Köyüne Dönene Bedava Arsa

Köyüne Dönene Bedava Arsa

Her geçen gün biraz daha gelişen dünya ile birlikte sanayi ve teknolojik imkanlarda artıyor. Sanayi alanında meydana gelen gelişmeler yeni iş imkanları meydana getiriyor. Meydana gelen bu yeni iş alanları genellikle sanayi alanında gelişmiş olan şehirlerde ve kent merkezlerine yer alırken bu alanda çalışmak isteyen kişilerde akın akın bu bölgelere geliyor. Genel olarak ilçeden ve köyden şehre göç edilmeye başladı.

Uzun süredir devam eden bu köyden şehre göç konusu artık bir sorun haline gelmeye başladı. Bu noktada bazı önlemler alınması adına harekete geçen hükümet, köylüye ve çiftçiye destek olurken diğer yandan da yeni çiftçi olmak isteyen kişilere de farklı destekler sunmaktadır. Bu durum ülke genelinde geçerli olurken bazı yerel yönetimler de bu konuda bazı adımlar atıyor.

Bu noktada Sivas Valisi Davut Gül, şehir hayatından sıkılarak köyüne dönmek isteyen kişilerin arsa ile alakalı yaşamış oldukları bazı problemlerin giderilmesi amacı ile kendilerine destek olunacağı şeklinde ifadeler kullandı. Son dönem TUİK verileri bize gösteriyor ki sadece İstanbul’da 700 bin kişinin üzerinde Sivaslı vatandaş bulunuyor.

Köyüne Dönmek İsteyene Arsa Verilecek

Sivas İl Özel İdaresi tarafından “Köyler Yaşamalıdır” ismi ile yeni bir proje yürütmeye başlandığını ifade eden Vali Gül sözlerine şu şekilde devam etti.

Şehir merkezlerinde yaşamakta olan ve kendi köyüne geri dönmek isteyen kişilerin arsa ile alakalı yaşadıkları sorunlar bulunuyor. Bünyemizdeki köyler üzerinde bu gibi sorunların meydana gelmesinin önüne geçilebilmesi adına Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Defterdarlık ve bu alanda ilgili olan diğer kurumlara gerekli görevlendirmeler verildi.

Bu noktada meydana gelebilecek problemlere karşı en hızlı şekilde çözüm üretilecektir. Bu gibi bir konudan dolayı sorun yaşayan kişilerin durumu kaymakamlık aracılığı ile İl Özel İdaresinin ilgili birimlerine bildirmeniz gerekmektedir. Bu yürütmenin en temel amacı ilk aşamada 10 bin civarında arazi üretimi ve tüm köylerin bu arazilere dahil olmasını sağlamaktır.

Etiketler : Güncel