Torba Yasayla Yürürlüğe Girdi! Kira Geliri Olanlar Ne Kadar Vergi Ödeyecek?

Torba Yasayla Yürürlüğe Girdi! Kira Geliri Olanlar Ne Kadar Vergi Ödeyecek?
Editör: Nezaket DURU Gündem 14 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kira gelirleri olanların daha çok vergi ödeyeceğinin netlik kazanması eleştirileri de beraberinde getirdi. 2017 yılında elde edilen gelirlere de uygulanmak üzere artık daha fazla verginin ödeneceği geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Torba Yasa ile belirlenmiş oldu. Başka geliri olmayıp kira getirileri üzerinden geçimini sağlayan gayrimenkul sahipleri onaylanan yasaya göre ne kadar vergi ödeyecekler? Vergilerde yapılan yeni düzenlemelerle ilgili merak edilen gelişmelerin detayları haberimizde…

Kira gelirlerinden indirilecek giderlerin belirlenmesinde kullanılan götürü gider uygulamasına göre, 2017 yılında elde edilen gelirlere uygulanacak oran yüzde 25’ten yüzde 15’e indirildi. Yapılan düzenlemeye göre ev sahipleri daha fazla vergi ödüyor olacaklar. Yani aylık 2 bin TL kira getirisi olan bir gayrimenkul sahibinin götürü gideri 12 ay üzerinden hesaplanınca 24 bin lira ediyor. Bu kira gelirini elde etmek için tadilat gibi yapılan masraflara 5 bin TL gittiği düşünülünce, gayrimenkul sahibinin ödeyeceği vergi miktarı 19 bin lira üzerinde hesaplanıyor. Kanun koyucuya göre yıllık gelirin yani 24 bin TL’nin yüzde 25’i üzerinden hesaplanan vergiye göre, gider 6 bin TL hesaplanıp vergi ise kalan 18 bin üzerinde alınıyor. 

Torba Yasa ile kanunda yapılan değişiklikle yüzde 25’den yüzde 15’e çekilen orana göre ev sahipleri daha az gider yazıyor olacaklar. Ancak yapılan düzenlemeye göre vergi miktarındaki bu düşüş, yüzde 17 oranında artışa tekabül edecek. Eski sisteme göre aracının değeri 100 bini geçenlerde yüzde 30 daha fazla vergi ödüyor olacaklar.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com