Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama

truck

Mahkemelere sıkça konu olan sorunlardan biriside boşanan çiftler arasında nafaka artırımının ne kadar olacağı mevzusudur. Tarafların ekonomik durumlarına göre yapılması gereken artışlar bazen yasalara uygun hareket edilmediğinde tarafları mağdur duruma sokabilmekte. İşte nafaka artırım oranları...

Mahkemelere sıkça konu olan sorunlardan biriside boşanan çiftler arasında nafaka artırımının ne kadar olacağı mevzusudur. Tarafların ekonomik durumlarına göre yapılması gereken artışlar bazen yasalara uygun hareket edilmediğinde tarafları mağdur duruma sokabilmekte. Bu sebepten birçok çift, uzun süren mahkeme kararlarını beklemek zorunda kalabilmekte. Peki nafaka artımı nasıl yapılır ya da yapılmalı? Nafaka hesaplamasında hangi oranlar dikkate alınır? Nafaka artırımı konusunda merak edilenleri haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Bir kimsenin bakıp gözetmekle yükümlü olduğu kişi ya da kişilere mahkeme kararıyla verdiği aylık ödenek nafaka olarak tanımlanmaktadır. Daha detaylı olarak örneklerle açıklamak gerekirse; nafaka zor durumda olan yakınlarınıza da mahkeme kararı ile verilebileceği gibi en çok karşımıza çıkan nafaka türlerinden boşanma halleri durumunda da ekonomik durumu kötü olan tarafa ödemesi yapılabilmekte. Biz burada en çok sorun yaşanan ve boşanma sürecinde verilmesi kararlaştırılan nafaka türlerini, sorunlarını ve artırma oranlarını paylaşıyor olacağız.

Bilindiği üzere boşandıktan sonra ekonomik olarak yoksulluğa düşecek tarafa mahkeme kararı ile nafaka verilmesi kararlaştırılır. Bu şekilde ödemesi yapılan nafaka türü yoksulluk nafakası olarak geçer. Düşük gelire sahip ya da hiç geliri olmayan, işten çıkarılan, asgari ücretle çalışan ve ev hanımları yoksulluk nafakası alabilmektedirler. Belirtilen hallerin tersi durumlarda yani iş sahibi olma, emekli aylığı sahibi olma, resmi olarak evli olunmasa da fiili olarak başkasıyla yaşayan, kenarda birikmiş parası olanlar yoksulluk nafakasından yararlanamazlar.

Ortak çocukları bulunan kişiler tarafından ödenen ve çocuk nafakası olarak adlandırılan bir diğer nafakada iştirak nafakasıdır. Çocuğun bakımı, ihtiyaçları ve eğitim masrafları gibi haller için hakim tarafından verilmesi kararlaştırılır ve çocuk ergin olana kadar ödenir. Ancak eğitim süresi uzayan çocuklarda anne ya da baba durumu elverdiği sürede çocuğa bakmakla yükümlüdür.

Nafaka miktarı ilk etapta nafakayı verecek kişinin ekonomik durumu ve çocuğun ihtiyaçlarına göre belirlenir. Çiftler isterlerse sözleşme de yapabilirler ancak sözleşmenin geçerliliği için hakimin imzası olması şarttır. Nafaka veren tarafı da mağdur etmemek için nafaka artırım davalarında TÜİK’in yayınladığı ÜFE ve TÜFE artış oranları dikkate alınmaktadır. Hakimin onayladığı miktarın enflasyona göre düşük olması durumunda da dava açılarak nafakanın yine uygun görülen oranlarda artırılması istenebilir. 

"Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama" Yorumlar

5 YORUM
 1. Gülay Kılıç 12 Nisan 2018 18:05

  3350 tl nafaka aliyorum. Dava açtım karşı taraf memur ne kadar arttırır alabilirim.

  Yusuf 19 Nisan 2018 03:03

  Daha ne alacaksin almissin alacagini karsi taraf bide memur diyon insaf

 2. sena gür 4 Temmuz 2017 16:12

  ben sadece oğlum için 250 tl alıyorum ve 6. sınıfa gidiyor yaklaşık olarak ne kadar nafaka alması gerekiyor

 3. Burcu duran 6 Şubat 2017 21:53

  250 tl alıyorum ne kadar artmalı

 4. HAYRİYE KARAC 24 Ocak 2017 14:24

  350 TL NAFAKA ALIYORUM NE KADAR ARTMASI GEREKİYOR KARŞI TARAF ASGARİ ÜCRET ALIYORUM DİYOR

"Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama" Benzer Haberler


Aralık 2016 TEFE TÜFE Oranları Açıklandı

Aralık 2016 TEFE TÜFE Oranları Açıklandı

Her vatandaşta merak uyandıran enflasyon ve TEFE TÜFE oranlarının Aralık ayı içerisinde nasıl bir oranda seyrettiği yani Aralık 2016 ayına dair TEFE ve TÜFE oranları açıklandı. Bizi ilgilendiren konu ise Aralık 2016 dönemine dair Kira Artış Oranı ve bu oran için değerler açıklandı. Söz konusu konut kira zam durumu TEFE TÜFE’ye değil de ÜFE oranlarına göre hesaplanmaktadır.. Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama

Ocak 2018 Tefe Tüfe Oranları Açıklandı!

Ocak 2018 Tefe Tüfe Oranları Açıklandı!

Türkiye üzerinde yaşamakta olan bütün vatandaşlarda büyük merak uyandırmış olan enflasyon ve TEFE TÜFE oranlarının Ocak ayı kapsamında hangi oranlarda olduğu diğer bir deyişle Ocak ayına yönelik TEFE TÜFE oranları açıklandı. Bizi kapsamakta olan konuysa 2017 dönemine yönelik olan Kira Artış Oranı; bu oranlar adına olan değerler açıklandı. Söz konusu olan kira zam durumu TEFE TÜFE'ye göre değil ÜFE oranlarına göre hesaplanmaktadır.

2018 TEFE TÜFE Hesaplama

2018 TEFE TÜFE Hesaplama

Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama. TEFE - TÜFE oranları, bazı işlemleri gerçekleştirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Peki bu TEFE TÜFE oranlarının hesaplanması nasıl yapılmaktadır. Bunun için ilk olarak Türkiye genelini temsil etmekte olan bir grup oluşturulmakta. Hemen sonrasında bu grupta bulunan insanların birbirinden farklı hizmet ve ürünlere ne kadar harcamalar yaptığı araştırılmaktadır. Hemen sonrasında da hesaplamalar gerçekleştirilmektedir.

TEFE TÜFE Nedir?

TEFE TÜFE Nedir?

Ekonomi verilerinde TEFE TÜFE gibi terimler kullanılmaktadır. Peki, TEFE TÜFE nedir? Bu iki terim, ekonomik endekstir ve enflasyonun iki ayrı yüzünü göstermektedir. TEFE ie Toptan Eşya Fiyatları Endeksi’nin kısaltılmasıdır. Bu terim de fiyat artışlarının maliyetidir göstermektedir. TÜFE ise Tüketici Fiyatları Endeksi’dir. Bu terim de fiyat artışlarının talep yönünü göstermektedir. . Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama

TEFE TÜFE Nasıl Hesaplanır?

TEFE TÜFE Nasıl Hesaplanır?

TEFE ve TÜFE oranları, birtakım işlemlerin gerçekleştirilmesi ile ortaya konulmaktadır. Peki, TEFE TÜFE nasıl hesaplanır? Bunun için öncelikle ülke genelini temsil eden bir grup meydana getirilmekte, bunun ardından bu gruptaki insanların birbirinden farklı hizmet ve ürünlere ne kadar harcama yaptığı incelenmektedir. Bunun ardından da hesaplamalar yapılmaktadır.

Tefe Tüfe oranları Ekim 2016

Tefe Tüfe oranları Ekim 2016

Bir çok ev sahibinin merakla beklediği konulardan biri olan Tefe Tüfe oranları TÜİK tarafından açıklandı. Gelir dengesini sağlamak ve genel anlamda gayrimenkul değerlerini normal seviyede tutmak isteyen pek çok kişi için Tefe Tüfe oranları büyük önem arz ediyor.. Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama

Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama

Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama

Mahkemelere sıkça konu olan sorunlardan biriside boşanan çiftler arasında nafaka artırımının ne kadar olacağı mevzusudur. Tarafların ekonomik durumlarına göre yapılması gereken artışlar bazen yasalara uygun hareket edilmediğinde tarafları mağdur duruma sokabilmekte. İşte nafaka artırım oranları...

TEFE TÜFE Nasıl Hesaplanır?

TEFE TÜFE Nasıl Hesaplanır?

TEFE ve TÜFE, enflasyon hesaplamasında kullanılmaktadır. Enflasyon da ekonomide fiyatların durumunu göstermektedir. Enflasyonun yüksek olması fiyatların yükseldiğine işaret etmektedir. Enflasyon hesaplamasında kullanılan TEFE “Toptan Eşya Fiyat Endeksi”, TÜFE ise “Tüketici Fiyat Endeksi”dir. TEFE arz kısmının, TÜFE ise enflasyonun talep kısmının hesaplanmasında kullanılmaktadır. Peki, TEFE TÜFE Nasıl Hesaplanır?