Markalar ve AVM Yatırımcısı Arasında Kontrat Kavgası Başladı!

Markalar ve AVM Yatırımcısı Arasında Kontrat Kavgası Başladı!
Editör: Ahmet Yaman Gündem 17 Temmuz 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Son zamanlarda bazı AVM’lerin %60’ının boş açılması markaları tamamen isyana sürükledi. Markalar ve AVM yatırımcıları arasında bunun beraberinde kontrat kavgası meydana geldi. Markalar, AVM’den çıkmak istediklerinde kontrat cezası ödediklerinden dolayı stres yaşadıklarını kaydetti.

Yeterli doluluk oranı yakalanmadığı takdirde AVM yatırımcısının tüm markaları koruma altına alması gerektiğine değinen Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, Korumak bir tarafa markanın söz konusu AVM’de zarar ettiği için çıkmak istediğinde 3 aylık kira bedelinin ceza olarak ödendiğinin altını çizdi. Kendisinin 200 – 250.000 TL’lik dekorunu çöpe attıktan sonra, çıkıp bir de ceza ödeyeceği yönünde sitem etti ve bunun çok büyük haksızlık olduğuna dikkat çekti.

AVM yönetiminin mağazasını zamanında açanlara ve faaliyet gösterenlere indirimler verdiğinden dolayı markaların bu indirimlere kandığını ifade eden Öncel, yabancı bir markanın AVM açıldıktan 3 ay sonra mağaza açtığını, kendisinin de bununla birlikte mağdur olabildiğini iletiyor. Bunun önüne geçilmediği takdirde isyanlarının devam edeceğini vurguladı.

Öncel, AVM yatırımcısının kontratlara, %90’lık doluluk oranına ulaşım sağlanmadığı taktirde kira indirimi uygulanacağına yönelik bir maddenin eklenmesiyle birlikte sorunun çözüme kavuşacağının altını çizdi.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye’de markaların kontrat yapmayı bilmediklerini ve bundan dolayı iş hayatının gerçekleriyle karşı karşıya kaldıklarında büyük bir zorluk ve sıkıntı yaşadıklarının altını çizdi. 

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com