Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!

truck

Son dönem içerisinde geride bıraktığımız 8 yıllık sürece kıyasla en durgun dönemini yaşayan gayrimenkul sektörü üzerindeki kara bulutları dağıtabilmek için bazı adımlar atılıyor. Bu kapsamda uygulanacak olan politika hakkında merak edilen tüm noktaları ve son kredi faiz oranlarındaki düzenleme haberimizde yer almaktadır…

Konut sektörü üzerinde son dönemde büyük bir durgunluk hâkim olmaktadır. Bu durumun en temel sebeplerinden biri de konut kredi faiz oranları olmaktadır. Konut kredisi faiz oranları son 8,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum neticesinde ise ülkemizin dört bir yanında konut kredisi kullanmak yolu ile ev satın alımları oldukça düşük seviyelere ulaştı.

Posta Gazetesinden Hamide Hangün’ün haberine göre, Mart ayı itibari ile meydana gelen bu düşüş yüzde 35 seviyelerinde görüldü. Konut alanında meydana gelen bu durağan durumun sona ermesi için geride bıraktığımız gün içerisinde hükümet, T. C. Ziraat Bankası eli ile yeni bir konut kampanyası başlatacağının müjdesini verdi.

Vergi İndirimi

Konut sektöründe son dönem içerisinde yaşanan durağan seyrin sona ermesi adına ilk girişim geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti. Yapılan bu düzenleme ile konut satışı noktasında vatandaşlardan alınmakta olan yüzde 18 oranındaki Katma Değer Vergisi (KDV) oranında indirime gidilerek yüzde 8 seviyelerine çekildi.

KDV yani Katma Değer Vergisi üzerinde gerçekleştirilen indirim uygulamasının yanı sıra yine konut satışı üzerinde bir etkiye sahip olan tapu harç bedellerinde bir indirime gidildi. Bu noktada alıcı ile satıcı tarafın ayrı ayrı olmak üzere evin satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranında ödemekte olduğu tapu harcı oranında da indirime gidilerek bu oran yüzde 1,5 olarak belirlendi. Bu sayede örnek ile açıklayacak olursak 300 bin TL değere sahip olan bir konutun alış veriş noktasında vatandaşın 26 bin TL gibi bir karı oluyor.

Faiz Düzenlemesi

Geride bıraktığımız gün içerisinde gerçekleşen Türkiye Bankalar Birliği 61. Olağan Genel Kurulu toplantısına katılan Başbakan Binali Yıldırım, kredi faiz oranlarının düşürüleceği yönünde açıklamalarda bulundu. Mevcut duruma göz atacak olursak piyasadaki kredi faiz oranları yüzde 1,25 seviyelerinde seyrediyor.

Hükümetin girişimleri neticesinde gerçekleşecek olan bankaların kampanyaları neticesinde yüzde 1,25 oranında seyreden kredi faiz oranları yaklaşık olarak yüzde 1 seviyelerine kadar çekilecektir. Gerçekleştirilecek olan bu faiz indirim uygulaması kapsamında kredi masrafları ve geri ödeme oranlar oldukça düşeceği için vatandaşın konut sahibi olma hayali daha ulaşılabilir hale gelecek.

Büyük Kar

Konut kredisi kullanımı konusuna değinecek olursak tüm bankalar bir evin satış bedelinin en fazla yüzde 80 oranına kadar kredi vermektedir. Kredi faiz oranlarının yüzde 1,25 oranından yüzde 1 seviyelerine gerileyeceği durumunu göz önünde bulundurarak 300 bin TL değerindeki bir evin kredi hesabını gelin birlikte yapalım. 300 bin TL değerinde bir ev için en fazla 240 bin TL civarında kredi kullanılabiliyor. Kredi faiz oranının yüzde 1,25 oranından yüzde 1 seviyelerine düştüğünü göz önüne alınca tam olarak 52 bin TL civarında bir kar söz konusu oluyor. Geride bıraktığımız günler içerisinde uygulanmaya başlayan KDV indirimi ile tapu harç oranındaki indirim durumunu da hesaplamaya dahil edecek olursak bu kar tutarı 78 bin TL’ye ulaşıyor.

"Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!" Yorumlar

"Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!" Benzer Haberler


240 Ay Konut Seferberliğinde 12 Gün İçerisinde 3 Aylık Satış Yapıldı

240 Ay Konut Seferberliğinde 12 Gün İçerisinde 3 Aylık Satış Yapıldı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı önderliğinde başlatılmış olan 240 ay vade kampanyasıyla 12 günde satılan konut sayısı toplam olarak 1250 tane ve miktarı 1.150.000.000 TL değerinde. . Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!

Avrupark 240 Ay Vadeli Konut Kampanyasına Katıldı!

Avrupark 240 Ay Vadeli Konut Kampanyasına Katıldı!

Avrupark, İstanbul Başakşehir üzerinde konumlanmaktadır. Altında Cihan İnşaat imzası yer alan Avrupark Bahçekent Projesi çerçevesinde total olarak 1.394 adet daire yer almaktadır. Aynı zamanda projede 86 adet ticari bölümde bulunmaktadır. 31 Mart'a kadar 240 ay vadeli konut kampanyası devam edecektir. 2+1 daire fiyatları 469.000 TL'den başlayış göstermektedir.

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Artaş İnşaat 3 bin Konut Yapıyor!

Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!. İstanbul sınırları içerisinde güncel olarak 5 adet projesi devam etmekte olan Artaş İnşaat, gelecek yıl içerisinde 5 yeni proje için start vereceklerini açıkladı. Start verilecek olan bu projelerde 3.000'i aşkmış bir sayıda konut bulunacağı ileten Artaş İnşaat, 10 proje için toplamda 2.800.000 metrekare alan üzerinde çalıştıklarını belirtti.

20 Yıl Taksitli Konut Projeleri Tam Liste

20 Yıl Taksitli Konut Projeleri Tam Liste

Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılmış olan konutta 2.seferberlik kampanyası kapsamında 20 yıl taksitli satışlar 2 ay boyunca devam edecek. 31 Mart 2017 tarihinde 240 ay taksitli konut satışları tamamen sona erecek. 20 yıl taksitli konut projeleri kampanyası çerçevesinde peşinatlar %5'e çekilmiş durumda.. Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Sık sık “konut dokunulmazlığı” ile ilgili görüşler ortaya açıklanmaktadır. Peki, konut dokunulmazlığı nedir? Konut dokunulmazlığı, yasal durum olmaksızın ya da kamu düzenine ait sakıncalar meydana gelmeksizin kişilerin konutlarına girilememesi, herhangi bir arama yapılamaması, eşyaya el konulamamasıdır.

2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

2018 Yılında 500.000 Konut Değişiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2018 Yılı içerisinde toplam olarak 500.000 konutun değişiminin yapılması adına çalışmaların devam etmekte olduğunu belirtti.. Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Uzun dönemden beri ülkemizin uğraştığı bir sorun olan terör örgütü PKK’nın yıl içerisinde gerçekleştirdiği hain saldırılar ve güvenlik güçlerimizde girdiği sıcak temaslardan dolayı adeta bir harabeye dönen Diyarbakır’ın Sur ilçesi, devlet tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve TOKİ’nin çalışmaları ile baştan inşa ediliyor. Konuya dair ayrıntılar haberimizde…

Adana Konut Projeleri 2018

Adana Konut Projeleri 2018

Adana’da yaşanan kentsel dönüşüm süreci şehirdeki arsa ve konut fiyatlarının artmasına neden olurken, her bütçeye uygun ödeme seçenekleri sunan markalı konut projeleri de hızla yükselmeye devam ediyor. Adana'da 2017 yılında yaşamın başlayacağı konut projeleri...