Su Yalıtımıyla Binaların Kaderi Değişiyor!

Su Yalıtımıyla Binaların Kaderi Değişiyor!
Editör: Nezaket DURU Gündem 19 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Binaların kaderini değiştireceği belirtilen yönetmelikle ilgili önemli açıklamalar, Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen’den geldi. İzmir’de düzenlenen bir seminerde basının sorularını yanıtlayan Pelesen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğin 2018’den itibaren geçerli olacağını belirtti. İşte bu önemli gelişmenin detayları…

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen basına yaptığı açıklamalarda su yalıtımı yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye’deki binaların günümüzde ortalama 30 yıl olan ömrünün 100 yıla kadar çıkabileceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, yürütülen önemli çalışmanın 1 Haziran 2018’den itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Binalardaki yapı elemanlarının suya veya neme maruz kalması sonucunda görülen aşınma, dayanıklılık ve dayanım kayıpları, sürdürülebilirliği, sağlık ve kullanım yönünden risk oluşturan durumlar için alınması gereken önlemler ile uyulacak kuralları düzenleyen yönetmeliğin, konut sektöründe daha önce böyle bir çalışma yapılmadığı için bir fırsat olduğu öngörülüyor. Öte yandan ülkemizde hali hazırda devam etmekte olan kentsel dönüşüm projelerinin de bu yönetmeliğin uygulanabilmesi için bir fırsat olduğu düşünülüyor. Su yalıtımı yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi ile bu tarihten sonra başlanacak yeni inşaatlarda su yalıtımı yaptırmayanlara da yapı kullanım izin belgesinin verilmeyeceği belirtildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com