Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?
Editör: Mutlu Dinçer Emlak Rehberi 13 Nisan 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kira sözleşmesi bitmeden evden çıkılırsa ne olur? Bu sorunuzun cevabına gelmeden önce kira sözleşmeleri ile ilgili bazı önemli noktalara değinmekte fayda vardır.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Kira sözleşmesi bir konutun kiralanması durumunda mülkiyet sahibinin ve kiralayan kişinin yasal olarak bazı haklarının koruma altına alınmasını sağlayan bir belgedir. Kira sözleşmesinde kiralayan kişinin ve kiraya veren kişinin kimlik bilgileri, kiralanan mülkiyetin cinsi, açık adresi gibi bilgiler yer alırken kiralama koşulları da yer almaktadır.

Kiralama süresi, kiralama süresince ne amaçla kullanılacağı, kira bedeli, var ise depozito ve apartman aidat bedeli belirtilirken kiralama sürecine konu olan mülkiyetin içerisinde kiracıya teslim edilen tüm demirbaş eşyaların detaylı bir listesi de yer almaktadır. Mülkiyet sahibi kira sözleşmesi ile birlikte şahsı adına tapu tescili bulunan mülkiyetin kullanım hakkını kiralama süresi boyunca kiralayan kişiye bıraktığını beyan eden bir belge olarak ta görebiliriz.

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulur?

Kira sözleşmesi genel ve özel koşullardan meydana gelen bir belgedir. Bu koşullar kanun önünde bağlayıcı maddelerdir. Kira sözleşmesinin düzenlenmesi iki ayrı yol ile mümkündür. İlk olarak taraflar kendi aralarında düzenleyebilir. İkinci yol ise noter eşliğinde taraflar ve var ise kefil ile birlikte düzenlenen kira sözleşmesidir.

Kanuni açıdan bağlayıcı olan kira sözleşmesi ise noter eşliğinde düzenlenen kira sözleşmesidir. Kira sözleşmesi doldurulurken tarafların tüm kimlik bilgileri eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Diğer yandan ise kiralanacak olan mülkiyetin cinsi ve açık adresi doğru bir şekilde beyan edilmelidir. Kiraladığınız mülkiyetin içindeki demirbaşların yazılası hususuna ve kira bedelinin net olarak belirtilmesine dikkat ediniz.

Bunlara ek olarak dönemlik kira zam oranının neye göre ve hangi oranda yapılacağının da belirtilmesi gerekmektedir.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?

Asıl konumuz olan kira sözleşmesi üzerinde belirtilen süre dolmadan evin terk edilmesi hususuna dönecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz. Kiracının imzalamış olduğu kira sözleşme süresi dolmadan evden çıkmasının sadece iki yolu vardır.

İlk yol öncelikle mülkiyet sahibi ile görüşülerek bir uzlaşmaya varılması ve bu işin tatlılıkla çözülmesi olacaktır. Biz de bu yolun tercih edilmesi taraftarıyız. Kira sözleşmesi bitmeden evden çıkmanın bir diğer yolu ise imzalamış olduğunuz kira sözleşmesini incelemek olacaktır.

Genellikle kira sözleşmeleri bazı noktalarda farklılık gösterse de siz yine de düzenlemiş olduğunuz kira sözleşmesinin maddelerinde, evin kullanılabilir durumunun ortadan kalkması ve evin mevcut durumunun ev ahalisinin sağlığı üstünde olumsuz bir etkiye sahip olması durumu gibi bir olayın cereyan etmesi imzalanan kira sözleşmesinin tek taraflı olarak feshi için yeterli gerekçeler olacaktır.

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz ikinci yoldaki durumların meydana gelmesi halinde evden çıkmadan yaklaşık bir ay önceden mülk sahibine durumu izah eden bir tebligat çekilmesi yoluyla evden çıkılabilir. Noter tarafından çekilen tebligat çekilmesi ve evin anahtarlarının teslim edilmesi en temel koşuldur.

Kira sürecinin sonlanmaması için mülk sahibinin anahtarı teslim almaması ihtimaline karşı mülkiyetin anahtar teslim işleminin noter eşliğinde yapılması en doğru yol olacaktır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

İntifa Hakkı Nedir?

İntifa Hakkı Nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com