Mehmet Şimşek Açıkladı: Konut Desteğinde Yeni Model Geliyor

Mehmet Şimşek Açıkladı: Konut Desteğinde Yeni Model Geliyor
Editör: Vahap AYZET Gündem 14 Ocak 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten, konut almak için tasarruf yapmak isteyenlere müjdeli haber geldi. Devlet katkısını da içerek şekilde uygulamaya koyulması düşünülen konut hesabı için çalışmaların başladığı öğrenildi. Daha önce 2015 yılında başlayan ve 3 yılın sonunda da yüzde 20 devlet katkısı verilen sistemin arzu edilen sonucu vermemesinden dolayı yeni sistem için hazırlıklara devam devam ediyor. İşte merak edilen uygulamanın detayları…

Konut sahibi olmak isteyenlerin tasarruf yapabilmelerini desteklemek için ilk olarak 2015 yılında uygulanan, konut hesabına yönelik uygulama ile ilk ve tek konuta destek veriliyordu. Şu ana kadar konut hesabında arzu edilen sonuçlara ulaşılmadığından sistemin nasıl düzeltilebileceğiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Devlet desteğiyle birlikte geçerli olan eski sistemin hesabında 73 milyon TL biriktiği bilgisi paylaşılırken, hayata geçirilmesi yeni sistemde faiz desteğinin de olacağı gelen bilgiler arasında.

Şimşek’in açıklamalarına göre 3 yıldır geçerli olan 10 bin 520 hesapta kalan sistemin istenileni vermemesinden ötürü geçilecek olan yeni dönemde Almanya modelinin uygulanması öngörülüyor. Dolaylı faiz desteğine dayanması düşünülen uygulama ile ilk birikim döneminde düşük mevduat faizine razı olan kişilerin, daha sonra düşük faizden konut kredisi kullanmasına yönelik bir çalışmanın da hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenildi. Ayrıca mevduat olarak konut hesabında tutulan paranın süresinin arttıkça uygulanacak faiz oranlarının da düşük olabileceği belirtildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com