Temele Ne Kadar Demir Gider?

truck

Önemli inşaat malzemelerinden olan demir, inşaatın temel atma aşamasından diğer bölümlerine kadar inşaatın birçok alanında kullanılmaktadır. Bir ev yapmaya ya da yaptırmaya karar verdiğinizde toplam maliyetin hesaplamasında, inşaat alanınızın büyüklüğünden kullandığınız malzemelere kadar birçok etken vardır. Peki ne kadar büyüklükte bir eve ne kadar ton demir gerekir? İşte yanıtı.

Kendisine ait arsası olanlar ya da arsa alıp kendi evini yapmaya karar verenlerin hesaplama işleri oldukça detaylıdır. İnşaat işi için gereken bütçeyi toparladıktan sonra her şey tamam dersiniz ama yine bir eksik çıkar. Peki bir evin yapımında unutulmaması gereken malzemeler nelerdir? Ortalama bir ev yapımında ne kadar demir kullanılır? Bunun ev sahibine maliyeti ne kadar olur? Bir evin inşası esnasında kaç ton demir kullanılır gibi merak ettiklerinizin yanıtını sizler için araştırdık.

Önemli inşaat malzemelerinden olan demir, inşaatın temel atma aşamasından diğer bölümlerine kadar inşaatın birçok alanında kullanılmaktadır. Bir ev yapmaya ya da yaptırmaya karar verdiğinizde toplam maliyetin hesaplamasında, inşaat alanınızın büyüklüğünden kullandığınız malzemelere kadar birçok etken vardır. Bir önceki yazımızda evin temeli için ne kadar beton gittiğini ve maliyet hesaplamasından bahsetmiştik. Aynı şekilde demir kullanımında da ne kadar demire ihtiyaç duyulur, ortalama maliyeti ne olabilir konusunu örnekler ile açıklayacağız.

Yapılmasına karar verdiğiniz projenin kat yüksekliğinden döşeme tipine kadar birçok özellik dikkate alınarak inşaatta kullanılan demirin maliyeti hesaplanır. Örneğimiz üzerinden ortalama bir hesaplama yapacak olursak; 120 metrekarelik bir ev yapmaya karar verdiğinizi varsayalım. Bir metrekarelik bir alanın inşası esnasında yaklaşık 35 kg demir kullanılmaktadır. Buna göre 120 x 35 = 4200 kg demire ihtiyacınız vardır. Yani 120 metrekarelik bir ev için 4-5 ton arasında demir kullanmanız gerekebilir. Maliyet hesaplaması konusunda demir fiyatları illere göre ve seçilen demirin kalitesine göre değişiklik gösterdiği için firmalarla görüşmenizde yarar var. Ancak yine ortalama bir fiyat olarak demirin ton fiyatı 1750 TL ile 1900 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Diğer merak edilen konulardan biriside radye temelde kullanılan demir miktarıdır. Olası bir depreme karşı önlem olarak tercih edilen radye temelde kullanılan demir miktarı inşaatın yapılacağı bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin deprem bölgesi olan bir yerde ya da fazla katlı yapılarda normalde kullanılan demir miktarından fazla kullanım yapılmaktadır.

"Temele Ne Kadar Demir Gider?" Yorumlar

2 YORUM
  1. Bülent Molla 23 Kasım 2017 15:39

    10710kg demir gider. o da güncel fiyat olarak 26775tl eder.

  2. Sadettin TEKİN 21 Ağustos 2017 15:40

    Temele yani 306 Metrekare alanına ne kadar demir gider

"Temele Ne Kadar Demir Gider?" Benzer Haberler


Temele Ne Kadar Demir Gider?

Temele Ne Kadar Demir Gider?

Önemli inşaat malzemelerinden olan demir, inşaatın temel atma aşamasından diğer bölümlerine kadar inşaatın birçok alanında kullanılmaktadır. Bir ev yapmaya ya da yaptırmaya karar verdiğinizde toplam maliyetin hesaplamasında, inşaat alanınızın büyüklüğünden kullandığınız malzemelere kadar birçok etken vardır. Peki ne kadar büyüklükte bir eve ne kadar ton demir gerekir? İşte yanıtı.. Temele Ne Kadar Demir Gider?

Temele Ne Kadar Beton Gider?

Temele Ne Kadar Beton Gider?

İnşa etmek üzere planlanan yapının maliyetleri seçilecek ürünlerin kalitesinden, yapılması planlanan yapının büyüklüğüne kadar değişiklik gösterir. Ortalama olarak bir binanın inşası için temel aşamasında ne kadar beton kullanılır? Hangi malzemeden ne kadar oranda kullanılmalı?