Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı 2 Mayıs'ta Başlıyor!

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı 2 Mayıs'ta Başlıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı uygulamalı kılavuzunun açıklamasını yaptı. 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren kentsel dönüşümde kira yardımı alınabilecek. Başvuru sürecinin nasıl olduğunu, bu kiranın getirecek olduğu artıları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 yılı Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Uygulamalı Kılavuzunu açıkladı. Kentsel dönüşümün kira yardımından kimler nasıl fayda elde edecek, kim ne kadar kira yarıdmına tabi tutulacak, gerekli belgeler ve daha fazlası kılavzuda adım adım kendini gösteriyor. Detaylar şu şekilde...

Hak sahipleri 6306 sayılı kanun çerçevesi dahilinde, riskli alan olarak tespiti gerçekleştirilmiş olan bir konut veya işyeri için riskli yapının yer aldığı ilçe sınırları dahilinde yer alan belediye başkanlığına ulaşım sağlayarak, kira yardımı için başvuru yapabilir.

2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla kira yardımı ödemeleri, 25 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren dönüşüm projeleri özel hesabı yönetmeliği kapsamında belirlenen yeni iş akışına göre gerçekleşecek.

Kira yardımı, her şehre göre farklı miktarda yapılacakken aynı zamanda şehirlerin konut piyasası da bu yardım yapılırken göz önünde bulundurulacak. Konut piyasasının yüksek olduğu şehirlerde doğal olarak yapılacak olan kira yardımı da yüksek olacak, konut piyasasının düşük olduğu illerde ise yine aynı şekilde doğru orantılı olarak yapılacak olan kira yardımı da düşük miktarda meydana gelecek.

Bu kapsamda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya yapılacak olan kira yardımlarında en yüksek şehirler olarak öngörülürken, doğu kesimlerde yapılacak olan kira yardımlarının da düşük olacağı öngörülmekte. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm