Konut Kira Geliri İstisnasından Kimler Yararlanamaz?

Konut Kira Geliri İstisnasından Kimler Yararlanamaz?
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 2 Mart 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

2016 kira gelirine yönelik beyannamesini 25 Mart 2017 tarihine kadar vermeyipte, bu vergiyi denetim sonucunda ödemiş olanlar istisnadan hiçbir yarar elde edemiyor. Maliye tarafından denetim sonucu vergiye kalanlar, vergilerini cezalı bir şekilde ödemeycekleri gibi aynı zamanda vergi hesabında da 3.800 TL istisnayı asla düşemeyecekler.

3.800 TL’lik istisna konut gelirleri için düzenlendiğinden dolayı, işyeri kira gelirine sahip olanlar söz konusu düzenlemeden hiçbir yarar elde edemiyor. Aynı dönem içerisinde hem işyeri, hem de konut kirasına sahip olanlar, konut kira vergisinin hesabında 3.800 TL’yi gelirinden düşebilmekte.

Ticari, zirai veya mesleki kazancından dolayı gerçek usulde gelir vergisi mükellefi bulunan esnaf, tüccar, doktor, avukat v.b. kişiler de söz konusu istisnadan hiçbir şekilde yarar elde edemiyor. Ayrı ayrı ya da birlikte elde etmiş olduğu ücret, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının tutarı yılık 2016 ve 2017 kira geliri için 110.000 TL’den fazla olanlarda bu istisnadan pay alamıyorlar.

Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması durumunda, bu konuttan elde edilmekte olan kira gelirlerinin vergilendirilmesinde, her bir ortak, 3.800 TL’lik istisnadan ayrı ayrı bir şekilde yararlanabilmektedir. 

Bir kişinin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi durumundaysa 3.800 TL’lik istisna bir kere uygulanacak.

Ev sahiplerinin ya da işyeri sahiplerinin kiracılarından tahsilatını yapamadıkları kiralar varsa, alınamayan bu söz konusu kiralar beyanname dahiline alınmayacak ve bu söz konusu kiraların vergileri de ödenmeyecek. 2016 yılında peşin olarak tahsilatı yapılan gelecek sezona ait kira geliri varsa,2018 Mart ayında beyanı gerçekleştirilecek. 

Eğer 2016 yılında 2015 yılına ait kira bedeli gecikmeli olarak kiracıdan tahsil edilmişse, 25 Mart 2017 tarihine kadar verilecek olan beyannameye 2015 kira geliri de dahil edilip söz konusu vergi ödemesi gerçekleştirilecek.

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com