Kentsel Dönüşüm Türkiye'ye Acilen Lazım!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Aydınlıkevler Semt Çarşısı'nda yapılan açılış töreninde, Türkiye üzerinde kentsel dönüşümün çok acil bir şekilde birçok alanda gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'de kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlanması gerektiğini ve acil bir şekilde birçok bölge üzerinde gerçekleştirilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı. Deprem ülkesi olduğumuz noktasına değinen Özhaseki, bir taraftan deprmelere hazırlıklı bir şekilde tavır sergilemeli, bir yandan da eskimekte olan yapıları yenilemek durumunda olunduğunu iletti.

Özhaseki, Altındağ Belediyesi imzasıyla birlikte yapılan "Aydınlıkevler Semt Çarşısı"nın açılış töreninde yapmış olduğu konuşmada, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve ekibi yaptığı bu güzel çalışmalardan dolayı tebrik etti.

Özhaseki, Zamanın değişimiyle birlikte AVM'lerin açıldığını, küçük esnafların geride seyrettiğini ve işlerinin kötüye gitmeye başladığını belirtti. Mahallelerde meydana gelen semtlerdeki bu tip pazar yerlerinin ticareti tekrardan canlandıracağını belirtti. Mahallelinin buralara sahip çıkacağını vurguladı.

Çarşı ve mahalle kültürünün meydana gelmesinde semt çarşılarının ne denli önemli olduğuna dğeinen Özhaseki, bunun örneklerini yurt dışında da gördüğünü belirtti.

Türkiye'de meydana gelen kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Mehmet Özhaseki, Türkiye'de kentsel dönüşümün acil bir şekilde birçok yerde faaliyet göstermesinin gerekli olduğunu iletti. Deprem ülkesi olduklarını aktaran Özhaseki, bir taraftan depremlere hazır ve nazır bir şekilde durmalı, bir taraftan da eskimekte olan yapıları yenilemek zorunda olduklarını iletti.

Bu konuda Altındağ Belediyesi'nin Türkiye üzerindeki birçok belediyeye örnek olacak nitelikte hızlı ve doğru dönüşümler altına imza attığını aktaran Özhaseki, Seyfi Demirsoy Mahallesinde itirazların meydana geldiğini ve o itirazların artık geri planda kaldığını, planlamasını bitirmeye ramak kaldığını aktardı. 

Caddenin diğer tarafında bulunan Örnek Mahallesinin'de kentsel dönüşüm için hazırlandığını ileten Özhaseki, Bakanlar Kurulu'na sunulacak olduğunu ve ardından ise yeniden yapılacak olan bir planlama beraberinde, vatandaşların tümünün memnun olacağı bir durumda yenilenmiş olacağını kaydetti.

Zamanın değişmesiyle birlikte sokak ve mahalle kültürünün tamamen kaybolmakta olduğuna değinen Özhaseki, sosyal donatı alanlarında beklentilerin çok yüksek ölçüde artış gösterdiğini, bunların karşılanması için de tek çarenin evlerin yenilenmesi olduğunu anlattı.

Etiketler : Kentsel Dönüşüm