Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 7 Şubat 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

2017 Yılı Kredi Sicil Affı ve Başvuru Yöntemi

Kara listeye alınmış olan ve bundan dolayı bankalarla bütün işlemleri bitmiş olan kişilerin sayısı milyonalrı aşmıştır. Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenmekte olan Kredi Sicil Affı yürürlüğe girmişti. Söz konusu af beraberinde, hükümet sicili bozuk olanların bankalarla daha kolay ve daha kapsamlı bir işlem yapması adına beyaz sayfa açma şansı verdi. Finansman kuruluşlarında bulunmakta olan çeşitli borçlarını kapatmakta zorluk yaşayan, aylık olan ödemelerini zamanında yapamayan ve buna bağlı olarak kredi notu düşük olan ve bankaların kara listesine eklenmiş olan tüzel ve özel kişiler hiç zaman kaybetmeden bankalara başvuru yapmak zorundadır.

Kredi sicil affı yasası resmen yürürlüğe girdiği tarihten osnraki 6 ay içerisinde bankalara başvuru yapmak zorunluluğu bulunmaktadır. 6 ay içerisinde söz konusu kişiler bankaya başvuru yaptığı takdirde sicillerinde beyaz bir sayfa açılacaktır. Bankalara neden başvuru yapılmaktadır? sorusunu soracak olursanız ise, geçmiş olan borçların tamamının kapatılması ya da yapılandırılması için bankalara başvuruda bulunulmaktadır diyebiliriz.

Kimler Başvuruda Bulunabilecek?

Kredi sicil affı yaklaşık 2 hafta boyunca gündemde kalmıştı. Ha girdi, ha girecek derken sonunda kredi sicil affı yürürlüğe girmişti. Bankaların kara listesine alınmış olan kişilere yönelik olan kredi sicil affı, yatırımcılara yönelik vergi ve harç muafiyeti getirmiş olan söz konusu olan torba yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiştir. Bunun açıklamasını yapmış olan Bakan,başvuruların resmi olarak başladığının da duyurusunu yine sosyal medya hesabından duyurdu. Başvuru adına milyonlarca kişi yasanın yürürlüğe girecek günü iple çekmekteydi. Ardından borçlarından dolayı kara listede olan kişiler bankalarla iletişim içerisine girip sicillerini temizletebilir.

Başvuru yapacak kişilerde şu yapabilir, bu yapamaz diye bir şart bulunmuyor. 6 ay içerisinde bankaya başvuru yapıp, borcunu tamamen ödeyen veya borcunu yapılandıran kara listedeki herkesin sicili temizleniyor.

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com