Kira Artışlarında TÜFE Dönemi Sayesinde Kiracılar %10 Daha Az Ödeme Yapacak!

Kira Artışlarında TÜFE Dönemi Sayesinde Kiracılar %10 Daha Az Ödeme Yapacak!
Editör: Hasan Aker Ekonomi, Gündem 5 Aralık 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Türkiye üzerinde bulunan sayısı milyonları geçen ev sahibi ve kiracıların büyük bir merakla beklemekte olduğu yasa teklifi sonunda Meclis’e sunuldu. Sunulan yasa teklifi kapsamında kira artışları ÜFE üzerinden değil TÜFE üzerinden belirlenecek. Buda kiracılar için yaklaşık olarak %10’luk daha az ödeme demek oluyor.

20.000.000 kiracının yaşadığı ülkemizde eğer Meclis’e sunulan söz konusu teklif yasa haini alırsa kira artışları artık TÜFE kapsamında ele alınacak. Mevcut yasaya göre kiralarda meydana gelen artışlar son 12 aylık ortalama üretici fiyat endeksi ÜFE’ye göre gerçekleştiriliyor. Bu rakam Aralık ayında açıklanan son oranlar kapsamında %25.52 olarak belirlendi. Eğer 1.000 TL kira ödeyen bir kiracı varsa, yeni yılda ödeyeceği kira tutarı 1.255 TL oldu.

2019’da Zamlar TÜFE’ye Göre Yapılacak!

Yeni Ekonomi Paketi kapsamında kira artış hesaplamalarında esas alınacak endeks ÜFE değil TÜFE olacak. Yeni Ekonomi Programı 3 seneyi kapsayacak bir şekilde hazırlandı 2019 ila 2021 yılları arasında programda yer alan her şey teker teker uygulanacak.

ÜFE ve TÜFE Farkı Ne?

ÜFE ve TÜFE arasındaki en büyük fark kapsamı oluyor. ÜFE içerisinde bulunan sektörlerde hizmet sektörü yer alınmıyor. TÜFE’de ise hizmet sektörü çok büyük bir yere sahip. ÜFE dış etkenlere bağlı bir şekilde değişim gösterebilirken, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yani Yİ – ÜFE, Tüketici Fiyat Endeksi yani TÜFE, Toptan Eşya Fiyat Endeksi TEFE değerleri her ayın 3’ünde TÜİK tarafından açıklanarak paylaşılıyor.

Kiracılar ne Kadar Az Ödeyecek

Eğer teklif yasalaşırsa ki yasallaşacak. Bu hususta kiracılar %10’luk daha az kira artışıyla karşı karşıya gelecek. Yani %25.52’lik oran yerine %12.23’lik kira artışı uygulanacak. Buda 1000 TL’lik kira için 2019 yılında 1.255 TL ödemek yerine, 1.122 TL ödemeyi sağlayacak.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • esra :

    29 Mart 2019-11:34

    tabi ev sahipleri de buna ne kadar uyar o biraz tartışılır.

Tema Tasarım | Osgaka.com