Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 16 Nisan 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Tapu satış işlemi satış işlemine konu olan gayrimenkulün bağlı olduğu ilin tapu müdürlükleri tarafından gerçekleştirilirken tapu satışı için talep edilen evrakların alıcı ve satıcı için farklı olduğu bilinmeli ve bunun yanı sıra gerçek ve tüzel kişiler için talep edilen evraklarda da değişkenlik olduğu bilinmelidir.

Tapu Satışı İçin Satıcıdan İstenen Evraklar

Tapu satış işleminde alıcıdan ve satıcıdan farklı evraklar istendiği için ilk olarak satıcı için talep edilen evraklara değineceğiz. İlk olarak satışa konu olan gayrimenkulün tapusunun aslını ve fotokopisini bulundurmanız gerekmektedir. T.C. Kimlik Numaralı Kimlik, 1 adet vesikalık fotoğraf, Belediyeden temin edeceğiniz borcu yoktur yazısı, tapu satış işlemi eğer emlakçı tarafından yürütülecek ise emlakçı adına çıkarılmış bir vekâletname satıcı tarafı için talep edilen evraklardır.

Tapu Satışı İçin Alıcıdan İstenen Evraklar

Tapu satış işleminde alıcı tarafı için talep edilen belgeler ise şu şekildedir. İki tane vesikalık fotoğraf, T.C. Kimlik Numaralı Kimliğin aslı ve bir adet fotokopisi ve alım satım işleminde emlakçı bulunacak ise emlakçının adına çıkarılmış bir vekâletnamenin bulunması gerekmektedir.

Türk Vatandaşlığından Çıkmış Kişilerden İstenen Evraklar

Türk vatandaşlığından çıkmış olan kişiler için tapu satışında istenen evraklar biraz daha farklı olmaktadır. İlk olarak Türk Vatandaşlığından çıkma belgesi, hangi ülkenin vatandaşı ise resmi kimlik belgesi talep edilen belgelerdir.

Gerçek Kişilerden İstenen Evraklar

Tapu satış işleminde gerçek kişilerin T.C. Kimlik Numaralarının kesinlikle bildirilmesi gerekişken Tüzel kişilerde ise Vergi Numarasının tam olarak ibraz edilmiş olması gerekmektedir. Bu hususların yerine getirilmemesi halinde tapu satış işlemi geçerliliğini yitirmektedir.

Yasal Temsilciden İstenen Evraklar

Tapu satış işlemini gerçekleştirecek kişi eğer satıcının vekili konumunda ise satıcının ya da alıcının vekili için vekâletnamesi, eğer vasisi konumunda ise vasi kararı talep edilmektedir.

Tüzel Kişilerden İstenen Evraklar

Tapu satış işlemine taraf olan kişi eğer bir tüzel kişi ise bu tüzel kişiliğin Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olması halinde Ticaret Sicil Memurluğu tarafınca düzenlenen, ilgili mülkiyete dair satış işlemlerinden yetkilinin ya da yetkililerin kimlik bilgilerinin açık bir şekilde belirtildiği bir yetki belgesi bağlı oldukları Sanayi ve Ticaret Odası tarafınca onaylı olarak temin edilmesi ve tapu satış işlemleri esnasında beyan edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca söz etmiş olduğumuz yetki belgesinin tapu satış işleminin gerçekleştiği yıl ile aynı yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Bu hususların yanı sıra ilgili firmanın vergi levhasının aslı ve fotokopisi, son yönetim kurulu seçiminin bulunduğu Ticari Sicil Gazetesinin bir nüshası, firmanın yetkili mercisinin imza sirküleri, firma adına satış yapan kişi eğer vekil ise bir vekaletname ve mülkiyetin bağlı olduğu belediyeden temin edilecek borcu yoktur yazısının olması gerekmektedir. Borcu yoktur yazısının yanı sıra yine belediyeden ilgili mülkiyete dair rayiç bedelin de talebi söz konusudur.

Rayiç Bedel Nasıl Alınır?

Bu sorunun cevabı ise şu şekildedir. Rayiç bedeli alınacak gayrimenkulün tapu belgesinin fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye rayiç bedel talebi ile alıcının ya da satıcının başvurusu yeterli olmaktadır. Rayiç bedelin alınabilmesi için ilgili gayrimenkulün geçmiş döneme ait herhangi bir vergi borcunun olmaması şartı aranmaktadır.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Akif ayin :

    26 Kasım 2018-18:51

    4 daire 1 bodrum tapu cins değişikliği yapılacak tapuda şuan arsa cins değişikliği ne ne kadar ücret gider

İlginizi çekebilir

Metrekare Hesaplama

Metrekare Hesaplama

Tema Tasarım | Osgaka.com