Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?

truck

Kira sözleşmesi hakkında pek çok dikkat edilmesi gereken konu bulunmaktadır. Bu konulardan biri ise kira sözleşmesi sonlanmadan evden ayrılma durumudur. Peki, kira sözleşmesi bitmeden evden çıkılırsa ne olur? İşte bu sorunun ve diğer sorularınızın cevabı haberimizde yer alıyor.

Kira sözleşmesi bitmeden evden çıkılırsa ne olur? Bu sorunuzun cevabına gelmeden önce kira sözleşmeleri ile ilgili bazı önemli noktalara değinmekte fayda vardır.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Kira sözleşmesi bir konutun kiralanması durumunda mülkiyet sahibinin ve kiralayan kişinin yasal olarak bazı haklarının koruma altına alınmasını sağlayan bir belgedir. Kira sözleşmesinde kiralayan kişinin ve kiraya veren kişinin kimlik bilgileri, kiralanan mülkiyetin cinsi, açık adresi gibi bilgiler yer alırken kiralama koşulları da yer almaktadır.

Kiralama süresi, kiralama süresince ne amaçla kullanılacağı, kira bedeli, var ise depozito ve apartman aidat bedeli belirtilirken kiralama sürecine konu olan mülkiyetin içerisinde kiracıya teslim edilen tüm demirbaş eşyaların detaylı bir listesi de yer almaktadır. Mülkiyet sahibi kira sözleşmesi ile birlikte şahsı adına tapu tescili bulunan mülkiyetin kullanım hakkını kiralama süresi boyunca kiralayan kişiye bıraktığını beyan eden bir belge olarak ta görebiliriz.

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Kira sözleşmesi genel ve özel koşullardan meydana gelen bir belgedir. Bu koşullar kanun önünde bağlayıcı maddelerdir. Kira sözleşmesinin düzenlenmesi iki ayrı yol ile mümkündür. İlk olarak taraflar kendi aralarında düzenleyebilir. İkinci yol ise noter eşliğinde taraflar ve var ise kefil ile birlikte düzenlenen kira sözleşmesidir.

Kanuni açıdan bağlayıcı olan kira sözleşmesi ise noter eşliğinde düzenlenen kira sözleşmesidir. Kira sözleşmesi doldurulurken tarafların tüm kimlik bilgileri eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Diğer yandan ise kiralanacak olan mülkiyetin cinsi ve açık adresi doğru bir şekilde beyan edilmelidir. Kiraladığınız mülkiyetin içindeki demirbaşların yazılası hususuna ve kira bedelinin net olarak belirtilmesine dikkat ediniz.

Bunlara ek olarak dönemlik kira zam oranının neye göre ve hangi oranda yapılacağının da belirtilmesi gerekmektedir.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?

Asıl konumuz olan kira sözleşmesi üzerinde belirtilen süre dolmadan evin terk edilmesi hususuna dönecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz. Kiracının imzalamış olduğu kira sözleşme süresi dolmadan evden çıkmasının sadece iki yolu vardır.

İlk yol öncelikle mülkiyet sahibi ile görüşülerek bir uzlaşmaya varılması ve bu işin tatlılıkla çözülmesi olacaktır. Biz de bu yolun tercih edilmesi taraftarıyız. Kira sözleşmesi bitmeden evden çıkmanın bir diğer yolu ise imzalamış olduğunuz kira sözleşmesini incelemek olacaktır.

Genellikle kira sözleşmeleri bazı noktalarda farklılık gösterse de siz yine de düzenlemiş olduğunuz kira sözleşmesinin maddelerinde, evin kullanılabilir durumunun ortadan kalkması ve evin mevcut durumunun ev ahalisinin sağlığı üstünde olumsuz bir etkiye sahip olması durumu gibi bir olayın cereyan etmesi imzalanan kira sözleşmesinin tek taraflı olarak feshi için yeterli gerekçeler olacaktır.

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz ikinci yoldaki durumların meydana gelmesi halinde evden çıkmadan yaklaşık bir ay önceden mülk sahibine durumu izah eden bir tebligat çekilmesi yoluyla evden çıkılabilir. Noter tarafından çekilen tebligat çekilmesi ve evin anahtarlarının teslim edilmesi en temel koşuldur.

Kira sürecinin sonlanmaması için mülk sahibinin anahtarı teslim almaması ihtimaline karşı mülkiyetin anahtar teslim işleminin noter eşliğinde yapılması en doğru yol olacaktır.

"Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?" Yorumlar

"Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.