Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018

truck

Sahip olduğu evi kiraya vermek isteyen kişileri yakından ilgilendiren bir haber ile yine karşınızdayız. Kira Kontratı yapmak ile tüm iş bitmiş olmuyor. Bir de kira kontratı damga vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Peki, Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır? İşte bu sorunun cevabı haberimizde yer alıyor.

Ülkemizde gayrimenkullerini kiraya veren mülkiyet sahiplerini kiralama süreci ile ilgili bir durum yakından alakadar ediyor. Bu konu ise Kira kontratı Damga Vergisidir. Bu kira kontratı damga vergisinin ne olduğu ve kira kontratı damga vergisi hesaplamanın nasıl yapıldığını gelin birlikte inceleyelim.

Kira Kontratı Damga Vergisi Nedir?

Gayrimenkul sahiplerini ve o mülkiyeti kiralamak isteyen kişi arasında bazı hakların kanuni açıdan korunması amacı ile kira kontratı düzenlenmektedir. Bu sözü geçen kira kontratının düzenlenmesinin iki farklı yolu bulunuyor. Bu yollardan ilki kiralama sürecine taraf olan kişilerin kendi aralarında düzenledikleri kira kontratıdır. Bir diğer yol ise kiralama sürecine taraf olan kişilerin noter eşliğinde gerçekleştirdiği kira kontratıdır ki bu yol ile düzenlenen kira kontratlarının hukuki bağlayıcılığı daha fazladır.

İşte bu yolu seçen taraflar noter huzurunda düzenlenen kira kontratı neticesinde kira kontratı damga vergisi adı verilen bir vergi türünü ödemek ile yükümlü oluyorlar. Peki, kira kontratı damga vergisini kim öder? Bu sorunun cevabı ise şu şekildedir; kira kontratı damga vergisini taraflardan sadece biri öder. Bu ödeyecek taraf genellikle mülkiyet sahibi olduğu gibi bu durum aralarında uzlaşma sağlanırsa değişebilir.

Kira Kontratı Damga Vergisi Muafiyeti

Taraflar arasında düzenlenen kira kontratı neticesinde doğacak olan kira kontratı damga vergisi sadece noter eşliğinde düzenlenen kira kontratlarında uygulanırken tarafların kendi aralarında düzenleyecekleri kira kontratlarında herhangi bir kira kontratı damga vergisi uygulanmayacaktır.

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018

Kira kontratı damga vergisinin ne olduğundan ve ne gibi durumlar neticesinde bu vergiye mükellef olunduğu konusuna üst kısımda değindik. Şimdi ise kira kontratlarından alınan kira kontratı damga vergisinin nasıl hesaplandığını açıklayacağız.

Noter eşliğinde düzenlediğiniz kira kontratlarından alınan damga vergisinde, düzenlenen kira kontratının kaç nüsha halinde hazırlandığını tam olarak belirtmezseniz bu durumda iki nüshanın var olduğu kabul edilerek bu oranda kira kontratı damga vergisi uygulanmaktadır.

Üst kısımda belirttiğimiz maddeyi açıklamaya yönelik olarak kira kontratı damga vergisi düzenlenen kira kontratının her bir nüshası için ayrı ayrı şekilde hesaplanıp uygulanmaktadır. Kira kontratı damga vergisinin hesaplanması noktasında ise kira kontratı bedeli net bir şekilde belirtilmiş ise bu tutar netten brüt tutara çevrilerek bu tutar üzerinden danga vergisi hesaplaması yapılmaktadır.

Kira kontratı süresi bu noktada da etken oluyor. Kira kontratı üzerinde kontrat geçerlilik süresi kaç sene olarak belirtilmiş ise kira kontratı damga vergisi de o kadar sene için hesap edilmektedir. Ancak bir diğer nokta ise kira kontratı damga vergisi her yıl başında yeniden belirlenmektedir. Yani her yıl aynı oranda kira kontratı damga vergisi uygulanmıyor.

Kira kontratı damga vergisi oranı hesabı iki temel hususa göre yapılmaktadır. Bu hususlar;

Kira kontratı süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında iken kira kontratı için bir kefilin söz konusu olması halinde binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılmaktadır.

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama Örneği

Kira kontratı damga vergisini bir de örnek üzerinde hesaplayarak daha açık bir hale getirelim.

Kiralama sürecinde belirlenen kira bedelinin 5 bin TL olduğunu düşünürsek yıllık olarak toplam 60 bin TL kira bedeli söz konusu oluyor. Bu durumda 2018 yılı için uygulanacak kira kontratı damga vergisi oranı 1,89 şeklinde olduğuna göre gelin hesaplamayı yapalım şimdi.

60,000 x 0,00189 = 113,40 TL şeklinde bir kira kontratı damga vergisi tutarına ulaşıyoruz. Şimdi de kefilli kira kontratları için uygulanacak kira kontratı damga vergisinin hesabına bakalım. Kefilli kira kontratı damga vergisi oranı binde 1,89 + 9,48 = 0,01137 şeklinde olacaktır. Hesap kısmına geçecek olursak 60,000 x 0,01137 = 682,20 TL şeklinde bir kefilli damga vergisi tutarına ulaşıyoruz.

Üst kısımda verdiğimiz damga vergisi oranı yalnızca bu yıl için geçerli olup farklı yıllar için farklı damga vergisi oranlar geçerli olabilir.

"Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018" Yorumlar

"Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018" Benzer Haberler


Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar 2018

Kentsel Dönüşüm Projesiyle yenileme çalışmaları çerçevesinde verilen kira yardımları netleşmiş durumda. Bu çerçevede minimum kira yardımı 535 TL olurken maksimum kira yardımı 860 TL olarak kendisini gösteriyor. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarı ise 1.070 TL olarak belirlenmiş durumda. . Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Adına tapulu olan taşınmaz mülkiyeti kiraya vermek sureti ile kira geliri elde eden vatandaşlar, kira gelir vergisi mükellefi oluyorlar. Söz konusu bu vergi beyan durumuna bağlı olduğundan ötürü kira gelirinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu söz konusu vergi beyannamesi nereye verilir sorusunun cevabı ise haberimizde…

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018. Halen kirada oturan ve ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek için fırsat kollayan vatandaşlarımız var. Alt gelir sınıfında olan ve maddi imkânsızlıklar sebebinden dolayı ev sahibi olamayan vatandaşlarımıza bir müjdemiz var. Uzun süredir sürmekte olan bir sistemden bahsedeceğiz. Artık kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli

Hayatınız boyunca mutlaka emlakçılar ile mülkiyet alım – satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirmişsinizdir. Eğer emlakçıya yolunuz düşmedi ise mutlaka ilerleyen zamanlarda gideceksiniz. İşte bu emlakçılar mülkiyet alım – satım işleminden ve mülkiyet kiralama işleminden ne kadar komisyon talep ederler bütün ayrıntılar haberimizde…. Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

Pek çok kişinin kiracılık geçmişi bulunmaktadır. Bu kiracılık süresince kiracı ve evi kiralayan mülk sahibinin haklarını koruma altına alan belgeye kira kontratı denmektedir. Peki bu söz konusu kira kontratı nasıl doldurulur diye soruyorsanız, cevabı ayrıntıları ile haberimizde…

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Netleşti!

Kentsel Dönüşüm Projesi ile yenilenme çalışmaları kapsamında doğmakta olan devletin verdiği kira yardım ücretleri netleşti. Bu kapsamda en az verilecek kira yardımı 535 TL'den start alacak ve 860 TL'ye kadar çıkacak. Kiracılara yapılacak olan asgari yardım tutarıysa 1.070 TL oldu!. Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Dövizli Kira Sözleşmelerinde Kira Artışı

Türkiye’de kiralar Türk Lirası’nın yanı sıra dövizle de ödenebilmektedir. Peki, dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı nasıl olmaktadır? Artışın ne kadar olması gerektiği de Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

2018 Devlet Kira Yardımı Ne Kadar?

Vatandaşın devletten kentsel dönüşüm yasası kapsamında devlet üstünden verilmiş olan kira yardımından fayda elde edebilmesi için öncelikle ikamet etmekte olduğu yapının "Riskli Yapı" ibaresi bulundurması zorunludur. En az 1 yıl boyunca mevcut ev sahibi ya da kiracının da ev üzerinde ikamet etmesi gerekmektedir.