Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi Genelinde Anlaşma Oranı 1/4 Oldu!

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi Genelinde Anlaşma Oranı 1/4 Oldu!

İstanbul'un merkezi yerleşim alanları arasında yer alan Tozkoparan'da kentsel dönüşüm projeleri dahilinde 1/4 oranla vatandaşla uzlaşmaya gidildi.

İstanbul'un Tozkoparan Bölgesinde uzun zamandır merak konusu olan kentsel dönüşüm projesi dahilinde meydana gelen çalışmalar çerçevesinde Tozkoparanlı vatandaşların 1/4'i için vatandaşlarla uzlaşma sağlanmış durumda. Güngören Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) beraber yürütmekte olduğu projede hedef ise 16.000 nüfusu yerinden oynatmadan kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek olarak belirlendi.

Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi dahilinde vatandaştan ek bir ücret talep etmeden mevcut olarak metrekaresi kadar bire bir ölçüde konut verilecek. Mahalle kültürüne en ufak zarar gelmeyecek olan projede AVM ve rezidans yer almayacak. Projede yeşil alan ağırlığı çok büyük seviyede olacak.

okul sayısı, kültür ve spor merkezi sayısının artış göstereceği projede kira yardımı ise yaklaşık olarak 1.000 tl olarak belirlendi. Yardım süreside 18 ay yerine proje bitimine kadar devam edecek. TOKİ ve Güngören Belediyesi ortaklığıyla 2016 yılında imzalanan protokolün ardından 5.500 adet konutun ve 190 adet dükkanın yer aldığı, 58 hektarlık alanının dönüşümü için çalışma start aldı. 3 etapta gerçekleştirilecek olan projede hak sahipleriyle imzaların tamama erdirilmesi durumunda tahliye ve yıkım çalışmaları start alacak.

Tozkoparan'daki kentsel dönüşümün vatandaşı yerinden oynatmayan, rantsal değil, gerçek anlamda bir kentsel dönüşüm olarak ön plana çıkacağını ifade eden Güngören Belediye yetkilileri, vatandaşın elinde metrekareyi daraltmadan, üzerine herhangi bir para eklemeden, mahalle kültürüne zarar vermeden, inşaat yoğunluğunu da artırmadan Türkiye'ye örnek nitelikte bir kentsel dönüşüm projesinin nasıl yapılacağı konusunda bilgi aktarımında bulundu.

Bu alanın İstanbul mahalle kültürünün koruma altında tutulduğu bir bölge olduğunu ileten Yetkililer, bu sebepten dolayı site tarzı yerine mahalle dokusunun zarar almamış ve ileriki süreçe kadar da zarar almamasını sağlayarak, dokuyu koruyarak bir dönüşüm yapacaklarını vurguladılar. AVM ve rezidansın projede yer almayacağını ileten yetkililer, Onun yerine iş yeri, çarşı, özel okul, özel hastane, otel yapılabilecek olduğunu dile getirdi. Mevcut Tozkoparan halkının yaşamını devam ettirecek olduğu bölgede de toplam olarak 4.000 metrekarelik alana sahip bir kamu sağlık tesisi, ilkokul, ortaokul ve liselerin yer alacağını da belirttiler.

Konut sayısı 5.500 iken buna yalnızca 700 konut ilave edileceğini ileten yetkililer, bu ilave konutları belediyenin kentsel dönüşüm projelerinde rezerv alan olarak kullanma amacıyla inşa edeceklerini dile getirdi. Bu şekilde mahalle nüfusunu 16.000'den 19.000'e taşıyacak olduklarını belirten yetkililer, Ama buna karşılık park alanını 25.000 metrekareden 60.000 metrekareye çıkaracaklarını da belirttiler. İstanbul'un tam ortasında bisiklet yolları, yürüyüş parkurlar, meyve ağaçları bulunan, dokusu bozulmayan ve aynı kalan bir mahalle olarak Tozkoparan'ın kalacağını açıkladılar.

Belediye Yetkilileri, Vatandaşa yeriniz şöyle değerlendi, bundan dolayı üstüne metrekaresi şu kadar para verin demeyeceklerini belirttiler.

Yetkililer, bazıu konut sahiplerinin 38 metrekare alanları bulunurken, en küçük dairenin 45 metrekare olmasından dolayı ortaya çıkan soruna da çözüm bulduklarını ilettiler. Sorunun üstesinden ise şöyle gelecekler, Vatandaşın kendi konutu kaç metrekare ise karşılığında o kadar konut verilecek olduğunu belirten yetkililer, 55 metrekare dairesi olana 55 metrekare daire verileceğini fakat bazı bölgelerde 38 metrekare evlerin yer aldığını, yeni projede bulunan minimum dairenin alanının ise 45 metrekare olduğunu dile getirdi. Vatandaşı mağdur etmemek adına 38 i 40 metrekareden aydıklarını ve aradaki farkı ise maliyet fiyatından dolayı 1 metrekaresi 3.000 TL olarak ödemelerini istediklerini kaydetti. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   tozkoparan kentsel dönüşüm nerelerde   tozkoparan kentsel dönüşüm son durum