Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?

Tapu Harcı Nereye Yatırılır ve Satış Nasıl Yapılır?
Editör: Tuğba Karakuş Emlak Rehberi 16 Nisan 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Tapu Belgesi Nedir?

Gayrimenkuller Tapu Müdürlükleri aracılığı ile alınıp satılabilmektedir. Tapu belgesi ise bir gayrimenkulün resmi olarak size ait olduğunu niteleyen bir resmi belgedir. Bir gayrimenkulün alım satım işleminin gerçekleştirilmesi ise gayrimenkulün bağlı olduğu ilin ya da ilçenin tapu müdürlüğü vasıtası ile gerçekleşirken bu tapu devir işlemi için tapu müdürlükleri tarafından alıcı ve satıcıdan bir takım evraklar talep edilmektedir.

Tapu Devri İçin Gerekli Evraklar

Satıcıdan İstenen Evraklar

Tapu satış işleminde satıcıdan talep edilen evraklar mülkiyetin tapusunun aslı, 1 tane vesikalık fotoğraf, mülkiyet sahibinin T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi, Mülkiyetin Rayiç Bedeli ve borcu yoktur yazısı şeklindedir. Satış işlemini emlakçı yürütecek ise bir de vekaletname istenmektedir.

Alıcıdan İstenen Evraklar

Tapu satışında alıcıdan da 2 adet vesikalık fotoğraf, T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi ve son olarak ta alım satım işlemini emlakçı yürütecek ise vekaletname belgesinin olması gerekmektedir.

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu Dairesinden Nasıl Randevu Alınır?

İst kısımda sıraladığımız evrakların temin edilmesinin ardından gayrimenkulün bağlı olduğu ilin tapu müdürlüğüne sabah erken saatlerde giderek, https://www.tkgm.gov.tr tapu kadastro sitesine girip randevu alarak ya da Alo 181 numaralı telefonu arayarak randevu almanız gerekmektedir.

Tapu Devir İşlemleri

Tapu dairesine giderek ön başvuru işlemlerini evraklarınızı teslim ederek yapmanızın ardından ortalama 1 ya da 2 saat içerisinde tapu müdürlüğüne bildirdiğiniz telefon numaralarına SMS yolu ile randevu bilgileriniz ve saati bildirilecektir.

Biraz süre geçtikten sonra ise tapu devir işlemi için yatırmanız gereken Tapu Harcı tutarı bilgisi ve Döner Sermaye bedeli bilgisi gelecektir. En kısa sürede mesaj yolu ile bildirilen tapu harcı bedelini ve döner sermaye bedelini yatırmanız gerekmektedir.

Tapu Harcı Nedir?

Söz konusu olan tapu harcı ilgili gayrimenkulün emlak vergisinden az olmamak koşulu ile tapu müdürlüğüne beyan edilen satış bedeli üzerinden hesap edilmektedir. Tapu harcı bedeli ise alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilecek olup meskenler için binde 20 olarak hesaplanmaktadır. Buna ek olarak ise 2017 yılı için döner sermaye bedeli 226,00 TL şeklindeydi.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Cep telefonunuza gelen tapu harcı ödeme bildirisinin ardından ilgili tapu harcı bedelini;

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

Asya Katılım Bankası A.Ş.

Oyak Bank A.Ş.

ŞekerBank A.Ş.

T.C. Ziraat Bankası

T. Garanti Bankası A.Ş.

T. Halk Bankası A.Ş.

T. İş Bankası A.Ş.

Turkish Bank

Yapı ve Kredi Bankası aracılığı ile yatırabilirsiniz. Üst kısımda belirtmiş olduğumuz bankaların şubeleri ve ATM merkezleri aracılığı ile tapu harç bedellerini yatırabilirsiniz.

E-Tahsilat ile Tapu Harcı Ödeme

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz bankaların şubeleri ve ATM’leri aracılığı ile tapu harç bedelini ödeyebileceğiniz gibi hiç ATM ya da şube aramaya gerek kalmadan internet üzerinden de tapu harcını ödeyebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen bu işlem için ilk önce https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ kısmından bilgilerinizi doldurarak giriş yapınız. Ardından ana sayfa kısmında bulunan e-hizmetler kısmına girilerek Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başlığı altında yer alan Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme alt başlığına tıklamak sureti ile karşınıza gelen sayfa üzerinden ilgili bilgileri doldurarak tapu harç ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu Harcı Ödeme işlemi konusunda aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçin!Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Akif ayin :

    26 Kasım 2018-18:51

    4 daire 1 bodrum tapu cins değişikliği yapılacak tapuda şuan arsa cins değişikliği ne ne kadar ücret gider

Tema Tasarım | Osgaka.com