TOKİ Sermaye Piyasalarına Gireceğini Açıkladı!

TOKİ Sermaye Piyasalarına Gireceğini Açıkladı!
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 15 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ellerindeki konut dışı varlıkları değerlendirmek üzere sermaye piyasasına gireceklerini belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’dan önemli açıklamalar var. 2017 yılında yüzde 40 büyüdüklerini açıklayan kurum, 2018’de de büyümeye devam edeceklerini bildirdi. Bu yılki hedefleri 70 bin konut olan TOKİ, elindeki arsa ve konut dışı varlıkları değerlendirmek için nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. İşte TOKİ’nin 2018 yılında hayata geçirmeyi planladığı önemli proje ve çalışmalarının detayları…

TOKİ yıllık olarak ürettiği 60-65 bin konut ile önemli bir üretim gücünü elinde bulundurmaya devam ediyor. Ayrıca kurumun bu gücünün yerli sanayiye olan desteklerinin de azımsanmayacak kadar çok olduğu biliniyor. Ürettikleri tüm konutları satan TOKİ’nin bu yıl içinde gerçekleştirmeye planladıkları hedefleri arasında konut dışı varlıklarını sermaye piyasasında değerlendirme düşüncesinin olduğu öğrenildi. Ayrıca yurt dışındaki ihalelere de çatı kuruluş olarak girecek olan kurum, üstleneceği projeleri Türkiye’deki firmalara yaptırma konusunda da önemli çalışmalara imza atıyor olacak.

İstatistiklere göre ürettiği konut ile sattığı konut sayısı neredeyse aynı olan TOKİ’nin üretiminin yüzde 98’lik kısmını dar ve orta gelirli vatandaşlar için yapılan sosyal konutlar oluşturuyor. Üretilen her konutun satıldığını belirten Turan, hedeflerini de buna göre belirlediklerini ifade etti. Yeni finansal modeller üzerinde de çalışmalarını sürdüren ve sermaye piyasasına girmeyi düşünen kurumun banka ve müteahhitlere de bir kuruş dahi borcu bulunmadığı öğrenildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com