TOKİ 2018 Yılında 10.491 Daire ve İşyerinin Teslimini Gerçekleştirdi!

TOKİ 2018 Yılında 10.491 Daire ve İşyerinin Teslimini Gerçekleştirdi!

Toki, bu yıl içerisinde toplam olarak 10.491 adet konut ve işyerini sahipleriyle buluşturdu. Bu çerçeve dahilinde TOKİ Başkanı Ergün Turan, bir takım açıklamalar yaptı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından bu yıl içerisinde  16 ilde yapımı tamamlanmış olan 10 bin 491 iş yeri ve konut sahiplerine kavuştu.TOKİ başkanı Ergün Turan,yaptığı açıklama da 2,5 yıl önce yatay mimariye önem gösterilmesinin sonucunu almaya başladıklarını,birçok ilde bu önemli kararı yansıtacak değerli projeler hayata geçirdiklerini belirtti.

Bu karar ile birlikte başta uzun yıllara dayanan şehirlerde olmak üzere yatay yapılaşmaya önem verildiğini vurgulayan Turan,geçen sene ihale edilmiş 64 bin konutun %74 üne rastlayan 47 bininin 6 kat veya daha az katlı binalardan oluştuğunu söyledi.

Turan bu sene tamamlanan ve sahiplerine teslim edilen konutlar ile ilgili bilgi vererek,"Bu yıl, şimdiye kadar yapımı tamamlanmış olan Nevşehir, Niğde, Adapazarı, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Tokat, Tekirdağ, Şanlıurfa, Trabzon, Van, Yozgat, Karabük, Düzce, Osmaniye'de 10 bin 491 konut ve işyeri teslim edildi."dedi.

Turan, 3 yıl içinde ihalesi gerçekleştirilmiş olan konut sayısının 93 bini geçmiş olduğunu söyledi. TOKİ'nin 14 yıl içinde üretmiş olduğu konutların %85 inin sosyal konut şeklinde olduğunu söyleyen Turan, "Ancak son yıllarda ürettiğimiz konutların yaklaşık olarak %95'i sosyal konuttur.2016 yılı içerisinde ise bu rakam %98'e çıkmıştır. Bu konutlar öncelik olarak dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza verilmektedir. Bu grubun içinde engelliler,maluller ile emekliler ve şehit aileleri için farklı bir yer ayrılmış vaziyettedir."dedi. 6 ay içerisinde 30 bin adet konut ihale edildi diyen Turan, bu seneki konut hedefinin 65 bin adet olduğunu söyleyerek,temmuz ayının sonuna kadar ihale edilen konut sayısıyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

"5 bin 688 adet konutluk 17 ihalenin tarihi belli olmakla birlikte bin 912 adet konutluk 6 ihale ise inceleme aşamasında,7 bin 476 konutluk 17 ihale sözleşme aşamasında 15 bin 39 adet konutluk 40 ihalenin ise sözleşmesi imzalanmış durumda.Toplam olarak şimdiye kadar 30 bin 115 konut hedefine ulaştık"dedi.

Etiketler : Toki Haberleri