Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!

Özhaseki Açıkladı; Yaylalardaki Kaçak Yapılar Disiplin Altına Alınıyor!
Editör: Melih SANCAK Gündem 10 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den önemli açıklama var; yaylalardaki kaçak yapılaşmayı önlemek adına önlemler geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine yaylalardaki kaçak yapıları önlemeye yönelik çalışmaların başladığını belirten Bakan, yaylalara disiplin geleceğini ifade etti.

Yaylalardaki doğal yapının bozulmasına yönelik tartışmalar devam ederken, buralardaki kaçak yapılaşmayı önlemek için alınan tedbirler ile termik santrallerin kurulmasına gösterilen tepkilerle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yapmayı planladıkları çalışmalarını basın ile paylaştı. Eskiden sadece hayvancılık amacıyla kullanılan yaylaların zamanla yerini yazlıklar ile birkaç katlı çirkin binaların almasını eleştiren Bakan, bu alanlarda yapılaşma yasağının olduğuna dikkatleri çekti. Cumhurbaşkanından gelen talimata göre çalışmalara başlandığı belirtildi. Planlanan çalışma kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOKİ’nin ortak projeleri olacak.

Yaylalarda babadan, dededen kalma yerlerine bundan sonra konut yapacaklara ilişkin, ihtiyaç sahipleri nereye konut yapacaksa; buralara nasıl yapılabileceği, otopark alanının, yolunun, camisinin nerede olacağına bir plan dahilinde izin verilecek. Bakanın açıklamalarına göre, canı sıkılan “buda bizim mahallenin camisi olsun” deyip izinsiz yapı yapamayacak. Öte yandan Karadeniz Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Mardin, Isparta, Safranbolu gibi yöresel mimariye sahip yerlerle ilgili çalışmalar bulunuyor. İsteyen bu bölgelerde gelip rastgele beton duvarları dikemeyecek. Termik santrallerin kurulmasına ilişkin yöneltilen tepkilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Özhaseki, haklı olan eleştiriler olduğu kadar rastgele de yapılan itirazların olduğunu ancak kurulacak santrallerin çevrelerine zarar vermeyecek şekilde yapılması için özen gösterdiklerini kaydetti.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com