Okul Arazisine Yatırım Yapmak Mantıklı mı? – Yatırımcılar Dikkat!

Okul Arazisine Yatırım Yapmak Mantıklı mı? – Yatırımcılar Dikkat!
Editör: Hasan Aker Emlak Rehberi 10 Kasım 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Her geçen gün artış gösteren nüfus beraberinde öğrenci sayısında da artış yaşanıyor. Okullara ilişkin talebin çok yoğun olduğu şu zamanlarda, Eğitim tesisi imarı bulunan arsaların yatırımcılar için çok büyük bir yatırım avantajı olduğu söyleniyor. Peki okul arazisine yatırım yapmak mantıklı mı?

Ülkemiz, genç nüfusuyla dünya üzerinde en dikkat çeken ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. 80 Milyon sayısını geçen nüfusla birlikte çok büyük bir öğrenci kitlesinin bulunduğu ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan raporlara göre örgün eğitimde toplam faaliyet gösteren okul sayısı 65.568 olarak belirlendi. Okulların 53.870 tanesi devlet kurumu olurken, 11.694 tanesi özel kurum olarak öne çıkıyor. Toplam olarak 17.885.248 öğrencinin yer aldığı ülkemizde erkek öğrenci nüfusu 9.231.77 olurken, 8.654.171’i ise kız olarak belirlendi.

Her eğitim öğretim döneminde artış gösteren öğrenci nüfusundan dolayı her yıl düzenli olarak yeni okullara ihtiyaç duyulur duruma gelinmiş durumda. Aynı zamanda kaliteli eğitim veren kurumlarda bu kapsamda öne çıkıyor. Bu durumu fırsat bilerek okul imarlı arazilere yatırım yapanlar büyük oranda kazanıyorlar. Özel okul yatırımcılarına pazarlanan okullar, sağladığı kazançlarla ağızları açık bırakıyor.

Bu yıl içerisinde Anadolu liseleri için yüksek miktarda artış gösteren talep, kontenjanların yükselmesine sebebiyet vermiş durumda. Türkiye nüfusunun büyük bölümünün toplandığı İstanbul’da birçok lise açığı oluşmuş durumda. Yakın zamanda bu konuya değinen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, bu hususta okulda oluşan açığa son getirmek adına uygun eğitim arazileri aradıklarını anlatırken, yatırımcılar ve hayırseverlere sesini iletti. Arazi bağışında bulunmaları noktasında yardım talep etmişti.

Bakanlığa Başvuru Yapılması Gerekiyor

Metrekaresi ortalama olarak 1.200 TL’den satılan okul arazileri için bakanlığa başvuru yapılması gerekiyor. Bir alanın eğitim tesisi olarak belirlenebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan taşra teşkilatının görüşleri, taşıması gereken şartların tespit edilmesi, alanın nerede olduğu, çevresinde bulunan eğitim tesisleri ve nüfusun göz önünde olması zorunlu.

Eğitim alanı olarak imarlanmış bir bölgenin özel okul veya farklı şekilde eğitim kurumlarına çevrilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuru yapılması ve talebin iletilmesi gerekiyor.

Bu başvuru sırasında ise Bakanlığa verilmesi gereken tüm belgeleri ve bilgiler şu şekilde ortaya çıkıyor:

  • Parsel Oluşumuna ve Mülkiyet Durumuna Yönelik Esas Bilgi
  • Parsel Oluşumuna ve Mülkiyet Durumuna Yönelik Belgeler
  • İmar PlanıYorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • serdar :

    30 Mart 2019-11:04

    konya da arsam var okul yaptırmaya uygun ama yakınında ilk-orta okul bulunuyor. merkezde olmadığı için ölü fiyat veriyorlar. nasıl değer katabilirim?

Tema Tasarım | Osgaka.com