, Kamerun, Kongo, Gana, Mali ve Senegal Türk müteahhitler adına hedef birer bölge konumunu almış durumda.

Bölge üzerinde yol, köprü, baraj, konut, okul, kongre merkezi, hastane, turizm ve doğalgaz ile enerji yaıtrımları kendini gösterirken, uluslararası piyasa üzerinde emtia fiyatlarında yaşanmakta olan yüksek düşüş, bu ülkelerin ekonomilerini direkt olarak etkilediğinden dolayı öngörülen yatırım programları ertelenmek zorunda kaldı

"Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!" Yorumlar

"Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!" Benzer Haberler


Türk Ytong Çalışanları 53. Yıl Kutlamalarında Buluştu

Türk Ytong Çalışanları 53. Yıl Kutlamalarında Buluştu

Türk YTONG'un 53’ üncü kuruluş yıl dönümünde, Türkiye'ye kazandırılan Türk YTONG şirketinin büyük bir eser olduğu ve başarılarının katlanarak devam edeceğine değinildi. 2016 yılı içinde Çatalca’ya kurulan YTONG fabrikası ile şirketin toplam kapasitesi de 2.5 milyon metreküpe ulaşmış oldu.. Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!

Türk Seddi Nisanda Bitiyor

Türk Seddi Nisanda Bitiyor

Suriye bölgesinde süre gelen iç karışıklıklar ve savaş halinin ülkemiz tarafına olası tehdidi ve zararını ortadan kaldırabilmek için TOKİ tarafından 600 kilometrelik Suriye ile Türkiye sınırı boyunca prefabrik şekilde üretilen beton duvarlar inşa edilmektedir. Günde 3 kilometrelik duvar çalışması yürüten TOKİ sınır hattı boyunca güvenlik yolu ve gözetleme kuleleri de inşa etmektedir.

Türk İnşaat Sektöründe ABD Fırsatı!

Türk İnşaat Sektöründe ABD Fırsatı!

Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!. Norolbank Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt, bugün itibariyle başkanlık koltuğuna geçecek olan Donal Trump'ın ekonomi üzerinde olan etkilerini anlattı.

Dubai Cityscape 2016 Fuarı’na katılan Türk firmalar!

Dubai Cityscape 2016 Fuarı’na katılan Türk firmalar!

6-8 Eylül 2016 tarihlerinde Dubai'de gerçekleştirilecek olan Cityscape 2016 Fuarı'na Türk katılımcılar yoğun ilgi gösteriyor. . Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!

BBK, Türk Şirketlerinin Körfez ve Hindistan'a Yatırım Yapmasında Aracı Olacak!

BBK, Türk Şirketlerinin Körfez ve Hindistan'a Yatırım Yapmasında Aracı Olacak!

Türkiye üzerinde temsilcilik açmış olan Bank of Bahrain and Kuwait (BB), Türk şirketlerinin Körfez ve Hindistan üzerinde yatırım yapmalarına aracılık yapacak. BBK Türkiye Genel Müdürü Bilgün Gürkan, altyapı, enerji, konut, yol ver yenileme projelerinde büyük fırsatların olduğunu iletti.

Türk müteahhitlerinin Irak'taki 'alacak' sorunu çözülüyor

Türk müteahhitlerinin Irak'taki 'alacak' sorunu çözülüyor

Irak Planlama Bakanı, Türk firmalarının alacaklarını tahsil etmeleri konusunda çalışma başlattıklarını açıkladı. . Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!

Hamit Demir: 3. köprü Türk milletine çok yakıştı!

Hamit Demir: 3. köprü Türk milletine çok yakıştı!

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Demir: "(Yavuz Sultan Selim Köprüsü) Bölge ve yakın lokasyondaki konut projelerine değer katacağını öngörüyorum"

Türk Şirketler Yurt Dışına 5.2 Milyar Dolar Yatırım Yaptı!

Türk Şirketler Yurt Dışına 5.2 Milyar Dolar Yatırım Yaptı!

Türk şirketler 2014 yılından günümüze kadar olan süreç içerisinde yurt dışındaki projelerine tamı tamına 5.200.000.000 $ yatırım yaptı. 10.000.000.000 $'da birleşme ve satın alma işlemlerine para harcadı. 2017 itibariyle Türk şirketleri, dünyayı ülke ülke - parsel parsel tarayıp, fırsat aramaktalar.