Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? İşte Tüm Detaylar | Emlakta Haber

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? İşte Tüm Detaylar

truck

Ülkemizde gayrimenkullerin alım ve satım işlemleri gayrimenkulün bulunduğu ilin ya da ilçenin tapu müdürlüklerinde gerçekleşmektedir. Tapu devir işleminin gerçekleşmesi için tapu müdürlüğü tarafından talep edilen tapu harcının ödenmesi gerekir. Tapu harcı nedir? Tapu harcı nasıl hesaplanır? Tüm bu soruların cevabı haberimizde yer almaktadır…

Bir gayrimenkulün alış satış işlemleri ilgili gayrimenkulün bulunduğu ilin tapu müdürlüklerinde gerçekleşmektedir. Tapu satışı için gerekli evrakların temin edilmesi ile tapu müdürlüklerine müracaat yapılması gerekir. Tapu müdürlüğüne yapılan başvurunun ardından ilgili gayrimenkulün tapu devir işleminin gerçekleşmesi için tapu harcı yatırılması gerekiyor. Bu haberimizde tapu harcının ne olduğunu ve tapu harcının nasıl hesaplandığını siz değerli takipçilerimiz için açıklıyoruz.

Tapu Harcı Nedir?

İlk olarak bu soruya yanıt vermek gerekirse tapu harcı bir mülkiyetin satış işleminin gerçekleşmesinde alıcı ve satıcı tarafından ödenmesi gereken bir harçtır. Ödenen bu harca tapu harcı denmektedir. Peki tapu harcı nasıl hesaplanır? Şimdi de bu soruya cevap bulalım.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Bir gayrimenkul alacak ya da satacaksanız tapu devir işleminin gerçekleşmesi için tapu harcı adı altında bir harç ödemesi yapmanız gerekiyor. Tapu harcı neye göre belirlenir diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

Tapu harcı adı verilen harç bedeli satışa konu olan gayrimenkulün tapu devir ve iktisaplarından tapu harç bedeli ödenen emlak vergisi değerinin altında olmamak kaydı ile, tapu müdürlüğüne bildirilen tapu satış bedeli üzerinden hesap edilmektedir.

Geride bıraktığımız yıllar içerisinde bu tapu harç bedeli ilgili gayrimenkulün satış bedeli üzerinden binde 33 oranında hesap edilirken son yıllarda bu oranda değişikliğe gidilerek tapu harcını hem alıcı hem de satıcının ödemesi kaidesi ile satışa konu olan gayrimenkulün satış bedeli üzerinden binde 20 (%2) şeklinde hesap edilmektedir.

Yalnız üst kısımda belirttiğimiz evin satış bedelinin binde 20’si oranında hesap edilir ifadesinin yanlış anlaşılmasının önüne geçmek için bu binde 20’lik oran alıcı ve satıcı için ayrı ayrı olarak hesaplanarak tahsil edilir şeklinde belirtelim. Bu da demek oluyor ki tapu harç bedeli alıcıdan binde 20 oranında ve satıcıdan binde 20 oranında yani toplam olarak evin satış bedeli üzerinden binde 40 oranında hesap edilmektedir.

Tapu Harcı Hesaplama Örneği

Tapu harcının nasıl hesaplandığı konusunda bir de örnek vererek açıklayalım.

Örnek 1

Satışa konu olan evin satış bedelinin 100.000 TL olduğunu varsayarsak binde 20 oranındaki tapu harcı bedelini bu değer üzerinden hesaplarsak alıcı tarafından 2.000 TL ve satıcı tarafından 2.000 TL olmak üzere toplam olarak 4 bin TL tapu harcı ödenmesi gerekmektedir.

Örnek 2

Şimdi ise satışı yapılacak olan evin satış bedelinin 360.000 TL olduğunu düşünerek bir hesaplama yapalım. 360.000 TL değerinin binde 20’si 7.200 TL olacaktır. Bu durumda alıcıdan 7.200 TL ve satıcıdan 7.200 TL olmak üzere toplam olarak 14.400 TL tutarında bir tapu harcı ödemesi söz konusu olmaktadır.

Örnek 3

Son olarak ise satış bedeli 138.000 TL olan bir evin satışı için istenen tapu harcını hesaplayalım. 138.000 TL değerinin binde 20’si 2.760 TL olur. Bu da demek olur ki alıcı için 2.760 TL ve satıcı için 2.760 TL şeklinde bir tapu harç bedeli karşımıza çıkar.

Konu ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı bize iletin cevaplayalım.

"Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? İşte Tüm Detaylar" Yorumlar

"Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? İşte Tüm Detaylar" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? İşte Tüm Detaylar

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? İşte Tüm Detaylar. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? İşte Tüm Detaylar

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır? İşte Tüm Detaylar

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…