Maketten Konut Satışlarına Yeni Düzenleme Geldi!

Maketten Konut Satışlarına Yeni Düzenleme Geldi!
Editör: Hasan Aker Gündem 11 Mart 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

23 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL çerçevesinde bazı düzenlemelerin gerçekleştirilmesi hakkında KHK ile maketten yapılan konut satışları kapsamında yeni düzenlemelere gidilmişti. Söz konusu düzenlemeler ise bugün yayımlanan Resmi Gazete’de bulundu ve Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Yönelik Yönetmelik beraberinde yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, tüketiciler artık konut saıtşlarında devir ve teslim tarihine kadar değil, sözleşme tarihinden itibaren 24 ay sonra olsa bile sözleşmeden feshini verebilecek.

Sözleşmedne fesh edilmesi durumunda satış yapan kişi, konutun satış ya da satış vaadi sözleşmesinen dolayı ortaya çıkan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden kendini gösteren masraflar beraberinde sözleşme tarihinden itibaren ilk 3 ay içerisinde sözleşme bedelinin %2’sine, 3-6 ay arası için %4’üne, 6-12 ay arası için %62sıne ve 12 – 24 ay arası içinde %8’ine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilecek.

Fakat yönetmelik çerçevesinde belirlenmiş olan durumlarda tüketici sözleşmeden dönme hakkını devir ya da teslime kadar herhangi bir şekilde vergi, harç, masraf, tazminat v.b. adlar içerisinde hiçbir bedel ödemeden kullanabilecek.

O DURUMLAR

  • Satıcının, üzerine düşen sorumlulukları yapmaması
  • Tüketicinin hayatını kaybetmesi
  • Tüketicinin kazanç sahibi olmaktan devamlı olarak yoksun kalması sebebiyle ön ödemeleri vermeyecek durumda olması
  • Tüketicinin kazanç elde etmekten yoksun kalması sebebiyle sözleşmenin yerine olağan koşullar ile yapılacak bir taksitle satış sözleşmesinin koruma altına alınmasına yönelik önerisinin satıcı aracılığıyla kabulünün görülmesi.

Mağduriyet Son Bulacak

Maketten konut satışında satıcı ve tüketici haklarını koruma altına alan yeni yönetmelik çerçevesinde gerçekleştiren diğer bir düzenleme ise proje değişiklikleri olarak gün yüzüne çıkıyor.

Eğer proje değişikliği yasal zorunluluklardan ya da mücbir sebep hallerinden kaynaklanmaktaysa, satıcı tüketiciden yönetmelikle bulunmakta olan masraf ve tazminat tutarını dikkate alarak kesinti yapabilecek. 

Bir konutun birden fazla tüketiciye satışının gerçekleşmesi durumunda tüketici, sözleşmeden dönme hakkını devir ya da teslime kadar vergi, harç, masraf, tazminat v.b. adlar içerisinde hiçbir ödeme işlemi yapmayacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com