Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!

Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, kentsel dönüşüme yönelik bir takım açıklamalarda bulundu. Atalay, projelerin hızlandırılmasının gerekli olduğunu ve bu hususta devlet desteğine çok büyük ölçüde ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Türkiye üzerindeki deprem gerçeğine değinen ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, kentsel dönüşüm projelerinde hız kazanılması gerektiğini ve bunun için de devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. 

Bürokratik işlemler ve dönüşüm sürecinde özellikle de hak sahipleriyle yaşanan sıkıntılar sebebiyle sistemin yavaş bir şekilde ilerleme kaydettiğini vurgulayan Atalay, bu dönüşüm hareketinin devlet tarafından desteklenmesinin gerekli olduğu noktasına değindi.

Öncelikli olarak kentsel dönüşüm projelerinin bir merkezden yönetilmesinin teşkil ettiği öneme konu açan Atalay, Gayrimenkul piyasalarının siyasi ve ekonomik en küçük olaydan bile direkt olarak etkilenen piyasalar olduğunu, piyasalarda belirsizlik meydana geldiği anda alış taleplerinin bıçak talebi gibi ortadan kaldırılacağına dikkat çekti.

Yatırımcı içgüdüsünün ilk prensibinin; oynamaların yüksek olduğu dönemlerde pozisyonlarını farklı bir şekilde değişime sokmak olduğunu ileten Atalay, Bu şekilde dönemler içerisinde büyük yatırımcının küçük test etmeler dışında kesinlikle alma veya satma pozisyonlarını ileri bir tarihe erteleme tercihi yaptıklarının tespit edildiğini vurguladı. Alıcıların ise genellikle acele olmadığı, biraz daha beklenmesi yönünde satın alma kararlarını ileri tarihe ertelediklerini bildiklerini iletti.

İşte bu noktada ise bu işten en çok zarar görecek olan söz konusu kişilerin, kentsel dönüşüm projeleri altına imza atan küçük müteahhitler olacağını dile getiren Atalay, Bu dönemler içerisinde sermaye gücü bulunmayan, konjonktür değişikliklerinde ne yapacağı konusunda fikri bulunmayan ve geçmişi uzun olmayıp da tecrübesi az olan müteahhitlerin ödeme krizleri yaşadıkları ve projeleri aksatmalarının çok zor bir olasılık olmadığını iletti.

Bu durumlarda söz konusu firmaların satış yapamadıklarından dolayı üstlendikleri projeleri tamamlayamadıklarını belirten Atalay, evlerinden maliklerin kiralarını dahi ödeyememeleri durumuyla karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekti. Bu durumlarda kalınmaması ve refah bir kentsel dönüşüm yapılması için bu projelerin devlet tarafından tek bir merkezden yönetilmesi gerektiğin de fayda gördüklerini belirtti.

Etiketler : Kentsel Dönüşüm