Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!

truck

Konutlarını günlük olarak kiralamakta olanlar ve motorlu araç kiralaması yapan firmalar, kira bedeli kaç TL olursa olsun farketmeden, 1 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla artık tahsilatlarının tamamını banka ve benzeri aracı kurumlar aracılığıyla gerçekleştirecek. nakit ödeme devri kiralama sektöründe tamamen sona eriyor.

Maliye Bakanlığı'nın söz konusu sektörlere ilişkin mevzuat düzenlemesiyle, gelecek ay itibarıyla araç kiralama hizmeti veren firmaların tamamı, kiralama hizmet bedellerini 10 TL'de olsa 100000 TL'de olsa bedeli farketmeden banka ve banka benzeri aracı finansal kuruluşlar aracılığıyla kredi kartı, banka kartı, hava, EFT gibi yollarla tahsil edecek. Bahsi geçen şirketler daha önce 7.000 TL'nin alatındaki ödemeleri nakit olarak alabiliyorlardı, artık 10 TL'lik ödemeyi bile nakit alamayacaklar.

Kamuoyunda "günübirlik kiralama" adı altında yer edinen kısa sürede konut kiralamalarında da kiraya veren kişilerin veya kurumların yapacak oldukları tahsilatların tamamı, araç kiralamada olduğu gibi banka veya banka benzeri finansal kuruluşlar aracılığıyla yapılacak.

Bu yolla gerçekleştirilecek kiralamalarda herhangi bir tutar sınırlaması söz konusu olmayacak. Söz konusu kurala uymayan ve yasa dışı faaliyet yürüten firmalara mükellefiyet durumuna göre 350 TL ila 1.400 TL'den az olmamak şartı altında işlem bedelinin %5'i kadar özel usulsüzlük cezası verilecek. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen bu düzenlemelerin tamamı kayıt dışı yapılan işlemleri azaltmayı amaç ediniyor.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, günübirlik konut kiralamalarına yönelik düzenlemenin sektörü kayıt altına alma noktasında çok güzel bir uygulama olduğunu ileterek, Konutların günübirlik kiralanması konusunun çok problemli olduğunu, burada bir boşluk olduğunu ve düzenlemenin de uzun süredir gündemde olduğunu sözlerine ekledi. Bu kiralamaların kayıt altında kalmasının, hem konutların kime verildiğinin tespiti hem de verginin kayıt altına alınması noktasında çok önemli bir adım olduğuna değindi.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Oktay'da alınan kararın kiralama işlemlerinde hiçbir şekilde nakit paranın geçmediğini ileterek, uygulamanın kiralayanın kimliğini ve finansal ödeme sistemlerini kullanma potansiyeli göstermek adına güzel sonuçlara yelken açabileceğini iletti.

"Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!" Yorumlar

"Kiralık Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor!" Benzer Haberler