Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?

truck

Ülkemizde gayrimenkul değerlerinin alım ve satım işlemleri tapu ve kadastro müdürlükleri aracılığı ile gerçekleşirken bu işlemler için talep edilen bir takım belgeler ile birlikte tapu harç bedeli ödenmesi gerekmektedir. Bu tapu harcının ne olduğu ve tapu harcının nasıl ödeneceği haberimizde detaylı olarak anlatılmıştır.

Tapu Belgesi Nedir?

Gayrimenkuller Tapu Müdürlükleri aracılığı ile alınıp satılabilmektedir. Tapu belgesi ise bir gayrimenkulün resmi olarak size ait olduğunu niteleyen bir resmi belgedir. Bir gayrimenkulün alım satım işleminin gerçekleştirilmesi ise gayrimenkulün bağlı olduğu ilin ya da ilçenin tapu müdürlüğü vasıtası ile gerçekleşirken bu tapu devir işlemi için tapu müdürlükleri tarafından alıcı ve satıcıdan bir takım evraklar talep edilmektedir.

Tapu Devri İçin Gerekli Evraklar

Satıcıdan İstenen Evraklar

Tapu satış işleminde satıcıdan talep edilen evraklar mülkiyetin tapusunun aslı, 1 tane vesikalık fotoğraf, mülkiyet sahibinin T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi, Mülkiyetin Rayiç Bedeli ve borcu yoktur yazısı şeklindedir. Satış işlemini emlakçı yürütecek ise bir de vekaletname istenmektedir.

Alıcıdan İstenen Evraklar

Tapu satışında alıcıdan da 2 adet vesikalık fotoğraf, T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi ve son olarak ta alım satım işlemini emlakçı yürütecek ise vekaletname belgesinin olması gerekmektedir.

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu Dairesinden Nasıl Randevu Alınır?

İst kısımda sıraladığımız evrakların temin edilmesinin ardından gayrimenkulün bağlı olduğu ilin tapu müdürlüğüne sabah erken saatlerde giderek, https://www.tkgm.gov.tr tapu kadastro sitesine girip randevu alarak ya da Alo 181 numaralı telefonu arayarak randevu almanız gerekmektedir.

Tapu Devir İşlemleri

Tapu dairesine giderek ön başvuru işlemlerini evraklarınızı teslim ederek yapmanızın ardından ortalama 1 ya da 2 saat içerisinde tapu müdürlüğüne bildirdiğiniz telefon numaralarına SMS yolu ile randevu bilgileriniz ve saati bildirilecektir.

Biraz süre geçtikten sonra ise tapu devir işlemi için yatırmanız gereken Tapu Harcı tutarı bilgisi ve Döner Sermaye bedeli bilgisi gelecektir. En kısa sürede mesaj yolu ile bildirilen tapu harcı bedelini ve döner sermaye bedelini yatırmanız gerekmektedir.

Tapu Harcı Nedir?

Söz konusu olan tapu harcı ilgili gayrimenkulün emlak vergisinden az olmamak koşulu ile tapu müdürlüğüne beyan edilen satış bedeli üzerinden hesap edilmektedir. Tapu harcı bedeli ise alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilecek olup meskenler için binde 20 olarak hesaplanmaktadır. Buna ek olarak ise 2017 yılı için döner sermaye bedeli 226,00 TL şeklindeydi.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Cep telefonunuza gelen tapu harcı ödeme bildirisinin ardından ilgili tapu harcı bedelini;

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

Asya Katılım Bankası A.Ş.

Oyak Bank A.Ş.

ŞekerBank A.Ş.

T.C. Ziraat Bankası

T. Garanti Bankası A.Ş.

T. Halk Bankası A.Ş.

T. İş Bankası A.Ş.

Turkish Bank

Yapı ve Kredi Bankası aracılığı ile yatırabilirsiniz. Üst kısımda belirtmiş olduğumuz bankaların şubeleri ve ATM merkezleri aracılığı ile tapu harç bedellerini yatırabilirsiniz.

E-Tahsilat ile Tapu Harcı Ödeme

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz bankaların şubeleri ve ATM’leri aracılığı ile tapu harç bedelini ödeyebileceğiniz gibi hiç ATM ya da şube aramaya gerek kalmadan internet üzerinden de tapu harcını ödeyebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen bu işlem için ilk önce https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ kısmından bilgilerinizi doldurarak giriş yapınız. Ardından ana sayfa kısmında bulunan e-hizmetler kısmına girilerek Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başlığı altında yer alan Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme alt başlığına tıklamak sureti ile karşınıza gelen sayfa üzerinden ilgili bilgileri doldurarak tapu harç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu Harcı Ödeme işlemi konusunda aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçin!

"Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?" Yorumlar

"Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…