Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!

Konut Kredisi Faiz İndirimi Avantajları!

Son dönem içerisinde geride bıraktığımız 8 yıllık sürece kıyasla en durgun dönemini yaşayan gayrimenkul sektörü üzerindeki kara bulutları dağıtabilmek için bazı adımlar atılıyor. Bu kapsamda uygulanacak olan politika hakkında merak edilen tüm noktaları ve son kredi faiz oranlarındaki düzenleme haberimizde yer almaktadır…

Konut sektörü üzerinde son dönemde büyük bir durgunluk hâkim olmaktadır. Bu durumun en temel sebeplerinden biri de konut kredi faiz oranları olmaktadır. Konut kredisi faiz oranları son 8,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum neticesinde ise ülkemizin dört bir yanında konut kredisi kullanmak yolu ile ev satın alımları oldukça düşük seviyelere ulaştı.

Posta Gazetesinden Hamide Hangün’ün haberine göre, Mart ayı itibari ile meydana gelen bu düşüş yüzde 35 seviyelerinde görüldü. Konut alanında meydana gelen bu durağan durumun sona ermesi için geride bıraktığımız gün içerisinde hükümet, T. C. Ziraat Bankası eli ile yeni bir konut kampanyası başlatacağının müjdesini verdi.

Vergi İndirimi

Konut sektöründe son dönem içerisinde yaşanan durağan seyrin sona ermesi adına ilk girişim geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti. Yapılan bu düzenleme ile konut satışı noktasında vatandaşlardan alınmakta olan yüzde 18 oranındaki Katma Değer Vergisi (KDV) oranında indirime gidilerek yüzde 8 seviyelerine çekildi.

KDV yani Katma Değer Vergisi üzerinde gerçekleştirilen indirim uygulamasının yanı sıra yine konut satışı üzerinde bir etkiye sahip olan tapu harç bedellerinde bir indirime gidildi. Bu noktada alıcı ile satıcı tarafın ayrı ayrı olmak üzere evin satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranında ödemekte olduğu tapu harcı oranında da indirime gidilerek bu oran yüzde 1,5 olarak belirlendi. Bu sayede örnek ile açıklayacak olursak 300 bin TL değere sahip olan bir konutun alış veriş noktasında vatandaşın 26 bin TL gibi bir karı oluyor.

Faiz Düzenlemesi

Geride bıraktığımız gün içerisinde gerçekleşen Türkiye Bankalar Birliği 61. Olağan Genel Kurulu toplantısına katılan Başbakan Binali Yıldırım, kredi faiz oranlarının düşürüleceği yönünde açıklamalarda bulundu. Mevcut duruma göz atacak olursak piyasadaki kredi faiz oranları yüzde 1,25 seviyelerinde seyrediyor.

Hükümetin girişimleri neticesinde gerçekleşecek olan bankaların kampanyaları neticesinde yüzde 1,25 oranında seyreden kredi faiz oranları yaklaşık olarak yüzde 1 seviyelerine kadar çekilecektir. Gerçekleştirilecek olan bu faiz indirim uygulaması kapsamında kredi masrafları ve geri ödeme oranlar oldukça düşeceği için vatandaşın konut sahibi olma hayali daha ulaşılabilir hale gelecek.

Büyük Kar

Konut kredisi kullanımı konusuna değinecek olursak tüm bankalar bir evin satış bedelinin en fazla yüzde 80 oranına kadar kredi vermektedir. Kredi faiz oranlarının yüzde 1,25 oranından yüzde 1 seviyelerine gerileyeceği durumunu göz önünde bulundurarak 300 bin TL değerindeki bir evin kredi hesabını gelin birlikte yapalım. 300 bin TL değerinde bir ev için en fazla 240 bin TL civarında kredi kullanılabiliyor. Kredi faiz oranının yüzde 1,25 oranından yüzde 1 seviyelerine düştüğünü göz önüne alınca tam olarak 52 bin TL civarında bir kar söz konusu oluyor. Geride bıraktığımız günler içerisinde uygulanmaya başlayan KDV indirimi ile tapu harç oranındaki indirim durumunu da hesaplamaya dahil edecek olursak bu kar tutarı 78 bin TL’ye ulaşıyor.

Etiketler : Güncel