Kentsel Dönüşümde E-Tebligat Zorunluluğu Geliyor!

Kentsel Dönüşümde E-Tebligat Zorunluluğu Geliyor!
Editör: Nezaket DURU Gündem 24 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kentsel dönüşümle ilgili süreçlerin yavaş gitmesinden dolayı hayata geçirilmesi planlanan “kentsel dönüşümde e-Tebligat” uygulaması için ilk açıklama 22 Kasım 2017 tarihinde Antalya Belek’te gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Dönüşüm süreciyle ilgili vatandaşları yanlış yönlendiren kişilerin olduğuna dikkat çeken Yıldırım; hileli hisse devirleri veya yurtdışında yaşayan gayrimenkul sahipleri gibi hallerden dolayı kentsel dönüşüm hızını kesen durumların hızlıca çözüme kavuşturulması için kentsel dönüşümde elektronik tebligata geçeceklerini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M.Kurtuluş Nevruz’un, uygulamaya konulacak yeni düzenlemeyle önemli açıklamaları var. Konu ile ilgili Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)  Hizmet Sağlayıcısı olarak hizmet veren ve Türkiye’nin ilk özel kurumu TÜRKKEP’in Yönetim Kurulu Başkanı Nevruz, e-Tebligatın kentsel dönüşüm açısından önemini vurgularken, süreci sekteye uğratan art niyetli girişimlerin bu uygulama sayesinde önlerinin kesileceğini öngördüğünü ifade etti.

Peki e-tebligat uygulamasını yasal dayanakları neler? Tebligat Kanunu’nda belirlenen ve tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanan tebligatlar, e-Tebligat Yönetmeliği’ne uygun olarak değiştirilemiyor ve inkar edilemeyecek şekilde kayıtlı elektronik posta vasıtasıyla ilgili kişilere gönderiliyor olacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel ve özel tüm kişilerin üye olabileceği E-Tebligat sisteminde Tebligat Kanunu’nda tebliğ çıkarmaya yetkili kılınan merciler e-Tebligat gönderebilecekler. Bilgi güvenliği, kişisel verilerin korunması, kağıt, zaman ve enerji tasarrufu sağlayacak olan sistem ile zaman aşımı da önlenmiş olacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com