Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!

Türk Müteahhitler Yurtdışında 28,5 Milyar $'lık Proje Altına İmza Attı!

Türk Müteahhitlik sektörü yurt dışında çok önemli projelerin altına imzasını atıyor. Türk firmalar günümüze kadar toplam olarak 28,5 milyar $'lık yatırım bedeli bulunan 650 iş ve AVM projesinin altına imzasını attı.

Yurt dışında çok önemli projeler yapmakta olan müteahhitlik sektörü, günümüze kadar toplam 28,500,000,000 $ tutarında iş ve AVM projesi üstlendi.

Türk firmaları 1972 - 2016 yılları arasında 113 ülkede 335.000.000.000 $ tutarında 8.830 proje işi aldı. Söz konusu projelerin ortalama olarak 213.000.000.000 $'lı kkısmı konut, toplu konut, hastane, iş merkezi, sosyo - kültürel tesis, askeri tesisler, turizm tesisleri ve stadyum tarzında üst yapı projeleri oluşturdu.

Bu projelerin yaklaşık olarak %8,5'i iş ve AVM projeleri olarak verilere yansırken, Müteahhitler tarafından dünya üzeridne toplam olarak 28.500.000.000 $ tutarında 650 adet iş ve AVM inşası yapıldı.

Rusya bu dönem içerisinde en fazla iş ve AVM projesi işi alınmış olan ülke olurken devamında Kazakistan, Ukrayna, Suudi Arabistan ve Libya geliyor.

TMB üyelerinin yurt dışında günümüze kadar altına imza atmış olduğu projeler içerisinde Rönesans'ın üstlenmiş olduğu St. Petersburg - Lakhta Center, Ant Yapı aracılığıyla üstlenilmiş olan Moscow City projesi çerçevesinde bulunan Capital City ve Oko Tower projeleriyle Enka aracılığıyla Moskova'da yapılmış olan Metropolis İş Merkezi ve Eurasia projeleri kendini öne çıkartıyor.

YENİ PAZAR SAHRAALTI AFRİKA

Ülkemizin, yurt dışı müteahhitlik pazarında %35'lik paya sahip olan Libya, Irak ve Rusya'da son zamanlarda yaşanmakta olan olumsuz gelişmelerin bu ülekeler üzerinde bulunan işlerin artık durma noktasına gelmesi, müteahhitleri yeni pazarlara doğru yöneltti.

Türk firmaları son zamanlarda, gelirleri petrol ve değerli maden ihtiyacına bağlı olan Sahraaltı Afrika ülkelerine yönünü çevirdi. Etiyopya, Nijerya, Sudan, Kamerun, Kongo, Gana, Mali ve Senegal Türk müteahhitler adına hedef birer bölge konumunu almış durumda.

Bölge üzerinde yol, köprü, baraj, konut, okul, kongre merkezi, hastane, turizm ve doğalgaz ile enerji yaıtrımları kendini gösterirken, uluslararası piyasa üzerinde emtia fiyatlarında yaşanmakta olan yüksek düşüş, bu ülkelerin ekonomilerini direkt olarak etkilediğinden dolayı öngörülen yatırım programları ertelenmek zorunda kaldı

Etiketler : Şirket Haberleri