Kombi Derecesi Kaç Olmalı?

truck

Güvenli ve dengeli ısınma türlerinden olan kombiler yanlış bilinen yöntemler ile kullanıldığında yüksek faturaların gelmesine neden olabiliyor. Eğer ısı yalıtımı yapılmış bir evde oturuyorsanız ilk etapta tasarruf yapabilmek için doğalgaz termostatı kullanmanız büyük fayda sağlayacaktır. Kombi kullanırken ideal sıcaklık ayarı ne olmalı detayı yazımızda.

Soğuk havalar devam ederken kombi kullanıcıları da tasarruf etme yollarını aramaya devam ediyor. Peki kombi kullanımında ideal kombi derecesi var mıdır? Kombinin sıcak su ayarı kaç derece olmalı? Evde bulunulmadığı zamanlarda kombiyi kapatmak tasarruf ettirir mi? Doğalgaz faturasının düşük gelmesi için kombi kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar neler detaylarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güvenli ve dengeli ısınma türlerinden olan kombiler yanlış bilinen yöntemler ile kullanıldığında yüksek faturaların gelmesine neden olabiliyor. Eğer ısı yalıtımı yapılmış bir evde oturuyorsanız ilk etapta tasarruf yapabilmek için doğalgaz termostatı kullanmanız büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü termostat uygun olan ısıya geldiğinde kombinin çalışmasını durdururken fazla yakmasını da engellemektedir. Gün boyu evde bulunmayanlar için uzaktan çalışma sistemine sahip termostatlar, evde olunmadığı zamanlarda ısı ayarlarını kontrol edebilme imkanı sağlıyor.

Kombi Derecesi ve İdeal Oda Sıcaklığı

Kombilerde ideal ısı değerleri odalara göre değişmektedir. Antre ve hol gibi alanların sıcaklığının 15 derece, oturma odası, mutfak ve yatak odalarının ise 20 derece sıcaklığa sahip olması uygun olandır. Tabi isteğe göre ısı arttırılabilir. Radyatör kapasitesine göre değişiklik gösteren kombi sıcak su ayarları için ideal sıcaklık 60 derece olurken, eve sağladığı sıcaklık değeri ise 20 derece olacaktır. Eğer küçük radyatörlere sahipseniz kombinizin sıcak su ayarının 65-70 derece arasında olması gerekebilir. Buda daha fazla gaz tüketimi ve yüksek fatura demektir. Buradan da anlaşıldığı üzere radyatör seçimi de önemlidir.

Düşük sıcaklıkta çalışmasına rağmen ev için ideal sıcaklığı sağlayan ve ekonomik olduğu için doğalgaz faturaları konusunda tüketici dostu olan kombilerden biriside yoğuşmalı kombilerdir. Peki az yakıt tüketimi sağlayan yoğuşmalı kombiler için ideal sıcaklık nedir? Baca gazındaki gizli ısıyı yoğuşturmaları ile diğer kombilere göre biraz daha fazla ısı sağlayan yoğuşmalı kombiler için su sıcaklığının 50 derecenin üzerine çıkmaması gerekir. Özelliklede gece saatlerinde kombi ısısını düşürenlerin bu hususa dikkat etmesi önerilir.

Kombi 40 Derecede Isıtmıyor

Kombi kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan biriside düşük derecede yüksek verim almaya çalışmak ve yine sonuç yüksek gelen faturalar. Soğuk havalarda evlerin olması gereken ideal ısısının 20 derece olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yüzden kombi sıcak su ayarının 50 derecenin altında kalması, aşırı soğuyan havalarda kombinizin daha fazla enerji sarf etmesine neden olabilir.

"Kombi Derecesi Kaç Olmalı?" Yorumlar

1 YORUM
  1. Nacide kilic 1 Aralık 2017 15:19

    Yogusmali kombi nin ayarını düşürüp yukseltmekle kombiye zarar verirmiyiz

"Kombi Derecesi Kaç Olmalı?" Benzer Haberler


Kombi Derecesi Kaç Olmalı?

Kombi Derecesi Kaç Olmalı?

Güvenli ve dengeli ısınma türlerinden olan kombiler yanlış bilinen yöntemler ile kullanıldığında yüksek faturaların gelmesine neden olabiliyor. Eğer ısı yalıtımı yapılmış bir evde oturuyorsanız ilk etapta tasarruf yapabilmek için doğalgaz termostatı kullanmanız büyük fayda sağlayacaktır. Kombi kullanırken ideal sıcaklık ayarı ne olmalı detayı yazımızda.. Kombi Derecesi Kaç Olmalı?

Yazın Kombi Ayarı Nasıl Olmalı? Yaz için kombi ayarları

Yazın Kombi Ayarı Nasıl Olmalı? Yaz için kombi ayarları

Evlerin sıcaklığına göre kombiyi çalıştırabilmek için evin sıcaklığını ölçebilen ve kombileri buna göre devreye alan cihazlar kullanılmalıdır.