Müstakil Evde Oturmak mı? Yoksa Apartman Dairesinde Oturmak mı?

Müstakil Evde Oturmak mı? Yoksa Apartman Dairesinde Oturmak mı?
Editör: Hasan Aker Emlak Rehberi 12 Ekim 2018
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

En büyük ikilemlerden biri. Müstakil evde oturmak mı? Yoksa apartman dairesinde oturmak mı? Yıllardır süregelen tartışmadır bu. Kimileri müstakil evde oturmanın daha iyi olduğunu söyler, kimileri ise apartman dairesinde oturmanın. Objektif olarak bakılığında müstakil evde oturmanın kendine has, apartman dairesinde oturmanın kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Bu avantajlar veya dezavantajlardan sizin karakterinize, kişiliğinize hangisi uygunsa o tarz evde oturabilirsiniz.

Müstakil evler, son zamanlarda popülerliğini artırmış evlerdir. Şehir hayatından ve insan yoğunluğundan bıkanlar müstakil eve taşınarak birazda olsa yoğunluktan uzaklaşıyor ve kafa dinliyorlar. Bahçeli evler bu hususta daha çok tercih ediliyor.

Apartman daireleri ise her geçen gün daha fazla inşa ediliyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde neredeyse her hafta / her ay düzenli olarak bir inşaat başlıyor.

Hem müstakil ev, hem de apartman dairelerinin bu kadar yoğunluklu olduğu ülkemizde Müstakil evde oturmak mı mantıklı yoksa apartman dairesinde mi?

Müstakil Evin Avantajları

Müstakil evin avantajları saymakla bitmez. Bahçesi olan, yeşillikler içerisinde bir müstakil ev kim istemez ki? Ağacın altında oturup kitabını açıp okuyacak, akşamları çay – kahve içecek bir ortam? Muhteşem durmuyor mu?

Müstakil evin apartman dairesine göre avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Müstakil evde alt ve üst komşu olmadığı için kavga, gürültü, gülme, ağlama sesleri duymazsınız.
 • Müstakil evde akşamları ses çıkarmayım, komşu rahatsız olmasın diye dertleriniz olmaz.
 • Özellikle çocuğunuz varsa özgürce koşup oynayabileceği bir bahçeniz olur.
 • Evcil hayvanlar için çok daha rahat bir ortam imkanı sunulabilir.
 • Otopark bir sorun değildir, evin bahçesinde istediğiniz yere aracınızı park edebilirsiniz. Dilerseniz kapalı garaj da yaptırabilirsiniz.
 • Müstakil evde aidat gibi bir derdiniz olmaz.

Müstakil Evin Dezavantajları

Her güzel olan şeyin kötü yanıda var mıdır? Elbette vardır. Müstakil evlerin de kötü yanları bulunmaktadır. Apartman dairesine göre dezavantajları çok sayıda olan müstakil evlerin bu dezavantajlarını göze alamıyorsanız, taşınmamanızı tavsiye ediyoruz.

Müstakil evin apartman dairesine göre dezavantajları şu şekildedir:

 • Müstakil evlerde ulaşım en büyük sorundur. (Şehir merkezine yakın bulanlar bu maddeyi atlayabilir) Genellikle müstakil evler şehir merkezi dışında olduğu için, işe, okula gitmeniz saatlerinizi alabilir.
 • Apartman dairesine göre ev bakımları bir tık daha masraflıdır. Evin bahçesine, duvarına, herhangi bir zarar gelirse, apartmana kıyasla tamamen sizin üzerinizdedir. Kendiniz yaptırmanız gerekir.
 • Müstakil evler, modern site içi müstakil evler değil de, standart müstakil evlerse bu durumda çöp dökme, ekmek alma, bahçe bakımı gibi tüm işler sizi bekleyecektir.
 • Güvenlik apartman dairesine göre daha zayıftır. Evinize hırsız girme ihtimali apartman dairesine girme ihtimaline göre çok daha yüksektir.
 • Müstakil evler genellikle 2 katlı olduğu için belli bi yaştan sonra inip çıkmak sorun yaşatabilmektedir.
 • Müstakil evlerde yakın komşu avantajınız yoktur. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda yürümek zorunda kalabilirsiniz.

Müstakil Evde Yaşamak

Müstakil evde yaşamak bu şekilde. Avantajlarıyla dezavantajlarıyla müstakil evi ele aldık. Bahçeli, şirin mi şirin müstakil evlerde yaşamak ne kadar güzelse, bir o kadar da zahmetli diyebiliriz. Tabi sizin kişiliğinize göre bu zahmet değişir. Görecelidir. Bir de apartman dairesine bakalım.

Apartman Dairesinin Avantajları

Apartman dairesinin de müstakil evler gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Tabi yine dezavantajı da.. Kimi müstakil evlerde yaşamayı severken kimi de apartman dairesini sevmektedir. Gelin bakalım apartman dairesinde yaşamak neleri beraberin getiriyor, ne gibi kolaylıklar sağlıyormuş..

Apartman dairesinin müstakil eve göre avantajları:

 • Apartman daireleri müstakil evlere kıyasla çok daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Bunun sebebi ise inşa sürecinin kolay olmasıdır.
 • Müstakil evlere göre daha güvenlidir. Tabi bu durum komşularınızın ne kadar sağlam olduğuna göre değişir. İyi bir semtte oturuyorsanız, müstakil eve kıyasla daha güvende olursunuz.
 • Bina temizliği, ekmek dağıtımı, çöp dökümü gibi birçok hizmet ayağınıza kadar gelir.
 • Mahalle kültürü ve komşuluk ilişkileri apartmanlarda daha gelişmiştir. Evler birbirine yakın olduğu için sürekli görüşme sağlanabilir.
 • Apartmanların yoğun olduğu alanlar genellikle şehir merkezine yakın yerler olduğu için ulaşım hususunda pek sıkıntı yaratmazlar.

Apartman Dairesinin Dezavantajları

Apartman dairesinin avantajından fazla dezavantajı vardır. Her şeyden önce rahat hareket edemezsiniz. Çünkü altınızda, sağınızda, solunuzda, üstünüzde her yerinizde ev vardır. Bu ve bunun gibi birçok dezavantaj, avantajla birlikte gelmektedir.

Apartmanda oturmanın müstakil eve göre dezavantajları:

 • Apartmanlar genel olarak gürültülü olurlar. Komşuların özellikle çocukları varsa, bazen bir gününüz tamamen ağlayış, gülüş, bağarışla geçebilir.
 • Komşularla çok yakın olunduğu için her an problem yaşanabilir.
 • Çoğu eski apartmanın kendine özel otoparkı olmadığı için arabanızı park ederken sorun yaşayabilirsiniz.
 • Çocuk parkları azdır. Alan bulmak da zorlanabilirsiniz.
 • Eğer eski bir semtte yer alan eski bir binada oturuyorsanız altyapı problemi olma olasılığı çok yüksektir. Her an bir lağım patlaması veya su taşması problemleriyle karşılaşabilirsiniz.
 • Sokaklar dardır, çocuklara oyun oynayacak tek yer parklar kalmaktadır.
 • Apartmanların olduğu mahallelerde insan nüfusu fazla olduğu için çocuğunuz evden çıktığı her an endişelenebilirsiniz.

Müstakil Evde Oturmak mı? Yoksa Apartman Dairesinde Oturmak mı?

Ben işime olan yakınlığı, uzun süredir orada oturmam ve komşularla olan ilişkilerimden dolayı apartman dairesinde oturuyorum. Ama müstakil evde oturmak en büyük hayalim. Çünkü dezavantajları benim için çok önemli şeyler değil. Sizde dezavantaj ve avantajları kıyaslayarak kendi tercihinizi oluşturabilirsiniz.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com