Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren İmar Barışı 1 Yıl Daha Uzatıldı!

Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren İmar Barışı 1 Yıl Daha Uzatıldı!
Editör: Hasan Aker Gündem 27 Ekim 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Milyonlarca vatandaşın imar ve iskan problemlerini ortadan kaldıracak olan imar barışında sürede uzatmaya gidilecek. Vatandaşlar tarafından yapılan yoğun taleplerin ardından barış için 1 yıllık ek süre verilmesi tercih edildi. İmar barışı 31 Ekim tarihinde sona erecekti. Yapılan taleplerle birlikte yine 31 Ekim’de sona erecek fakat 2019 yılının 31 Ekim’in de.

Türkiye genelinde toplam olarak 13.000.000 konutun tüm imar ve iskan problemlerinin önüne geçmek adına planlanmış olan ve İmar Barışı adıyla bilinen “Yapı Kayıt Belgesi” için başvurular büyük bir hızla devam ediyor. Dün Dijital Şehircilik Zirvesi’nde bir takım açıklamalar altına imza atan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, barış sürecinde uzatma yapacak olduklarına dair bilgilendirmeler yaptı.

Vatandaşlar tarafından İmar Barışı’na gösterilen ilginin çok yoğun olduğunu ileten Kurum, taleplerin büyük bir hızla devam ettiğinin altını çizdi. 31 Ekim 2018 tarihinde başvuruların tamamlanacağını da ekleyen Kurum, tekrardan değerlendirme altına alacaklarını, yoğun talebe cevap vermeleri gerektiğini, bu talebe kayıtsız kalmayacaklarını aktardı. Bu da uzatılacağının sinyaliydi.

Alınan bilgilere göre, İmar Barışı noktasında başvuru ve ödemelerin gerçekleştirilme süreci 2019 yılı 31 Ekim tarihine kadar uzatıldı. 31 Ekim 2019 tarihinde İmar Barışı için son nokta koyulacak. Alınan bu kararla birlikte gelecek hafta Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla resmen 1 yıl uzayacağı bildiriliyor.

İmar Barışı uygulama kapsamına alındığı günden itibaren toplam olarak 7.920.000 başvuru aldı. Bu uygulama kapsamında alınan ödeme miktarı ise 5.000.000.000 TL oldu. 8 Haziran 2018 tarihi itibarıyla start alan İmar Barışı başvuruları toplam olarak 7.920.000’ye ulaştı.

İmar Barışı çerçevesi dahilinde devlet kasasında sırf bu uygulamadan yer alan para miktarı ise 5 Milyar TL gibi çok yüksek bir rakama ulaştı. 5 aylık süreçte devlet kasasına giren bu paranın, çok büyük olduğu ortada.

Elde edilecek olan gelir ise genel bütçeye aktarılarak şehirlerin tekrardan imarının düzeltilmesi için harcanacak. İmar Barışından faydalanan yapıların ise 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olması gerekiyor.

İmar Barışı Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

İmar barışı için PTT’den E-Devlet şifresi almanız gerekiyor. Bunun yanı sıra cep telefonu numaranız ve e- posta adresiniz aktif olarak bulunuyor olması lazım.

İmar Barışı kapsamında beyanı gerçekleşecek yapının adresi, tapusu, adasının ve parselinin bilgileri, toplam inşaat alanının ne kadarlık bölüm kapladığı ve konutların / ticari alanların farklı farklı metrekare bazında toplam kapladığı alanın da bilinmesi gerekiyor.

Bunlarla da bitmeyen belgeler arasında yapıdaki konut ve ticari birim sayısını gösteren belgeler, Arsa / arazinin emlak vergisinin birim değeri, yapının bulunduğu arsanın metrekare bazında alanı, yapının sınıfı, imar mevzuatına nasıl bir aykırılığının bulunduğunun aktarılması aynı zamanda da yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını öne çıkaran 1’er fotoğraf gerekiyor.

Bu söz konusu belgeleri topladıktan sonra, İmar Barışı için başvuruda bulunabiliyorsunuz.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com