Mısır Çarşısı ve Nusretiye Camii Restorasyonu Tamamlandı! Açılış Yarın!

Mısır Çarşısı ve Nusretiye Camii Restorasyonu Tamamlandı! Açılış Yarın!

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca restorasyon çalışmaları yürütülen Mısır Çarşısı ve Nusretiye Cami restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından yeniden hizmete girmesi bekleniyor.

Sultan 3. Murad’ın eşi ve 3. Mehmet’in annesi olan Valide Safiye Sultan’ın talebi ile Mimar Davut Ağa tarafınca tam olarak 1957 yılında temel çalışmaları başlayan ve 60 yıllık bir süre sonrasında Sultan 4. Mehmet’in annesi olan Valide Hatice Sultan’ın talebi üzerine Mimar Mustafa Ağa tarafınca 1663 yılı içerisinde çalışmaları tamamlanan Mısır Çarşısının yeniden aslına uygun olarak restore edilmesi için 2013 yılı içerisinde başlanan çalışmaların sonuna gelindi.

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafınca sürdürülen restorasyon çalışmaları dahilinde Mısır Çarşısı için dış cephe ve iç cephe çalışmaları ile koridor kısımlarının kutu profilleri ile çelik konstrüksiyon çalışmaları tamamlanarak platform yapılmıştır.

Dua meydanı mahalli içerisinde yer alan kiracıların tahliye edilmesinin ardından muhdes ekle sökülerek, meydan kısmında yer alan Dua Kürsüsü üzerinden araştırma raspası yapılmış olup boya kısmının alt tarafında orijinal kalem işleri meydana çıkarılarak kürsünün konservasyon çalışmaları en iyi şekilde yerine getirildi.

Diğer yandan ise Dua Kürsüsünün mimari ile kalem işi tezyinat, rölöve, restorasyon, restitüsyon projeleri düzenlenip ilgili Anıtlar Kuruluna beyan edildi. Söz konusu olan Mısır Çarşısı’nın iç mekan düzenlemeleri ve aslına uygun olarak onarım işlemeleri gerçekleştirilirken, çarşının tonozları üstüne yer alan betonarme tabakalar kırılmak sureti ile kaldırıldı ve bunun yerine ahşap çatı inşa edilerek bununda üzeri kurşun malzeme ile kaplanmıştır. Diğer yandan ise üst örtüde yer alan tonoz ve kubbelerin sıva ile kurşun döküm işlemleri de sorunsuz bir şekilde yerine getirildi.

Uzun süredir devam etmekte olan restorasyon çalışmaları Mısır Çarşısı içerisinde devam etmekte olan ticari faaliyetlerin sekteğe uğramaması amacı ile gece saatlerinde gerçekleşmiştir.

Cami’de Bulunan Kalem İşlerinin Büyük Kısmı Sağlam

Sultan 2. Mahmud eli ile 1823 – 1826 yılları arasında Kritor Amira Balyan eli ile inşa edilen Nusretiye Camii’nin 2012 yılı içerisinde başlatılan restorasyon çalışmaları da büyük bir hızla devam ederken neredeyse bu restorasyon çalışması da tamamlandı.

Barok üslubun kapanış Ampir üslubun açılış yapısı olarak kabul edilen Nusretiye Camii için gerçekleştirilen geniş çaplı restorasyon çalışmasında, yapı genelinde gerçekleştirilen araştırma raspaları sonucunda en kabiliyetli olarak kabul edilen kalem işi tezyinatlara harim kısmında rastlandı.

Üç kat şeklinde yürütülen araştırma raspaları neticesinde elde edilen verilere ve cami ile aynı yaşta olan 1826 yılı kalem işlerinin yüzde 70’ine yakını sorunsuz bir şekilde tespit edildi. Tarama ve Noktasal Canlandırma teknikleri ile yeniden kazandırma işlemi sağlanan tezyinatlar üzerinde sorunsuz olarak elde edilen kısımlara herhangi bir müdahale gerçekleştirilmedi. Yürütülmekte olan restorasyon çalışmalarında sona gelinen Mısır Çarşısı ve Nusretiye Camii için açılış töreni yarın gerçekleşecektir.

Etiketler : Güncel