Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!

truck

Konutlarını günlük olarak kiralamakta olanlar ve motorlu araç kiralaması yapan firmalar, kira bedeli kaç TL olursa olsun farketmeden, 1 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla artık tahsilatlarının tamamını banka ve benzeri aracı kurumlar aracılığıyla gerçekleştirecek. nakit ödeme devri kiralama sektöründe tamamen sona eriyor.

Maliye Bakanlığı'nın söz konusu sektörlere ilişkin mevzuat düzenlemesiyle, gelecek ay itibarıyla araç kiralama hizmeti veren firmaların tamamı, kiralama hizmet bedellerini 10 TL'de olsa 100000 TL'de olsa bedeli farketmeden banka ve banka benzeri aracı finansal kuruluşlar aracılığıyla kredi kartı, banka kartı, hava, EFT gibi yollarla tahsil edecek. Bahsi geçen şirketler daha önce 7.000 TL'nin alatındaki ödemeleri nakit olarak alabiliyorlardı, artık 10 TL'lik ödemeyi bile nakit alamayacaklar.

Kamuoyunda "günübirlik kiralama" adı altında yer edinen kısa sürede konut kiralamalarında da kiraya veren kişilerin veya kurumların yapacak oldukları tahsilatların tamamı, araç kiralamada olduğu gibi banka veya banka benzeri finansal kuruluşlar aracılığıyla yapılacak.

Bu yolla gerçekleştirilecek kiralamalarda herhangi bir tutar sınırlaması söz konusu olmayacak. Söz konusu kurala uymayan ve yasa dışı faaliyet yürüten firmalara mükellefiyet durumuna göre 350 TL ila 1.400 TL'den az olmamak şartı altında işlem bedelinin %5'i kadar özel usulsüzlük cezası verilecek. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen bu düzenlemelerin tamamı kayıt dışı yapılan işlemleri azaltmayı amaç ediniyor.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, günübirlik konut kiralamalarına yönelik düzenlemenin sektörü kayıt altına alma noktasında çok güzel bir uygulama olduğunu ileterek, Konutların günübirlik kiralanması konusunun çok problemli olduğunu, burada bir boşluk olduğunu ve düzenlemenin de uzun süredir gündemde olduğunu sözlerine ekledi. Bu kiralamaların kayıt altında kalmasının, hem konutların kime verildiğinin tespiti hem de verginin kayıt altına alınması noktasında çok önemli bir adım olduğuna değindi.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Oktay'da alınan kararın kiralama işlemlerinde hiçbir şekilde nakit paranın geçmediğini ileterek, uygulamanın kiralayanın kimliğini ve finansal ödeme sistemlerini kullanma potansiyeli göstermek adına güzel sonuçlara yelken açabileceğini iletti.

"Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!" Yorumlar

"Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!" Benzer Haberler


Günlük Kiralık Evlerde Denetim Başladı!

Günlük Kiralık Evlerde Denetim Başladı!

Geçen haftalarda birçok gazetenin "Günübirlik kangren" başlığı ile gündeme getirmiş olduğu günlük kiralık evler sorunuyla alakalı yapılacak yasal düzenlemenin sonrasında denetimler başladı.. Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!

Dar gelirliye kiralık sosyal konut imkanı!

Dar gelirliye kiralık sosyal konut imkanı!

Türkiye genelinde, 2017'de 817 bin konut ihtiyacının oluşabileceğinden hareketle, nüfus artışının hızlı, konut fiyatlarının da yüksek olduğu şehirlerde, dar gelirli vatandaşlar için "sosyal kiralık konut" yapımına geçilecek.

Ucuz Kiralık Evler İçin Gayrimenkul Borsası Kuruluyor!

Ucuz Kiralık Evler İçin Gayrimenkul Borsası Kuruluyor!

Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!. Milli ekonominin lokomotif sektörlerinden birisi olan gayrimenkul sektöründe dikkat çeken değişikliklere varılacak. Gelecek yılda kentsel dönüşüm projesi kapsamında çok yeni adımlar atılacak. Gayrimenkul borsası kurulacak, düşük fiyatlarda ev kiralayacak ve parsel bazında yoğunluk artışına yasak getirecek.

Aile Konutları Kiralık Evlerden Olur Mu?

Aile Konutları Kiralık Evlerden Olur Mu?

Kiralık evlerden aile konutu oluyor mu? Aile konutu olması için nasıl bir ev gerekir? Her kiralık ev aile konutu olmaz mı? Bu gibi soruların cevaplarını sizler için özel olarak hazırladığımız haberimizde bulabilirsiniz . Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!

Günlük Kiralık Ev Cezası! Otelcilerden Büyük Tepki!

Günlük Kiralık Ev Cezası! Otelcilerden Büyük Tepki!

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun günlük kiralanan mekanlar konusunda çalışmalar yapıldığına ilişkin açıklamasını olumlu bulduklarını açıkladı.

Turizmde Çözüm: Aylık Kiralık Odalar!

Turizmde Çözüm: Aylık Kiralık Odalar!

Turizm sektörünün git gide kötü bir seyir içerisine girmesi otel odalarını boşalttı. Turizmciler ise kısa vadeli çözümler üretmek için kollarını sıvamış durumda. Söz konusu boşan otel odalarının aylık kiraya verilmesi şuanda kısa vadede kalkınma amaçlı en iyi çözüm olarak gün yüzüne çıkan ilk madde olarak yer alıyor. Bu kapsamda otel odaları artık aylık olarak kiralanabilecekler.. Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!

İstanbul'da Günlük Kiralık Ev Operasyonu!

İstanbul'da Günlük Kiralık Ev Operasyonu!

Reina salgırganı olan Masparipov'un günlük kiralık dairelerde kaldığının ifşalanmasının sonrasında tüm dikkatler günlük kiralanmakta olan evlere çekildi. Polis İstanbul üzerinde yer alan toplam olarak 39 farklı ilçede 1.210 tane günübirlik eve işlem gerçekleştirdi. İşlem yapılan söz konusu evlerden 550 tanesinin kapısına mühür vurulurken, 282 eve 2.022.501 TL para cezası yazıldı.

Emniyetten Günlük Kiralık Evlere Denetleme! 2.6 Milyon Ceza Yazıldı.

Emniyetten Günlük Kiralık Evlere Denetleme! 2.6 Milyon Ceza Yazıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde, Türkiye çapında ikincisi düzenlenen günü birlik evlerle ilgili gerçekleştirilen operasyonlarda yüzlerce ev sahibi cezalardan nasibini aldı. Ayrıca çeşitli suçlardan aranan kişilerinde yakalandığı ve bazı evlere kapatma cezasının uygulandığı operasyonlarla ilgili gelişmeler...