TOKİ Ev Alma Şartları

TOKİ Ev Alma Şartları
Editör: Hasan Aker Emlak Rehberi 5 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Bildiğiniz üzere belirli bir geçmişe sahip olan TOKİ binlerce vatandaşı ev sahibi yapma konusunda bir hayli başarılı olmuştur. Bu sözü edilen konut projelerinde ev alma şartları nedir diye soranlar olacaktır mutlaka. İşte bu konu hakkında neler yapmanız gerekiyor ve ne gibi evrakları edinmeniz gerekiyor bu noktaları sizler için araştırdık.

TOKİ’den ev alabilmek ya da bunun için başvuruda bulunabilmek için en temel husus Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartıdır. Ayrıca ev almak için başvuruda bulunacağınız toplu konut projesinin yapıldığı il ya da ilçede en az 1 yıllık süre ile ikamet ediyor olmalısınız ya da projenin inşa edildiği ilin nüfusuna kayıtlı olmanız gerekiyor.

TOKİ’den ev alabilmeniz için gerekli olan şartlardan bir diğeri de geriye dönük olarak daha önce toplu konut idaresi başkanlığı bünyesinden konut almamış olmalısınız. Bu durumun beraberinde de yine daha önceden toplu konut idaresinden herhangi bir konut kredisi almamış olmanız gerekmektedir.

Başka bir nokta ise kendi adınıza, eşiniz ya da velayeti üzerinizde olan çocuklarınızın adına tapu kaydı, kat mülkiyeti ya da müstakil bir eve ait tapu olmamalıdır. Bir diğer yandan ise TOKİ başvurusu için yaş sınırı 25’tir. Başvuru esnasında 25 yaşını doldurmuş olmanız önemli bir husustur.

Son olarak ise evinizdeki hane halkının kazançları da dahil olmak üzere, evinizde aylık olarak kazanılan gelir miktarı en fazla 3.200 TL olarak kısıtlanmıştır. Bu sözünü ettiğimiz kazanç sınırına ev içerisindeki her çalışan bireyin kazandığı para dahildir. Bunun yanı sıra başvuru işlemini gerçekleştirmek için hane halkından, kendisi, eşi ve çocukları adına sadece bir kişi başvuru yapabilir.

TOKİ’den Ev Almak İçin Gerekli Belgeler:

Az önce bahsettiğimiz bir takım şartları sağlamanız halinde başvuruda bulunabilirsiniz ancak aşağıda belirttiğimiz evrakları temin etmeniz gerekmektedir.

 • Nüfus cüzdanı Fotokopisi
 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, kredi oranına göre T.C. Emekli Sandığı tarafından temin edebilecekleri Hak Sahipliği Belgesi
 • Engelli olan vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisini ya da tam teşekkürlü bir devlet hastanesinden alınmış olan sağlık heyet raporunu edinmeleri gerekir.
 • Emekli vatandaşlarımız ise SGK tarafından temin edebilecekleri Emekli Kimlik Belgesi ya da henüz bu belge çıkmadı ise emekli olduğunu bildiren bir belge edinmelidirler.Yorumlar (6 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

 • Hayriye :

  6 Mart 2019-11:33

  toki yardimi varmi

 • Hayriye :

  6 Mart 2019-11:36

  toki alt gelir gruplarına yardım varmi

 • İsa Şafak :

  18 Mart 2019-22:34

  10 yaşında %100engelli çocugum var Tokiden eb alabilirmiyim şartlar nedir indirim varmı

 • sezen :

  29 Mart 2019-11:26

  Dullara yönelik uygun taksit var mı?

 • emine say :

  29 Mart 2019-11:29

  kara listede olanlar tokiden ev alabilir mi? lütfen bilgi verin.

 • ayşe :

  30 Mart 2019-10:59

  Bolu da başlandı mı bilgisi olan var mı?

Tema Tasarım | Osgaka.com