Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?
Editör: Tuğba Karakuş Emlak Rehberi 4 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kiraya veren kişi, kendisi ya da çocuklarının ihtiyacı için kira sözleşmesinin bitiminden itibaren bir ay içinde tahliye davası açabilmektedir. Kiracı birden fazla ile hepsine birden dava açılmalıdır. Dava sözleşmenin bitiminden bir ay içinde açılabilse de, dava açılacağı önceden bildirilmesi durumunda dava, bildirimi takip eden dönem sonuna kadar açılabilmektedir. Dava açıldıktan sonra da kira bedeli alınabilmektedir. Kiracının tahliye edilebilmesinin bir başka hukuki yolu da yeni malikin ihtiyacı nedeniyledir. Malik, satın alma tarihiden itibaren bir ay içinde ihtiyacını, tahliye istediğini, aksi takdirde tahliye davası açacağını kiracıya bildirmekle mükelleftir. Bildirimin ardından altın ay sonra dava açılabilmektedir.

Kiracı nasıl tahliye edilir sorusuna, yeniden inşa ya da esaslı onarım nedeniyle de tahliyenin de mümkün olduğu şeklinde cevap verilmektedir. Taşınmaz yeniden inşa ya da amacıyla onarım, , genişletme veya düzenleme için yapılan çalışmalar sırasında oturum mümkün olmadığı anlaşılması durumunda, kira sözleşmesinin sonunda tahliye davası açılabilmektedir. Davanın açılma süresi de kira süresinin bitiminden itibaren bir ay içindedir. Burada davayı kiralayan açmaktadır ancak ihtiyaç nedeniyle tahliye davalarında olduğu gibi malikin de davayı açma hakkı vardır. Bu dava için önceden ihtar zorunlu değildir. Ancak ihtar gönderildiyse, davanın dönem sonuna kadar açılması mümkün olmaktadır.

Kiracı nasıl tahliye edilir sorusunun bir başka cevabı da “bir yılda iki haklı ihtar nedeniyle”dir. Kiranın ödenmemesinden dolayı bir yıl içinde iki kez yazılı ihtarname gönderilen kiracı aleyhine tahliye davası açılabilmektedir. Bir yıl tabiri, bir kira yılıdır. Tahliye davası da kira süresinin bitimini takip eden bir aylık sürede açılmalıdır. Davanın açılabilmesi için kiracının iki haklı ihtara neden olması, iki ihtarın bir kira döneminde ve bir yıl içinde farklı aylara ait olması gereklidir. Kiracının ya da eşinin aynı belediye sınırları içinde bulunmadı da tahliye nedenidir. Böyle bir durumda kiraya veren, kiracının tahliyesini isteyebilmektedir. Dava belli bir süreye bağlı değildir. Ancak kiracının aynı belediye sınırları içinde meskeninin bulunması, her zaman tahliye nedeni olmamaktadır. Tahlile davasının açılabilmesi için kiracının sağlık durumu, sosyal, ekonomik ve kültürel şartları dikkate alınmalıdır. Örneğin romatizmal rahatsızlığı bulunan kiracının aynı belediye sınırları içinde rutubetli bir bodrum kata sahip olması, tahliyesini önleyen faktörlerden biridir.

Kiracı nasıl tahliye edilir diye sorulan sorunun cevaplarından biri de kiraya veren olduğu kadar malik tarafından açılan davalardır olmaktadır. Davalar, malik tarafından her zaman açılabilmektedir. Malik olanlar, tahliye davası açmak için kira sözleşme sorunu ya da iktisap tarihi üzerinden altı ayın geçmesini beklemek zorunda değildir. Kiracının Borçlar Kanunu’na göre tahliyesi de söz konusudur. Kiracının sözleşmeye aykırı davranması durumunda tahliye davası açılabilmekte ve kiracı tahliye edilebilmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com