Taksim Alman Hastanesi Tarihe Karışıyor!

truck

Alman Hayır Cemiyeti tarafından yapılan yardım ve katkılarla birlikte 1852 yılında faaliyetlerini göstermeye başlayan, Türkiye üzerindeki ilk sağlık hizmeti veren binalar arasında yer edinen Taksim Alman Hastanesi tarihe karışıyor. Taksim Alman Hastanesi'nin yerine ne inşa ediliyor?

Hastanenin 1990'ların başında Alman hükümeti aracılığıyla tüm kullanım hakları İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı'na devredildi. 1992 yılında söz konusu hastane Üniversal Grup kapsamında hizmetlerini devam ettirdi. Ardından ise Alman Hastanesi ekonomi kriz sürecine giriş yaptı ve 2013 yılında kapılarını hizmete kapattı. 

Vakıf tarafından açılan davanın ardından ise mahkeme Üniversal Grup'a yönelik tahliye kararı verdi. Bu kararın ardından ise bina uzun zamandır boş bir şekilde bekliyordu. Sağlık alanı dışında hiçbir şekilde kullanılma izni bulunmayan bu binanın hangi şekilde kullanılacağı ve ne amaçla kullanılacağı herkes tarafından merak edilen bir husustu.

Kesin olmamakla birlikte ortada gezinen bir söylenti ile tekrardan gündemde yerini alan Taksim Alman HAstanesi'nin İstanbul Kent Üniversitesi için kiralanacak olduğu söylentiler arasında yer alıyor. Söz konusu söylentiler neticesinde eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz aracılığıyla 2016 Ağustos yılında Resmi Gazetede yayımlanarak inşa edilecek ve hizmet verecek olan İstanbul Kent Üniversitesi'ne kiralanacağı ortaya çıkıyor.

Berna Yılmaz'ın kuracağı üiversite, ağırlıklı olarak sağlık alanında bölümlerden meydana geliyor. Berna Yılmaz'ın İstanbul Kent Üniversitesi için Yüksek Öğrenim Kurumu'ndan alınan olurun dışında hiçbir şekilde somut adım bulunmuyor, bu sadece bir iddia.

Eğer iddialar doğruysa, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz tarafından hizmet vermeye başlayacak olan üniversitenin ilk adımı bu şekilde atılacak.

Tarihi hastane, bir eğitim yuvası olabilir. Bu takdirde, 2013 yılından beri kapıları hizmete kapalı olan Taksim Hastanesi 2017 - 2018 yılından itibaren eğitim sektörü üzerinde hizmetlerini devam ettirebilir. 

"Taksim Alman Hastanesi Tarihe Karışıyor!" Yorumlar

"Taksim Alman Hastanesi Tarihe Karışıyor!" Benzer Haberler


Taksim'e 3 Katlı Tünel Geliyor!

Taksim'e 3 Katlı Tünel Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Taksim'e yapılması planlanmakta olan 3 katlı tünel projesine yönelik ihale tarihinin açıklamasını yaptı.. Taksim Alman Hastanesi Tarihe Karışıyor!

Taksim Petek Rezidans özellikleri ve fiyatları

Taksim Petek Rezidans özellikleri ve fiyatları

Taksim'in tam merkezinde yer alan Petek Rezidans, uzun zamandır ev almak isteyen fakat İstanbul'un merkezinde bulunan bir projede yer almak isteyenlere muhteşem fırsatlar sunuyor. Petek Rezidans, Taksim'in göbeğinde yer alan projesi ile farklılık yaratmaya devam ediyor.

Yeni Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Sona Yaklaşıldı!

Yeni Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Sona Yaklaşıldı!

Taksim Alman Hastanesi Tarihe Karışıyor!. Kamuoyunda Taksim İlkyardım diye bilinmekte olan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, depreme dayanıklı ve modern şekilde inşa edilmiş olan hizmet binasıyla birlikte Nisan 2018 tarihinde kapılarını hizmete açacak.

Taksim Alman Hastanesi Tarihe Karışıyor!

Taksim Alman Hastanesi Tarihe Karışıyor!

Alman Hayır Cemiyeti tarafından yapılan yardım ve katkılarla birlikte 1852 yılında faaliyetlerini göstermeye başlayan, Türkiye üzerindeki ilk sağlık hizmeti veren binalar arasında yer edinen Taksim Alman Hastanesi tarihe karışıyor. Taksim Alman Hastanesi'nin yerine ne inşa ediliyor?. Taksim Alman Hastanesi Tarihe Karışıyor!