Metris Cezaevi Yerine Adalet Sarayı Geliyor!

Metris Cezaevi Yerine Adalet Sarayı Geliyor!

Ülkemizde hemen herkes tarafından bilinen ve şarkılara dahi konu olan İstanbul Esenler bölgesinde yer alan Metris Cezaevi’nin yer aldığı arazi üzerinde yeni bir yapı inşa edilecek. Matris Cezaevi üzerine inşa edilecek yapı ile ilgili tüm detaylar haberimizde yer almaktadır.

İstanbul Esenler’de yer alan Metris Cezaevi’nin üzerinde bulunduğu arazi üzerine yeni bir Adalet Sarayı inşa edilmesi gündeme geldi. Mevcut durumda Metris Cezaevi olan arazi üzerine yeni bir Adalet Sarayı inşa edilmesine ilişkin planlamalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından masaya yatırıldı.

Habertürk Gazetesinden Mehmet Demirkaya’nın hazırlamış olduğu habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulaması bir süredir devam etmekte olan kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında İstanbul Esenler bölgesinde yer alan Metris Cezaevi arazisi bir süre önce yerleşim alanı olarak kullanım için rezerv alınmıştı. Bu alanlar üzerinde 5 ayrı bölge ile alakalı hazırlanan imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından masaya yatırıldı.

Çiftehuzlar Mahallesi, Oruçreis Mahallesi ve Tuna Mahallesi üzerinde yer alan rezerv alanlarının yanı sıra Metris Kışlası ile Metris Cezaevinin de yer aldığı Güney Rezerv Alanı üzerinde düzenlenen planlar itiraz hakkı tanınması açısından 5 Haziran 2018 tarihine kadar askıya alınarak bekletilecektir.

7 Parsel 191 Hektar

Oruçreis Mahallesi bölgesinde yer alan Eski Edirne Asfaltı üzerinde yer almakta olan Esenler Metris Cezaevi ve Metris Kışlasına ait olan arazi toplam olarak 7 ayrı parselden meydana gelmektedir. Bu 7 parsel ise toplam olarak 191 hektar alana tekabül ediyor. Planlamalar doğrultusunda Esenler Adalet Sarayı olarak kayıtlara alınan Metris Cezaevinin yer aldığı parsel ise tam olarak 142 bin metrekarelik bir alana sahip oluyor.

Esenler Belediyesi tarafına devir işlemi gerçekleştirilen Metris Kışlasına ait arazi ise kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında ilk etap itibari ile geçtiğimiz yılın Temmuz ayı içerisinde 236 bin metrekarelik alana sahip olan 15 Temmuz Şehitler Parkı adı altında hizmete girmişti. Diğer yandan ise aynı arazi üzerinde 3.3 milyon metrekare civarında dünyanın en büyüğü olacak olan şehir parkı projesine yönelik çalışmalar ise büyük bir hızla devam etmektedir.

Esenler Buraya Taşınacak

Ortalama 500 bin kişinin hayatını sürdürmekte olduğu İstanbul Esenler bölgesinde yer alan mesken tipi yapıların yüzde 70’e yakını risk alanı içerisindedir. Bu sebepten ötürü Esenler ilçesi askeri alan üzerine geçirilerek yeni bir şehir inşa edilecektir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca düzenlenen imar planı doğrultusunda artık şehir içerisinde yer alan Metris Cezaevi’nin yerine bölge için hizmet verecek olan Adalet Sarayı inşa edilecektir.

Etiketler : Güncel