Kentsel Dönüşüm Türkiye İçin Çok Büyük Fırsat!

Kentsel Dönüşüm Türkiye İçin Çok Büyük Fırsat!
Editör: Zeynep Kaya Kentsel Dönüşüm 25 Ocak 2017
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

Dün gerçekleştirilmiş olan konferansta konuşma yapan Çevre ve Şehircilikeski Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türk inşaat sektörünün dünya üzerinde çok fazla alanda 1.sırada olduğunu belirtti. Kentsel Dönüşüm’ün Türkiye için çok büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Bayraktar, Türkiye için kaçınılmaz olan kentsel dönüşümün devamıyla beraber Türkiye daha ilerinin gideceğini ve işsizliğin azalmasına katkı sağlayacağını belirtti.

2017 yılını İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım kentsel dönüşüm yılı olarak ilan etmişti. Sektörün üretim miktarı adına bazı söylemler kendini gösteriyor. En çok olan söylemlerden biride Balon Var mı? sorusu. Yıllık olan ihtiyaç 900.000 konut seyirlerinde ilerliyor. Evlilikten, Büyük ailelerin ayrılmasından, nüfusun artışa geçmesinden gibi nedenler dolayı talep artıyor. Fakat 2016 yılında 1.340.000 sayısından fazla konut satışı yapıldı. 2017 yılı için konut satış beklentisi 1.500.000 adet, çünkü talep var.

Çevre ve Şehircilik eski Bakanı İdris Güllücse ise konut sektörü üzerinde herhangi bir şekilde balon olmadığını iletti. Konut ihtiyacının çok fazla olduğunu belirtti. 

Bu kadar ciddi ihtiyaç bulunuyorken, İstanbul’da bulunan firmalar gece gündüz çalışsa bile bu ihtiyaç karşılanamaz.

Sektörün sorunlarının masaya yatırılmış olduğu uzmanların değerlendirmelerini paylaşmış olduğu konferansta Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, komşu ülkelerle olan etkileşimin coğrafi konjonktürün ve global çıkarların ışığında yabancı yatırımcı öngörülerini paylaşmış olduğu bir konuşma yaptı.

İnşaat sektörü bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonominin lokomotif sektörlerinden birisidir. Yurtdışı pazarlardaki faaliyetler göz önünde bulundurulduğu takdirde Türk İnşaat sektörünün son zamanlarda çok büyük bir gelişme içerisine girdiğini görebilirsiniz. 

Türk yatırımcılar tarafından doldurulması beklenen boşluk, Mütekabiliyet Yasası’nda yapılacak olan düzenlemelerle yabancı konut yatırımcıları tarafından telafi alacaktır. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com