Tarım Arazileriyle İlgili Yeni Yönetmelik Resmi Gazetede Yayınlandı!

Tarım Arazileriyle İlgili Yeni Yönetmelik Resmi Gazetede Yayınlandı!
Editör: Mutlu Dinçer Gündem 11 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasıyla ilgili düzenlediği yönetmelik, Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre tarım arazilerinin tarım dışı amaçlı kullanım talepleri veya tarımsal bütünlüğü bozacak şekilde hazırlanan etüt raporları valilik tarafından reddedilebilecek. 

Tarımsal amaçlı yapılara ilişkin arazi kullanım talepleriyle ilgili amaç dışında kullanılmaması için noter onaylı taahhütname alınması gerekirken, arazi kullanım başvuruları ise il müdürlüklerine iletiliyor olacak. Arazi kullanımıyla ilgili süreçler bu kadarla da bitmiyor. İl müdürlüğüne intikal eden taleplerin ardından eğer valilikten izin verilirse arazi kullanılabilecek. Öte yandan arazi kullanımı izinlerinin alınmasının ardından arazinin 2 yıl içinde tarım dışı amaçlı kullanımı varsa veya tarımsal amaçlı yapının ruhsatı alınmamışsa geçersiz sayılarak izinlerin amacı dışında kullanılması engellenmiş olacak.

Arazilerin amacı dışında kullanılmaması için bir diğer kısıtlamada Jeotermal enerji kaynaklı arama faaliyetleri için geliyor. Buna göre toprak koruma kurulunun uygun görmesi durumunda bu şekildeki arazi kullanımlarına projeye uyulması kaydıyla valilik tarafından 1 yıla kadar izin verilebilecek. Deprem, sel gibi doğal afetler sonrası ortaya çıkacak geçici yerleşim yeri ihtiyaçları ile petrol ya da madencilik faaliyetleriyle ilgili kamu yararına kullanılacak arazilerle ilgili amaç dışı kullanımlarının önlenmesi içinde bakanlıktan çıkacak izne göre işlem yapılabilecek. Yeni yönetmelikle tarım dışı alanlar ile marjinal tarım arazilerinin sahipleri tarafından iyileştirilmesi, muhafaza ve geri kazanımlarına yönelik projeler ise toprak koruma projesi olarak değil ıslah amaçlı hazırlanan projeler olarak değerlendirmeye tabi olacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com