Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 4 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir.

TAPU HARCI NASIL HESAPLANIR?

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı binde 20 oranındadır. Bu harç Emlak Vergisi değerinden az olmamaktadır ve beyan edilen devir ile iktisap bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Tapu harcı, satış bedeli üzerinden harç oranının hesaplanması ile ortaya çıkarılmaktadır.

HESAPLAMA ARACI İÇİN TIKLAYIN..

Eğer anlaşma yapılırsa 8 bin lira alıcı tarafından ödenmektedir. Ayıca belli bir miktarda tapu döner sermaye bedelinin ödenmesi de şarttır ve bu bedel her yıl yeniden değerleme oranına göre değişmektedir.Tapu harcı hesaplama işlemi sonrasında ödeme, hem satıcı olan mülk sahibi hem de alıcı ayrı ayrı yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda mülk sahibi ile anlaşma yaparak binde 40’lık oranın sadece alıcıdan tahsil edilmesi söz konusu olmaktadır. Örneğin 200 bin TL’ye satılan ya da alınan bir gayrimenkul için alıcı 4 bin TL, satıcı da 4 bin TL olmak üzere toplam 8 bin TL harç ödemesi yapılmalıdır.

Tapu harcı hesaplama tablosu iyi incelenmelidir. Örneğin 2016 yılının hesaplama tablosuna göre 500 bin lira değeri olan konut için 10 bin lira, tamamını alıcının ödemesi durumunda 20 bin lira, 400 bin lira değeri olan konut için 8 bin lira, tamamının alıcı tarafından ödenmesi durumunda 16 bin lira, 300 bin lira değeri olan konut için 6 bin lira, ancak tamamının alıcı tarafından ödenmesi durumunda 12 bin lira, 200 bin lira değeri olan konut için 4 bin lira, tamamını alıcının ödemesi durumunda 8 bin lira, 100 bin lira değeri olan ir konut inse 2 bin lira, tamamının alıcının ödemesi durumunda da 4 bin lira tapu harcının ödenmesi gereklidir.

Tapu harcı, devletin verdiği hizmet üzerinden aldığı maddi bedeldir. Bu harç, gayrimenkul alış ve satış işlemlerinden vatandaştan tahsil edilmektedir. Bu harcın ödenmemesi durumunda tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Gayrimenkul alış ve satış işlemlerinde tapu harcı, devletin önemli bir gelir kaynağıdır. Geçmiş yıllarda tapu harcı Binde 33 olarak hesaplanırken, bu rakam binde 20’lere kadar inmiştir. Alım satım işlemlerinde taşınmazın normal değerinden az gösterilmesi durumunda ceza uygulanmaktadır. Ceza, vergi kaçımda suçu kapsamında değerlendirilmektedir. Bu nedenle tapu harcı oranı gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanmalıdır.

Tapu harcı hesaplama işlemi tam olarak yapılmadığında, tapu harcı eksik ödendiğinde ve bu durum tespit edildiğinde ceza uygulanmaktadır. Bu durumda; gayrimenkulün gerçek satış bedeli ve tapuda gösterilen bedel arasındaki farkın üç katı vergi cezası, farkın satış gününden itibaren faizi, ayrıca eksik bildirimden doğan harç farkı, farkın 3 katı usulsüzlük cezası ve gecikme faizi uygulanmaktadır.

Tapu Harcı Hesaplama 2016 Örneği

Tapu harcı nasıl hesaplanır sorusunu daha net anlayabilmeniz için örnek tapu harcı hesaplamasını size daha açık bir şekilde anlatalım

Sevil Hanım evini satıyor ve bu evin satış bedelinin 200 bin lira olduğunu varsayaım. 2017 tapu harcı hesaplama oranına göre Sevil hanım evi satarken tapu harcı olarak 4 bin lira ödeme yapması gerekiyor. Eğer sevil hanım anlaşmasında bütün tapu masraflarını alıcıya yıkmış ise alıcının ödeyeceği toplam tapu harcı hesaplama oranı’na göre 8 bin lira alıcı tarafından ödenmesi gerekiyor. Tapu harcı hesaplama haricinde alıcı 82,50 lira olan tapu döner sermaye bedelinide ödemek durumunda kalıyor.

Yukarı da örnekte belirtildiği gibi tapu harcı hesaplanırken önemli faktörlerden bir taneside alıcı ve satıcının tapu harcı konusunda nasıl anlaştığıdır. Eğer Tapu harcı hesaplama anlaşmasında satıcı tapu masraflarının tamamını alıcı öder diye anlaşma yapmış ise tapu’da çıkan bütün masrafları alıcı öder fakat tapu harcı hesaplama alıcı ve satıcı arasında konuşulmamış ise tapu harcı eşit olarak alıcı ve satıcı arasında pay edilir.

Tapu Harcı Nedir?

Şu anda devletin en sağlam ve güvenilir kurumlarından bir taneside hiç şüphesiz tapu daireleridir. Tapu daireleri dolandırıcılık yapmak isteyenlerinde uğradığı yerlerden bir tanesidir. Tapu dairesi bu dolandırıcılık ve sahtekarlık olaylarının yaşanmaması için büyük bir çaba göstermektedir. Bu hizmet ve çalışmanın karşılanması için alınan maddi kazanca tapu harcı diyoruz. Tapu harcı , Devletin bu kurumunun tapu satışı için verdiği hizmetten aldığı maddi bedeldir. Tapu harcı hesaplama olayını tapu dairesi yapar yaptıktan sonra ise alıcı ve satıcıya sms olarak gönderir.

 

Tapu Harcı Cezası ve Tapu Değerini Düşük Göstermenin Cezası

Tapu işlemlerinde işlemlerden önce belediyeden Rayiç bedel almanız gerekiyor tapuyu bu rayiç bedelden düşük gösteremiyorsunuz. Fakat tapu satışı yapmak isteyenler Tapu Harcı miktaırını aşağılara düşürmek için evin satış bedelini daha düşük gösterip rayiç bedele yaklaştırmak istiyorlar. Bu kesinlikle yasal olmayan bir durumdur bu konu hakkında yasal ve cezai işlemler uygulanmaktadır. Tapu satışı gerçekleştikten sonra konu vergi dairesinde farkedildiği zaman aradaki fark faizi ve cazası ile bilikte hem alıcı hem de satıcıdan tahsil edilmektedir.

Siz de bu duruma düşmek istemiyorsanız ve ceza ödemek istemiyorsanız Tapu Satışında evin değerini düşük göstermemeniz ve Tapu harcı hesaplama ‘nız gerekiyor. Satışta mutlaka evin gerçek bedelini Tapu Dairesine belirtmeniz gerekiyor. Aksi taktirde vergi dairesi önünüzdeki 5 yıl içerisinde kapınızı çalabilir.

Tapu Harcı Cezası Olarak Ne Kadar Ödenir?

– Gayrimenkulün gerçek satış bedeli ve tapuda gösterilen bedel arasındaki farkın üç katı vergi cezası
– Farkın satış gününden itibaren faizi
– Eksik bildirimden doğan harç farkı, farkın 3 katı usulsüzlük cezası ve gecikme faizi.

TAPU HARCI NASIL ÖĞRENİLİR?

Tapu harcı nasıl öğrenilir sorusuna vereceğimiz cevap şu şekildedir. Tapuya gittiniz ve sıranızı aldınız. Sıra size geldiğinde gerekli belgeleri verip imzaları atınız. Tapu dairesi evrakların doğruluğunu ve imzaları teyit ettikten sonra tapu harcı hesaplaması yapıyor ve bankaya ödemeniz gereken tutarı size sms olarak gönderiyor. Tapu harcı tutarı bu şekilde telefonunuza sms olarak geliyor. Yani isizn Tapu harcı hesaplaması yapmanıza gerek kalmıyor.

İnternet Üzerinden Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu sorgulama işlemini e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. E-devlet üzerinden tapu ada,pafta,parsel gibi tapu bilgilerinizi girdiğinizde sorguladığınız parsele ait bilgileri görebiliyorsunuz. Bu şekilde internet üzerinden Tapu Sorgulama yapabilir ve istediğiniz bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz. Hizmette ayrıca sorgulama yaptığınız tapudaki parselin uydu görüntüsünüde görmüş oluyorsunuz. Bu sayede baktığınız parselin doğru olup olmadığınıda İnternet üzerinden tapu sorgulama yaparak öğrenebiliyorsunuz.

E-devlet sistemini kullanabilmeniz için Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı veya e-Devlet Şifresi kimlik doğrulama yöntemlerinden bir tanesini kullanabilirsiniz. E-devlet şifresini bilmiyor ve almak istiyorsanız bütün PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabileceğinizi unutmayınız.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Akif ayin :

    26 Kasım 2018-18:51

    4 daire 1 bodrum tapu cins değişikliği yapılacak tapuda şuan arsa cins değişikliği ne ne kadar ücret gider

İlginizi çekebilir

Kat İrtifak Harcı

Kat İrtifak Harcı

Tema Tasarım | Osgaka.com