TOKİ Ev Alma Şartları

truck

TOKİ’den ev almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım husus vardır. Bu hususları ve toplu konut idaresi tarafından belirlenen şartları sizler için araştırıp haberimizde açıkladık. TOKİ’den ev almanın şartları gibi pek çok sorusu olanların merak ettikleri konulara ışık tuttuk.

Bildiğiniz üzere belirli bir geçmişe sahip olan TOKİ binlerce vatandaşı ev sahibi yapma konusunda bir hayli başarılı olmuştur. Bu sözü edilen konut projelerinde ev alma şartları nedir diye soranlar olacaktır mutlaka. İşte bu konu hakkında neler yapmanız gerekiyor ve ne gibi evrakları edinmeniz gerekiyor bu noktaları sizler için araştırdık.

TOKİ’den ev alabilmek ya da bunun için başvuruda bulunabilmek için en temel husus Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartıdır. Ayrıca ev almak için başvuruda bulunacağınız toplu konut projesinin yapıldığı il ya da ilçede en az 1 yıllık süre ile ikamet ediyor olmalısınız ya da projenin inşa edildiği ilin nüfusuna kayıtlı olmanız gerekiyor.

TOKİ’den ev alabilmeniz için gerekli olan şartlardan bir diğeri de geriye dönük olarak daha önce toplu konut idaresi başkanlığı bünyesinden konut almamış olmalısınız. Bu durumun beraberinde de yine daha önceden toplu konut idaresinden herhangi bir konut kredisi almamış olmanız gerekmektedir.

Başka bir nokta ise kendi adınıza, eşiniz ya da velayeti üzerinizde olan çocuklarınızın adına tapu kaydı, kat mülkiyeti ya da müstakil bir eve ait tapu olmamalıdır. Bir diğer yandan ise TOKİ başvurusu için yaş sınırı 25’tir. Başvuru esnasında 25 yaşını doldurmuş olmanız önemli bir husustur.

Son olarak ise evinizdeki hane halkının kazançları da dahil olmak üzere, evinizde aylık olarak kazanılan gelir miktarı en fazla 3.200 TL olarak kısıtlanmıştır. Bu sözünü ettiğimiz kazanç sınırına ev içerisindeki her çalışan bireyin kazandığı para dahildir. Bunun yanı sıra başvuru işlemini gerçekleştirmek için hane halkından, kendisi, eşi ve çocukları adına sadece bir kişi başvuru yapabilir.

TOKİ’den Ev Almak İçin Gerekli Belgeler:

Az önce bahsettiğimiz bir takım şartları sağlamanız halinde başvuruda bulunabilirsiniz ancak aşağıda belirttiğimiz evrakları temin etmeniz gerekmektedir.

  • Nüfus cüzdanı Fotokopisi
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, kredi oranına göre T.C. Emekli Sandığı tarafından temin edebilecekleri Hak Sahipliği Belgesi
  • Engelli olan vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisini ya da tam teşekkürlü bir devlet hastanesinden alınmış olan sağlık heyet raporunu edinmeleri gerekir.
  • Emekli vatandaşlarımız ise SGK tarafından temin edebilecekleri Emekli Kimlik Belgesi ya da henüz bu belge çıkmadı ise emekli olduğunu bildiren bir belge edinmelidirler.

"TOKİ Ev Alma Şartları" Yorumlar

"TOKİ Ev Alma Şartları" Benzer Haberler


Toki Engelli Evlerine Nasıl Başvurulur?

Toki Engelli Evlerine Nasıl Başvurulur?

Toki engelli evleri başvuru şartlarını ve engelli evleriyle ilgili tüm bilgilere haberimizde ulaşma imkanınız bulunuyor. Detaylar Haberimizde.... TOKİ Ev Alma Şartları

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…

TOKİ Çeşme Reisdere Kura Tarihi

TOKİ Çeşme Reisdere Kura Tarihi

TOKİ Ev Alma Şartları. Yılın son projelerinden olan TOKİ Çeşme Reisdere Konut Projesinde inşaat çalışmaları sona erdi sıra konutları sahiplerine teslim etmekte. İki ayrı etaptan meydana gelen ve 2 + 1 ve 3 + 1 seçeneklerinde sahip olan 4 katlı yapılar için hak sahibi belirlemek için çekilecek olan kura tarihi 30 Aralık 2016 olarak belirlendi.

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

Son zamanlarda oldukça dille getirilen, boşalan askeri arazilerin akıbeti konusundaki belirsizliklere bir netlik kazandırdık. Son 10 yıllık süreç içerisinde çeşitli illerde yer alan toplamda 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılması sureti ile TOKİ tarafına devredildiği haberi geldi.. TOKİ Ev Alma Şartları

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Geçmişten günümüze kadar binlerce toplu konut projesine imza atarak on binlerce vatandaşı ev sahibi yapan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek yeni konut projelerine başvuruda bulunmak için bir takım koşulu sağlamanız ve bir kısım evrakları temin etmeniz gerekmektedir. Haberimizde bu koşullar ve evraklar hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin askıda kalan dönüşüm projelerinden Tahtakale mahallesinde yapılması düşünülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili son karar verildi. Vatandaşların şikayetlerine göre TOKİ'nin maliyetleri yüksek bulduğunu öne sürdüğü proje de anlaşma bir türlü sağlanamadı. Kanal İstanbul'a komşu olacak bölgenin akıbeti ne olacak? . TOKİ Ev Alma Şartları

TOKİ Çeşme Kura Sonuçları Tam Liste

TOKİ Çeşme Kura Sonuçları Tam Liste

TOKİ tarafından inşasına başlanılan İzmir Çeşme Sosyal Konutları, yörenin geleneksel mimarisinden esinlenerek hayata geçirilen bir sosyal konut projesi olarak yükseliyor. Vatandaşların kaymakamlığa başvurusu ile bir talep projesi olarak hayata geçirilen konutların sahipleri, en geç mart ayında yeni evlerine taşınmış olacaklar.

TOKİ Sivas Divriği’de 610 Konut Yapacak

TOKİ Sivas Divriği’de 610 Konut Yapacak

Geçmişten bu güne kadar binlerce konut inşa ederek on binlerce vatandaşın konut sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştüren Toplu Konut İdaresi, bu yılın son ayı içerisinde Sivas Divriği’de inşa edeceği konut projesi için ihaleyi gerçekleştirdi ve en kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlayacak.