TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!

TOKİ, Avcılar Tahtakale Dönüşüm Projesini İptal Etti!
Editör: Vahap AYZET Gündem 7 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Geçtiğimiz yıl kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine karar verilen Avcılar Tahtakale mahallesiyle ilgili çalışmalarda sona gelindiği düşünülürken, TOKİ’nin üstlendiği projeyle ilgili iptal haberi geldi. Çalışmaların tamamlandığı bölgede yaşayan vatandaşlara, Toki tarafından davet gönderilirken, sonrasında uzlaşmanın sağlanacağı öngörülüyordu. Ancak beklentiler bu yönde gerçekleşmedi. Kanal İstanbul’a komşu olacak bölgedeki dönüşümle ilgili merak edilen gelişmelerin detayı haberimizde…

Yaklaşık 167 hektar alanın kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanan Tahtakale’de doldur boşalt usulüne göre dönüşüm yapılması kararı alınmıştı. Buna göre TOKİ’nin bölgede bulunan boş arazisine belirli sayıda konut yaptıktan sonra hak sahiplerinin bir kısmını buraya yerleştirip boşalan binaların yerine yenisini yapacağını biliniyordu. Edinilen bilgilere bölgedeki hak sahiplerinin ev ya da işyerlerinin arsa ve yapı değeri belirlenip kaç metrekare konut alabileceği hesaplanacaktı.

TOKİ’nin Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde hayata geçireceği kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaklaşık 6 bin 125 konutun yapılmasına karar verilmişti. Ancak firmanın projeyi gerçekleştirebilmesi için bölgedeki vatandaşların yüzde 90’ı ile anlaşmayı sağlamış olması gerekiyordu. Son gelen bilgilere göre T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile mahalle sakinleri ile  arasında anlaşmanın sağlanamadığı için projenin iptal edildiği bilgisi paylaşıldı. Kanal İstanbul’a komşu olacak olan bölgede bu karardan sonra sürecin nasıl işleyeceği merak konusu.Yorumlar (6 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

 • Hayriye :

  6 Mart 2019-11:33

  toki yardimi varmi

 • Hayriye :

  6 Mart 2019-11:36

  toki alt gelir gruplarına yardım varmi

 • İsa Şafak :

  18 Mart 2019-22:34

  10 yaşında %100engelli çocugum var Tokiden eb alabilirmiyim şartlar nedir indirim varmı

 • sezen :

  29 Mart 2019-11:26

  Dullara yönelik uygun taksit var mı?

 • emine say :

  29 Mart 2019-11:29

  kara listede olanlar tokiden ev alabilir mi? lütfen bilgi verin.

 • ayşe :

  30 Mart 2019-10:59

  Bolu da başlandı mı bilgisi olan var mı?

Tema Tasarım | Osgaka.com