Konut Kredisi Faizleri Düştü! İşte Detaylar!

Konut Kredisi Faizleri Düştü! İşte Detaylar!

Dünya genelinde ve ülkemizde ev sahibi olmak isteyen kişilerin genellikle tercih ettiği yöntem kredi veren banka kuruluşlarına konut kredisi kullanmak için başvurmak oluyor. Ancak ülkemizde son dönemler içerisinde konut kredisi kullanımı ve konut satışlarında bir durgunluk gözlemleniyor…

Ülkemiz genelinde son çeyrek dönem içerisinde konut satışların büyük ölçüde düşme yaşandı. Bu durum neticesinde de konut stoklarında bir birikme meydana geldi. Bu durumun gayrimenkul sektörü üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olmasıyla birlikte ülke ekonomisinde de bir olumsuz etki meydana getirdi. Durumun böyle olmasından dolayı geride bıraktığımız günler içerisinde Başbakan Binali Yıldırım bir konuşma yaptı.

Gerçekleştirdiği konuşmada konut alanındaki durgunluğun en temel sebebi olan konut kredilerindeki yüksek faiz oranları olduğunu işaret eden Başbakan Yıldırım konuşmasında konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesi talimatını verdi. Başbakan Yıldırım tarafından verilen bu faizleri düşürün talimatının ardından bazı banka kuruluşlarından ilk indirim haberleri gelmeye başladı.

Başbakan Yıldırım’ın gerçekleştirdiği açıklamalarda değindiği konut kampanyası ve kredi faiz oranlarının düşürülmesine yönelik ilk detaylar gelirken T. C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbankası ve ŞekerBank’tan konut kredi faizlerini yüzde 0,98’e düşürdükleri haberi geldi.

T. C. Ziraat Bankası tarafınca gerçekleştirilen açıklama şu şekildedir. Gelecek için umut dolu olan güçlü bir Türkiye ekonomisi için ülke bilançosunu her daim kendi bilançosunun önünde tutan ve önem veren T. C. Ziraat Bankası, bugün alanında öncülük eden bir adım daha atarak 11.05.2018 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak olan 500 bin TL üst sınırına kadar talep edilen konut kredileri için 10 yıllık üst vade oranına kadarki konut kredisi talepleri için faiz oranında indirime gidilerek faiz oranı yüzde 0,98 şeklinde sabitlenmiştir.

T. C. Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranında gerçekleştirdiği indirim uygulamasının ardından diğer bir devlet bankası olan Halkbank’ta 500 bin TL üst sınırlı konut kredisi kullanımlarında 10 vade sınırı ile faiz oranlarını indirerek 0,98 şeklinde belirlediğini ilan etti.

HalkBank tarafından faiz indirimine yönelik olan açıklama şu şekildedir. Konut alanına verdiği destekler ile önemli bir yere sahip olan Halk Bank, konut kredisi faizleri noktasında indirim uygulamasına gitmiştir. 10 yıl vadeli ve 500 bin TL üst limitli konut kredilerinde faiz oranının mevcut durumdan aşağı çekilerek yüzde 0,98 seviyelerine indirildiğini beyan eden Halk Bank Genel Müdürü Osman Arslan, her ailenin kendine ait bir evi olsun istiyoruz, müşterilerimize kolaylıklar sunan çözümler sunmayı ve aynı anda sosyal sorumluluk anlayışımızın bir gerekliliği olduğunu düşünüyoruz ifadelerini kullandı.

Konut kredisi faizlerini düşüren bir diğer banka ise ŞekerBank oluyor. En fazla 60 aya kadar vade limiti sunan Şekerbank 500 bin TL üst sınırına kadar olan konut kredileri için uygulanan faiz oranında indirime giderek yeni faiz oranını yüzde 0,98 şeklinde belirledi.

Son olarak ise bu faiz indirimi akınına Vakıfbank dâhil oldu. Aynı şekilde 500 bin TL üst limitte olan konut kredisi kullanımlarında 10 yıl vade sınırına kadar olan konut kredileri için uygulanan faiz oranı düşürülerek yüzde 0,98 şeklinde belirlendi. Vakıfbank tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre 14 Mayıs 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Vakıfbank bünyesinden 500 bin TL’ye kadar ve 120 ay vade planına kadar talep edilen konut kredilerinde uygulanacak yeni faiz oranı aylık olarak 0,98 şeklinde belirlenmiştir.

Etiketler : Güncel