Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor! | Emlakta Haber

Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!

truck

Yaylalardaki kaçak yapılaşmayı önlemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kolları sıvadığını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOKİ'ninde görev alacağı çalışmalarda bundan sonra süreç nasıl işleyecek? Toprak sahipleri arsalarını artık istedikleri kullanmazken, yeni yapı yapacaklar için hangi kurallar getiriliyor? İşte haberin detayları...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den önemli açıklama var; yaylalardaki kaçak yapılaşmayı önlemek adına önlemler geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine yaylalardaki kaçak yapıları önlemeye yönelik çalışmaların başladığını belirten Bakan, yaylalara disiplin geleceğini ifade etti.

Yaylalardaki doğal yapının bozulmasına yönelik tartışmalar devam ederken, buralardaki kaçak yapılaşmayı önlemek için alınan tedbirler ile termik santrallerin kurulmasına gösterilen tepkilerle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yapmayı planladıkları çalışmalarını basın ile paylaştı. Eskiden sadece hayvancılık amacıyla kullanılan yaylaların zamanla yerini yazlıklar ile birkaç katlı çirkin binaların almasını eleştiren Bakan, bu alanlarda yapılaşma yasağının olduğuna dikkatleri çekti. Cumhurbaşkanından gelen talimata göre çalışmalara başlandığı belirtildi. Planlanan çalışma kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOKİ’nin ortak projeleri olacak.

Yaylalarda babadan, dededen kalma yerlerine bundan sonra konut yapacaklara ilişkin, ihtiyaç sahipleri nereye konut yapacaksa; buralara nasıl yapılabileceği, otopark alanının, yolunun, camisinin nerede olacağına bir plan dahilinde izin verilecek. Bakanın açıklamalarına göre, canı sıkılan “buda bizim mahallenin camisi olsun” deyip izinsiz yapı yapamayacak. Öte yandan Karadeniz Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Mardin, Isparta, Safranbolu gibi yöresel mimariye sahip yerlerle ilgili çalışmalar bulunuyor. İsteyen bu bölgelerde gelip rastgele beton duvarları dikemeyecek. Termik santrallerin kurulmasına ilişkin yöneltilen tepkilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Özhaseki, haklı olan eleştiriler olduğu kadar rastgele de yapılan itirazların olduğunu ancak kurulacak santrallerin çevrelerine zarar vermeyecek şekilde yapılması için özen gösterdiklerini kaydetti.

"Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!" Yorumlar

"Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!" Benzer Haberler


Mehmet Özhaseki'den Fikirtepe’ye tam destek sözü!

Mehmet Özhaseki'den Fikirtepe’ye tam destek sözü!

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projesi yürüten 17 firmanın kurduğu Fikirtepe Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi ziyaret etti. . Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!

Özhaseki 'Fikirtepe'de kentsel dönüşüm 2 yılda bitecek'

Özhaseki 'Fikirtepe'de kentsel dönüşüm 2 yılda bitecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fikirtepe'nin kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sorunların çözümü için harekete geçtiklerini söyledi.

Özhaseki, Marmara İçin Deprem Uyarısında Bulundu!

Özhaseki, Marmara İçin Deprem Uyarısında Bulundu!

Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Gençlere tecrübe paylaşımı adı altında düzenlenmiş olan konferansa katılım gerçekleştirdi. Toplantı kapsamında konuşma gerçekleştiren Özhaseki, Türkiye üzerinde olan yapılanma sıkıntılarından bahsetti ve bu kapsamdan doğmakta olan deprem için uyarılarda bulundu.

Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!

Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!

Yaylalardaki kaçak yapılaşmayı önlemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kolları sıvadığını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOKİ'ninde görev alacağı çalışmalarda bundan sonra süreç nasıl işleyecek? Toprak sahipleri arsalarını artık istedikleri kullanmazken, yeni yapı yapacaklar için hangi kurallar getiriliyor? İşte haberin detayları.... Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!