TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

truck

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin askıda kalan dönüşüm projelerinden Tahtakale mahallesinde yapılması düşünülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili son karar verildi. Vatandaşların şikayetlerine göre TOKİ'nin maliyetleri yüksek bulduğunu öne sürdüğü proje de anlaşma bir türlü sağlanamadı. Kanal İstanbul'a komşu olacak bölgenin akıbeti ne olacak?

Geçtiğimiz yıl kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine karar verilen Avcılar Tahtakale mahallesiyle ilgili çalışmalarda sona gelindiği düşünülürken, TOKİ’nin üstlendiği projeyle ilgili iptal haberi geldi. Çalışmaların tamamlandığı bölgede yaşayan vatandaşlara, Toki tarafından davet gönderilirken, sonrasında uzlaşmanın sağlanacağı öngörülüyordu. Ancak beklentiler bu yönde gerçekleşmedi. Kanal İstanbul’a komşu olacak bölgedeki dönüşümle ilgili merak edilen gelişmelerin detayı haberimizde…

Yaklaşık 167 hektar alanın kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanan Tahtakale’de doldur boşalt usulüne göre dönüşüm yapılması kararı alınmıştı. Buna göre TOKİ’nin bölgede bulunan boş arazisine belirli sayıda konut yaptıktan sonra hak sahiplerinin bir kısmını buraya yerleştirip boşalan binaların yerine yenisini yapacağını biliniyordu. Edinilen bilgilere bölgedeki hak sahiplerinin ev ya da işyerlerinin arsa ve yapı değeri belirlenip kaç metrekare konut alabileceği hesaplanacaktı.

TOKİ'nin Avcılar Tahtakale Mahallesi'nde hayata geçireceği kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaklaşık 6 bin 125 konutun yapılmasına karar verilmişti. Ancak firmanın projeyi gerçekleştirebilmesi için bölgedeki vatandaşların yüzde 90’ı ile anlaşmayı sağlamış olması gerekiyordu. Son gelen bilgilere göre T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile mahalle sakinleri ile  arasında anlaşmanın sağlanamadığı için projenin iptal edildiği bilgisi paylaşıldı. Kanal İstanbul'a komşu olacak olan bölgede bu karardan sonra sürecin nasıl işleyeceği merak konusu.

"TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!" Yorumlar

"TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!" Benzer Haberler


TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin askıda kalan dönüşüm projelerinden Tahtakale mahallesinde yapılması düşünülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili son karar verildi. Vatandaşların şikayetlerine göre TOKİ'nin maliyetleri yüksek bulduğunu öne sürdüğü proje de anlaşma bir türlü sağlanamadı. Kanal İstanbul'a komşu olacak bölgenin akıbeti ne olacak? . TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

Tahtakale Kentsel Dönüşüm Projesi

Tahtakale Kentsel Dönüşüm Projesi

Tahtakale kentsel dönüşüm projesi, Avcılar ilçesinde oldukça önemli bir yere sahip oldu. Son dönemde hız gösteren proje, kentsel dönüşüm ile ilgili beklentileri de yükseltti.

Tahtakale ve Altınşehir Kentsel Dönüşüm Projelerinde Düğmeye Basıldı

Tahtakale ve Altınşehir Kentsel Dönüşüm Projelerinde Düğmeye Basıldı

TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!. Altınşehir Tahtakale kentsel dönüşüm projelerinin hazırlanması ve danışmanlık işi ihalesi bugün saat 11:30'da gerçekleşecek...Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Tahtakale kentsel dönüşüm ve Altınşehir kentsel dönüşüm projeleri için düğmeye

Tahtakale ile Altınşehir'in kentsel dönüşüm ihalesi bugün!

Tahtakale ile Altınşehir'in kentsel dönüşüm ihalesi bugün!

İstanbul'un Avcılar-Tahtakale Mahallesi ile Başakşehir-Altınşehir Mahallelerinin kentsel dönüşüm ihalesi bugün saat 11.30'da yapılacak. . TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

Avcılar Tahtakale'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

Avcılar Tahtakale'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

167 hektar alanı bulunan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenme sürecine girecek olan Avcılar Tahtakale Mahallesi'nde 2014 yılından beri bekleyişin ardından mutlu sona ulaşıldı. Konut sahipleriyle görüşmelere bugünü takip eden günlerde başlanacağı söylendi. Semt toplamında toplam olarak dönüşecek konut sayısı belirlendi, tam 6.125 konut kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenecek.

Avcılar Tahtakale Kentsel Dönüşüm

Avcılar Tahtakale Kentsel Dönüşüm

Bulunduğu konumdaki eski binaların yıkılıp, yerine depreme dayanıklı yeni binalar inşa edilmesi ve bunun devlet destekleri ile yapılması için Avcılar Tahtakale kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. . TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!