TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar
Editör: Nezaket DURU Emlak Rehberi 16 Nisan 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Türkiye’de dar gelirli ve orta gelirli milyonlarca vatandaş yer alırken bu vatandaşların büyük çoğunluğunun kendine ait bir evi bulunmamaktadır. İşte bu noktaya parmak basan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ev sahibi olmayan vatandaşların kendi evlerinin sahibi olmaları için ülkenin dört bir yanında toplu konut inşa çalışmaları yürütmektedir.

İşte bu toplu konutlardan ev sahibi olmak isteyen kişilerin kafasında olan ortak soru TOKİ başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? Biz de bu haberimizde bu sorunuzun ve diğer pek çok sorunuzun cevabını vereceğiz.

TOKİ Başvuru Şartları

İlk olarak başvuracak kişinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekirken başvuru yapacağı projenin bulunduğu ilde en az 1 yıldır ikamet etmesi ya da başvuru yapacağı projenin bulunduğu ilin nüfus kütüğüne kayıtlı olması şartı aranmaktadır.

Bir diğer TOKİ Başvuru Şartı ise geçmiş dönemler içerisinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinden hiç konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinden konut kredisi kullanmamış olması gerekmektedir.

Kendi adına, eşi ve çocukları adına herhangi bir gayrimenkul tapu tescilinin bulunmaması şartı aranırken başvuru yapacak kişinin başvuru tarihi baz alınarak en az 25 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bir diğer şart ise başvuru yapacak kişinin hane halkı toplam gelirinin 3 bin 200 TL sınırını aşmıyor olması gerekmektedir.  Son bir husus ise bir haneden sadece bir kişi TOKİ evleri için başvuru yapabilmektedir.

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bu sorunun cevabı ise şu şekildedir;

  • Başvuruda bulunacak kişinin Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri Emekli Sandığından temin edecekleri Hak Sahipliği belgesi
  • Engelli olan kişilerin Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca kendilerine verilen Engelli Kimlik Kartının bir adet fotokopisi ya da tam teşekkürlü bir hastaneden temin edecekleri en az yüzde 40 oranda engelli olduklarını gösteren belge
  • Emekli olan kişilerin ise Sosyal Güvenlik Kurumundan temin edecekleri Emekli Kimlik Belgesi ya da henüz bu belgeyi temin etmemiş ise emekli olduğunu beyan eden bir belge ya da yazı

Üst kısımda yer alan tüm evraklar başvuru yapacak kişiler tarafından eksiksiz olarak temin edilerek TOKİ Başvurusuna gidince yetkililere ibraz edilmelidir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilen evlerin başvurusu ve diğer hususlar ile ilgili bize ulaşabilir ya da https://www.toki.gov.tr adresinden tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Şerefiye Bedeli Nedir?

Şerefiye Bedeli Nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com