Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!

truck

Tarihi Yarımada Fatih'in ardından, Beyoğlu üzerinde de artık tescilsiz olarak bulunan yapılara yönelik bütün projeler ilçe belediyesi aracılığıyla kabul görebilecek. Bu kararın çok tartışılması öngörülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Beyoğlu ilçesinde Koruma Kurulu'nu devre dışına aldı. Tarihi Yarımada Fatih'in ardından, Beyoğlu'nda da artık tescilsiz yapılarla ilgili bütün projeler ilçe belediyesi aracılığıyla onaylanabilecek. Yeni düzenlemeyle, tescilli kültür varlığının  yer aldığı parsellerin kapsamına girmeyen alanlara Koruma Kurulu herhangi bir şey yapamayacak.

Yeni düzenlemeyle, Beyoğlu'nda İstiklal Caddesi, Cihangir, Galata, Karaköy, Kabataş, Dolmabahçe gibi tescilli yapıların yer aldığı bölgelerdeki tescilli yapılara komşu binalara yönelik uygulanmakta olan Koruma Kurulu kararı tamamıyla devre dışı bırakıldı. Bu söz konusu alanlar üzerinde kendini gösteren projenin onaylanması ve bu projeye yapılacak tüm inşai, fiziki müdahaleler artık ilçe belediyesi aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Beyoğlu üzerinde yer alan binlerce yapıyı ilgi ve alakası dahiline alan ve İBB Meclis kararıyla devre dışı bırakılan koruma amaçlı plan notu şu şekildeydi:

Planlama bütünün bulunmakta olan parsellerde, eğer yan taraflarında, önünde ve arkasında tescilli bir kültür varlığına komşuluk durumu söz konusu değilse ve planda da sosyal donatı alanlarının dışında kalan alanlarda yer alıyor ise, bu plan notlarına uyum içerisinde hareket edilerek meydana getirilen projelerin ilçe belediyesi onayı ile uygulama gerçekleştirilecektir. Parsellerde, üzerinden yol geçisi sağlansa bile, söz konusu parsele cephesi bulunan parsellerde, eğer yanlarında, önünde ve arka bölümünde tescilli olarak bulunan bir kültür varlığına komşuluk var ise, ilgili koruma kuru uygun kararı verilmesi zorunludur.

Koruma Kurulları'nın görevleri:

  1. Bakanlık tarafından tespiti gerçekleştirilen koruma altına alınması zorunluluğu bulunan kültür ve tabiat varlıklarının tescil işlemlerini yapmak.
  2. Korunması zorunlu olarak kültür varlıklarını belirli bir gruplamaya dahil etmek.
  3. Sit alanlarının tesciliyle birlikte 3 ay içerisinde geçiş döneminin yapı şartlarını belirlemek.
  4. Koruma amaçlı imar planlarıyla bu söz konusu planların üzerinde yapılan tüm değişikliklere göz atıp karar vermek.
  5. Korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının koruma alanlarının tespit işlemlerini gerçekleştirmek.
  6. Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarından özelliklerini yitirmiş olanların tescil kayıtlarını tamamen ortadan yok etmek.
  7. Korunması gerekli olan taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ve koruma alanlarıyla site alanlarına yönelik uygulamaya ilişkin bir takım kararlar vermek. 

"Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!" Yorumlar

"Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!" Benzer Haberler


Bakanlıktan Açıklama; Tarihi Hastaneler İçin Yıkım Kararı Alındı!

Bakanlıktan Açıklama; Tarihi Hastaneler İçin Yıkım Kararı Alındı!

Şehir hastanelerin açılmasının ardından bazı hastanelerin kapatılacağı haberleri tartışmalara neden olmuştu. Konuya ilişkin detaylı açıklama Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş'ten geldi. Deprem riskinden dolayı yıkılmasına karar verilen tarihi hastanelerin yerine yenisi yapılmak koşuluyla yıkılacak. Ayrıntılar haberimizde.... Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!

TOKİ Çeşme Reisdere Kura Tarihi

TOKİ Çeşme Reisdere Kura Tarihi

Yılın son projelerinden olan TOKİ Çeşme Reisdere Konut Projesinde inşaat çalışmaları sona erdi sıra konutları sahiplerine teslim etmekte. İki ayrı etaptan meydana gelen ve 2 + 1 ve 3 + 1 seçeneklerinde sahip olan 4 katlı yapılar için hak sahibi belirlemek için çekilecek olan kura tarihi 30 Aralık 2016 olarak belirlendi.

Edirne Süloğlu TOKİ Başvuru Tarihi

Edirne Süloğlu TOKİ Başvuru Tarihi

Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Edirne Süloğlu’nda inşa edilen toplu konut projesi kapsamındaki konutların satış işlemlerinin ardından geriye kalan 1 adet konutun satışı da açık satış yöntemi ile gerçekleştirilecektir. Söz konusu olan konuta dair ve konut ile ilgili satış işlemlerine dair ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Çaycuma TOKİ Kurası Tarihi

Çaycuma TOKİ Kurası Tarihi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eli ile Çaycuma bölgesinde hayata geçirilen toplu konut projesi kapsamında yer alan 384 adet konut için başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından merakla beklenen kura çekiliş tarihine az bir süre kaldı. 13 Şubat 2017 Pazar günü gerçekleşecek olan kura çekilişi için bütün hazırlıklar tamamlandı. Ayrıntılar haberimizde…. Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!

Karabük Safranbolu Akçasu Mahallesi TOKİ Kura Tarihi

Karabük Safranbolu Akçasu Mahallesi TOKİ Kura Tarihi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Karabük Safranbolu’da yer alan Akçasu Mahallesi mevkiinde hayata geçirilecek olan alt gelir grubu toplu konut projesi kapsamında yer alan 192 adet konut kuralı olarak satışa sunulmaya hazırlanıyor. Söz konusu konut projesi kapsamında satışa sunulan konutların kura tarihine dair ve satış işlemlerine dair ayrıntılı bilgi haberimizde yer almaktadır.

Mina Towers Teslim Tarihi 2018 Yılı Olarak Belirlendi!

Mina Towers Teslim Tarihi 2018 Yılı Olarak Belirlendi!

İstanbul üzerinde kentsel dönüşüm projelerinin çok büyük ilgi görmekte olduğu ve hızlıca devam etmekte olduğu bölge olan Fikirtepe'de şehrin modern ven güzel duruşuna bir proje daha eklenmekte. Mina Towers adlı proje köprülere ve 2 havaalanınada yakınlığıyla dikkatleri üzerinde topluyor. Proje teslim tarihi olarak 2018 yılının Aralık ayı belirlenmiş durumda.. Tarihi Yarımada'da Koruma Kurulu Devre Dışı Bırakıldı!

Kütahya Şaphane 3. Etap Başvuru Tarihi

Kütahya Şaphane 3. Etap Başvuru Tarihi

Kütahya Şaphane’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından hayata geçirilen 80 konut kapasiteli alt gelir grubu toplu konut projesi kapsamında geriye kalan 43 adet konutu açık satış yöntemi kullanılarak satışa sunuyorlar. Söz konusu satışa sunulan konutlar hakkındaki ayrıntılar ve satış işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler haberimizde yer almaktadır.

Kocaeli Kandıra TOKİ Başvuru Tarihi

Kocaeli Kandıra TOKİ Başvuru Tarihi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 2017 yılı içerisinde gerçekleştireceği konut üretim hedefi için çalışmalar yürütmekte iken, Kocaeli Kandıra’da hayata geçirdiği toplu konut projesi kapsamında yer alan 50 adet konutu açık satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Konut projesi kapsamında satışa sunulan daireler ile ilgili ayrıntılar ve satış işlemleri ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.