Mecliste Kabul Edildi. Yeni Yılda Rayiç Bedel Yüzde 50’yi Geçemeyecek!

Mecliste Kabul Edildi. Yeni Yılda Rayiç Bedel Yüzde 50’yi Geçemeyecek!
Editör: Zeynep Kaya Gündem 15 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Emlak vergisine esas olan arsa rayiç değerlerinin fahiş şekilde artırılmasını önlemek amacıyla Torba Kanun Tasarısında düzenleme yapıldığı öğrenildi. Torba Kanun Tasarısındaki ilgili maddeye göre emlak vergisine esas arsa rayiç değerlerinin artması önlenmiş olurken, yeni yıldan itibaren rayiç değeri yüzde 50’yi geçemeyecek. Merak edilen düzenlemeyle ilgili detaylı açıklamalar haberimizde…

Bazı belediyelerin, emlak vergisine esas olan arsa rayiç değerlerini fahiş şekilde artırılmalarını önlemek amacıyla TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden torba kanun tasarısıyla ilgili görüşmelerin devam ettiği biliniyordu. Görüşmeler sonucu karara varan meclis haksız artışları önlemek için ilgili maddeyi kabul ettiğini duyurdu. Görüşmeleri tamamlanan tasarının önceki gece kabul edilen maddesine göre, 2018 yılı için belirlenen asgari ölçüdeki arsa ve arazi metrekare birim değerleri, 2017’de uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sini geçemeyecek.
 
Takdir komisyonlarınca 2017’de uygulanan birim değerlerinin 2018 yılı içinde uygulananlarda yüzde 50’yi geçmesi durumunda, 2018’e ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesaplanması için 2017’de uygulanan değerlerin yüzde 50 fazlası esas alınacağı belirtildi. Ayrıca 2019, 2020 ve 2021 yılları içinde bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde hesaplanan arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin de belirtilen değerlenen üzerinden hesaplanacağı açıklandı. Öte yandan vergi, harç ve diğer mali yükümlülükler için bu değerlerin dikkate alınmayacağı da belirtildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com