Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018
Editör: Hasan Aker Emlak Rehberi 13 Nisan 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ülkemizde gayrimenkullerini kiraya veren mülkiyet sahiplerini kiralama süreci ile ilgili bir durum yakından alakadar ediyor. Bu konu ise Kira kontratı Damga Vergisidir. Bu kira kontratı damga vergisinin ne olduğu ve kira kontratı damga vergisi hesaplamanın nasıl yapıldığını gelin birlikte inceleyelim.

Kira Kontratı Damga Vergisi Nedir?

Gayrimenkul sahiplerini ve o mülkiyeti kiralamak isteyen kişi arasında bazı hakların kanuni açıdan korunması amacı ile kira kontratı düzenlenmektedir. Bu sözü geçen kira kontratının düzenlenmesinin iki farklı yolu bulunuyor. Bu yollardan ilki kiralama sürecine taraf olan kişilerin kendi aralarında düzenledikleri kira kontratıdır. Bir diğer yol ise kiralama sürecine taraf olan kişilerin noter eşliğinde gerçekleştirdiği kira kontratıdır ki bu yol ile düzenlenen kira kontratlarının hukuki bağlayıcılığı daha fazladır.

İşte bu yolu seçen taraflar noter huzurunda düzenlenen kira kontratı neticesinde kira kontratı damga vergisi adı verilen bir vergi türünü ödemek ile yükümlü oluyorlar. Peki, kira kontratı damga vergisini kim öder? Bu sorunun cevabı ise şu şekildedir; kira kontratı damga vergisini taraflardan sadece biri öder. Bu ödeyecek taraf genellikle mülkiyet sahibi olduğu gibi bu durum aralarında uzlaşma sağlanırsa değişebilir.

Kira Kontratı Damga Vergisi Muafiyeti

Taraflar arasında düzenlenen kira kontratı neticesinde doğacak olan kira kontratı damga vergisi sadece noter eşliğinde düzenlenen kira kontratlarında uygulanırken tarafların kendi aralarında düzenleyecekleri kira kontratlarında herhangi bir kira kontratı damga vergisi uygulanmayacaktır.

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2018

Kira kontratı damga vergisinin ne olduğundan ve ne gibi durumlar neticesinde bu vergiye mükellef olunduğu konusuna üst kısımda değindik. Şimdi ise kira kontratlarından alınan kira kontratı damga vergisinin nasıl hesaplandığını açıklayacağız.

Noter eşliğinde düzenlediğiniz kira kontratlarından alınan damga vergisinde, düzenlenen kira kontratının kaç nüsha halinde hazırlandığını tam olarak belirtmezseniz bu durumda iki nüshanın var olduğu kabul edilerek bu oranda kira kontratı damga vergisi uygulanmaktadır.

Üst kısımda belirttiğimiz maddeyi açıklamaya yönelik olarak kira kontratı damga vergisi düzenlenen kira kontratının her bir nüshası için ayrı ayrı şekilde hesaplanıp uygulanmaktadır. Kira kontratı damga vergisinin hesaplanması noktasında ise kira kontratı bedeli net bir şekilde belirtilmiş ise bu tutar netten brüt tutara çevrilerek bu tutar üzerinden danga vergisi hesaplaması yapılmaktadır.

Kira kontratı süresi bu noktada da etken oluyor. Kira kontratı üzerinde kontrat geçerlilik süresi kaç sene olarak belirtilmiş ise kira kontratı damga vergisi de o kadar sene için hesap edilmektedir. Ancak bir diğer nokta ise kira kontratı damga vergisi her yıl başında yeniden belirlenmektedir. Yani her yıl aynı oranda kira kontratı damga vergisi uygulanmıyor.

Kira kontratı damga vergisi oranı hesabı iki temel hususa göre yapılmaktadır. Bu hususlar;

Kira kontratı süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında iken kira kontratı için bir kefilin söz konusu olması halinde binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılmaktadır.

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama Örneği

Kira kontratı damga vergisini bir de örnek üzerinde hesaplayarak daha açık bir hale getirelim.

Kiralama sürecinde belirlenen kira bedelinin 5 bin TL olduğunu düşünürsek yıllık olarak toplam 60 bin TL kira bedeli söz konusu oluyor. Bu durumda 2018 yılı için uygulanacak kira kontratı damga vergisi oranı 1,89 şeklinde olduğuna göre gelin hesaplamayı yapalım şimdi.

60,000 x 0,00189 = 113,40 TL şeklinde bir kira kontratı damga vergisi tutarına ulaşıyoruz. Şimdi de kefilli kira kontratları için uygulanacak kira kontratı damga vergisinin hesabına bakalım. Kefilli kira kontratı damga vergisi oranı binde 1,89 + 9,48 = 0,01137 şeklinde olacaktır. Hesap kısmına geçecek olursak 60,000 x 0,01137 = 682,20 TL şeklinde bir kefilli damga vergisi tutarına ulaşıyoruz.

Üst kısımda verdiğimiz damga vergisi oranı yalnızca bu yıl için geçerli olup farklı yıllar için farklı damga vergisi oranlar geçerli olabilir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com