TOKİ Askeri Arazileri Devraldı

TOKİ Askeri Arazileri Devraldı
Editör: Hasan Aker Toki Haberleri 18 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Bir süredir pek çok kişinin konuştuğu askeri arazilerin durumu hakkındaki sorular azda olsa netlik kazanmış oldu. 15 temmuz günü gerçekleşen hain darbe girişimi sonucunda milletimizin iradesi ve devletimizin dik duruşu ile olumsuz sonuçlanan girişimin ardından şehir merkezlerinde yer alan askeri üsler ve kışlaların şehir dışında bir konuma yeniden konuşlandırılması hususu gündeme gelerek gerekli girişimler yapılmıştı.

Bu hususun yanı sıra geniş bir zaman dilimine yayılarak söz konusu olan bir kısım hudut birlik tesisleri dahil olmak üzere 244 parsellik arazinin 3 milyar TL gibi bir fiyata Toplu Konut İdaresi bünyesinde devredildiği bilgisi ortaya çıktı. Son 10 yıllık süreç içine yayılarak farklı illerde 244 askeri parselin 3 milyar 84 milyon 526 bin TL gibi bir bedel karşılığında mahsuplaştırılarak Toplu Konut İdaresi bünyesinde devir edildiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinde devredilmiş olan 244 parsel arazi içerisinde hudut birlik tesislerinin de yer almakta olduğunu belirtti. Açıklamasına devam eden Işık, söz konusu kışlaların hiç birinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığına devredilmek amacı ile boşaltılmadığını dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın sunmuş olduğu soru önergesini cevaplayan Bakan Fikri Işık, Kocaeli’de yer alan Engin Aydın Kışlası’nın 263 milyon 719 bin 164 TL kıymet tespit bedeli karşılığında 16 Haziran 2015 tarihinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafına devredildiğini ifade etti. Bakan Işık konuşmasına şu şekilde devam etti; “Mahsuplaşma tarihinden itibaren güncellenerek 316 milyon 509 bin TL Milli Savunma Bakanlığı’nın alacaklı olduğu bedel olarak kayıtlara geçirilmiştir. Daha önceki süreçler içerisinde askeri kullanım durumu sona ermiş ve kullanım dışı olan araziler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na devredilmiştir. Bu sebepten ötürü boşaltılarak devir işlemi gerçekleştirilen herhangi bir askeri arazi söz konusu değildir. 31 Aralık 2015 tarihinden başlangıç alınarak gelen süreç boyunca gerçekleşen ilk ara mahsuplaşmaya göre 2006 yılından bu zamana kadar muhtelif illerde 244 adet parsel toplam olarak 3 milyar 84 milyon 526 TL gibi bir bedel ile mahsuplaştırılarak TOKİ tarafına devredilmiştir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

TOKİ’nin 2023 Hedefi

TOKİ’nin 2023 Hedefi

Tema Tasarım | Osgaka.com