Tahliye Taahhütnamesi Geçerliliği ve Örneği

Tahliye Taahhütnamesi Geçerliliği ve Örneği
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 13 Nisan 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Haberimizde konu olan tahliye taahhütnamesini tanımlayacak olursak, tahliye taahhütnamesi ilgili kiracının, mülkiyet sahibine kiralanan mülkiyeti belirlenen zaman içerisinde tahliye edeceğini belirten bir belgedir.

Kiracı tarafından verilen tahliye taahhütnamesi içerisinde belirtilen tarih içerisinde kiracının ilgili mülkiyeti tahliye etmezi zorunludur. Aksi halde yasal süreç devreye girebilir. Bir evin tahliyesinin en güvenilir ve kolay yolu mülk sahibi ile kiracı arasında düzenlenen tahliye taahhütnamesidir.

Tahliye Taahhütnamesi Hangi Koşullarda Geçerli Sayılır?

Mülkiyet sahibi ile kiralama işlemine taraf olan kiracı arasında düzenlenen tahliye taahhütnamesi, kiralama dönemi içerisinde yaşanabilme ihtimali olan bir takım sorunları ortadan kaldırmak adına taahhüt süresi gelene kadar muhafaza edilmesi gerekir. Bahsi geçen tahliye taahhütnamesini bazı mal sahibi ve kiracılar her ne kadar sözlü olarak verse de bu taahhüdün yasal olarak hiçbir bağlayıcılığı yoktur.

Tahliye taahhütnamesinin geçerliliğinin olması için en temel kural taahhütnamenin yazılı bir şekilde beyan edilmesi olacaktır. Sözü geçen tahliye taahhütnamesini aynı kira sözleşmesinde olduğu gibi kendi aranızda düzenleyebildiğiniz gibi noter eşliğinde de düzenleyebilirsiniz. Aslen kira sözleşmesinde olduğu gibi tahliye taahhütnamesinin de noter eşliğinde düzenlenmesi yasal yönden daha bağlayıcı olacaktır.

Noter eşliğinde düzenlenen tahliye taahhütnamesinin güvenilir bir yöntem olmasının sebebi ise sonrada taahhüt edilen tarih üzerinde değişiklik yapılamaması ve oluşabilecek sorunlar karşısında taahhütnamesinin inkâr edilmesinin önüne geçilmesi olacaktır. Bu yolla düzenlenen taahhütnamelerde itirazlar kabul edilmeyecek sadece İcra Tetkik Merci Hâkimliğine itiraz bildirimi yapılabilmektedir.

Tahliye taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İlk olarak tahliye taahhütnamesinin kabul görebilmesi için ilk kira yılının ardından düzenlenmiş olması gerekmektedir. İlk kira dönemi içerisinde düzenlenen tahliye taahhütnamelerinin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Bir diğer önemli husus ise tahliye taahhütnamesinin özgür irade ile kararlaştırılmış bir tarihin tahliye taahhütnamesinde belirtilmiş olmasıdır. Son olarak ise ilk başta da söylediğimiz gibi tahliye taahhütnamesinin kesinlikle yazılı olması gerekmektedir.

Tahliye Taahhütnamesi ile Kiracı Tahliyesi

Mal sahibinin talebi üzerine kira döneminin ortalarında ya da başında tahliye taahhütnamesi kiracı tarafından düzenlenerek verilebiliyor. Ancak bazı durumlarda tahliye taahhütnamesi verilmesine karşın tahliye taahhütnamesinde belirtilmiş olan tahliye tarihi gelmesine rağmen ilgili mülkiyeti boşaltmayan kiracılarla karşılaşabiliyoruz. Bu noktada mal sahiplerinin izleyeceği yol şu şekildedir.

Tahliye taahhütnamesi bulunan ve taahhüt etmiş olduğu tarih içerisinde ilgili mülkiyeti boşaltmayan kiracı için tahliye davası açılabilmesi için ya da icra takibi işleminin başlatılabilmesi için öncelikle tahliye taahhütnamesinde belirtilmiş olan tahliye tarihinden en az 30 gün önce ilgili kiracıya konu ile alakalı ihtarname gönderilmiş olması gerekiyor.

Tahliye Taahhütnamesi Geçerliliği ve Örneği

Tahliye Taahhütnamesi Örneği İçin TıklayınYorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com