Nafaka Artırımı Nasıl Hesaplanır?

truck

Mahkemelere sıkça konu olan durumlardan biriside nafaka konusudur. Ekonomik gücü yeterli olmayan tarafa ödenmek üzere mahkeme tarafından kararı verilen nafaka miktarının artırımı birçok çift arasında sorunlara neden olmakta. Peki nafaka artırımı nasıl yapılır?

Mahkemelere sıkça konu olan durumlardan biriside nafaka konusudur. Ekonomik gücü yeterli olmayan tarafa ödenmek üzere mahkeme tarafından kararı verilen nafaka miktarının artırımı birçok çift arasında sorunlara neden olmakta. Peki nafaka artırımı nasıl yapılır? Nafaka alanlar hangi oran kadar nafaka artırım talebinde bulanabilirler?

Boşanma konusunun çocuklarla ilgili verilen sonuçlarından olarak bilinen iştirak nafakası, özet tanımıyla çocuğun eğitim ve diğer ihtiyaçlarını gidermesi için yapılan maddi destektir. Kanunlarımıza göre çocuğun yetişmesi için gerekli olan yardım çift taraflı olacağı gibi tek bir tarafın ödemesi şeklinde de olabilir. Peki bu durumda nafaka miktarı neye göre belirlenmektedir?

Boşanma davasının sonucuna göre belirlenen nafaka miktarı, eğer anlaşmalı bir boşanma varsa tarafların uygun görüp kabul ettikleri miktar kadar olur. Artırma miktarı da yine boşanmanın anlaşmalı olmasında olduğu gibi nafakayı verecek kişinin belirttiği oran dâhilinde olabilir. Ancak geçimsiz evliliğin bitmesi noktasında bağlanan nafaka, hakimin kararına göre belirlenir. Burada herhangi bir anlaşma olmadığı için belirlenen nafakada ya da artış miktarında hakim kararı ile enflasyon oranları dikkate alınır.

Nafaka miktarının belirlenmesinde en önemli etken çocuğun ya da çocukların aylık masraflarının toplamıdır. Diğer önemli etkende nafakayı verecek olan tarafın gelir düzeyidir. Enflasyon oranlarının geçerli olmasından bahsetmiştik, eğer enflasyon oranları kişinin gelir düzeyine uygun değilse, hakimin öngördüğü miktarın daha altında bir miktarda önerebilir.

Nafaka artırımları boşanma davası esnasında karara bağlanabileceği gibi, çocuğun masraflarının artması durumunda velayetin kendisinde bulunduğu taraf bu masrafları beyan eden belgelerle nafaka artırım davası açabilir. Eğer karşı tarafın maddi durumu uygun ise karar olumlu olacaktır. Ancak istenilen miktar karşı tarafın bütçesine uymuyorsa emsal davalara göz atabilirsiniz; burada devreye ülkede geçerli olan enflasyon oranları girmektedir. Yani bir örnek ile açıklayacak olursak 500 TL nafaka alan birisi, o yılki geçerli olan enflasyon oranınında yüzde 5 olduğunu varsayarsak 525 TL’ye kadar artırabilecek.

"Nafaka Artırımı Nasıl Hesaplanır?" Yorumlar

1 YORUM
  1. Selime Turk 15 Mayıs 2018 13:35

    2005 dogumlu oglum icin 2013 de bosanma gerceklestiginde 200 tl nafaka baglandi ne kadar artar

"Nafaka Artırımı Nasıl Hesaplanır?" Benzer Haberler


Nafaka Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Nafaka Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Mahkemelere sıkça konu olan durumlardan biriside nafaka konusudur. Ekonomik gücü yeterli olmayan tarafa ödenmek üzere mahkeme tarafından kararı verilen nafaka miktarının artırımı birçok çift arasında sorunlara neden olmakta. Peki nafaka artırımı nasıl yapılır?. Nafaka Artırımı Nasıl Hesaplanır?

Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama

Tefe Tüfe Nafaka Hesaplama

Mahkemelere sıkça konu olan sorunlardan biriside boşanan çiftler arasında nafaka artırımının ne kadar olacağı mevzusudur. Tarafların ekonomik durumlarına göre yapılması gereken artışlar bazen yasalara uygun hareket edilmediğinde tarafları mağdur duruma sokabilmekte. İşte nafaka artırım oranları...

Nafaka Artırımı Neye Göre Belirlenir?

Nafaka Artırımı Neye Göre Belirlenir?

Nafaka Artırımı Nasıl Hesaplanır?. Boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek tarafın geçimini sağlayabilmesi için karşı taraftan mali gücü oranında süresiz olarak talep edilen ödeme nafaka olarak tanımlanmaktadır. Nafaka artışında hangi oranlar dikkate alınır? Mahkemelere sıkça konu olan nafaka artırımları ve diğer merak edilen hususlar...