Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!

truck

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, kentsel dönüşüme yönelik bir takım açıklamalarda bulundu. Atalay, projelerin hızlandırılmasının gerekli olduğunu ve bu hususta devlet desteğine çok büyük ölçüde ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Türkiye üzerindeki deprem gerçeğine değinen ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, kentsel dönüşüm projelerinde hız kazanılması gerektiğini ve bunun için de devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. 

Bürokratik işlemler ve dönüşüm sürecinde özellikle de hak sahipleriyle yaşanan sıkıntılar sebebiyle sistemin yavaş bir şekilde ilerleme kaydettiğini vurgulayan Atalay, bu dönüşüm hareketinin devlet tarafından desteklenmesinin gerekli olduğu noktasına değindi.

Öncelikli olarak kentsel dönüşüm projelerinin bir merkezden yönetilmesinin teşkil ettiği öneme konu açan Atalay, Gayrimenkul piyasalarının siyasi ve ekonomik en küçük olaydan bile direkt olarak etkilenen piyasalar olduğunu, piyasalarda belirsizlik meydana geldiği anda alış taleplerinin bıçak talebi gibi ortadan kaldırılacağına dikkat çekti.

Yatırımcı içgüdüsünün ilk prensibinin; oynamaların yüksek olduğu dönemlerde pozisyonlarını farklı bir şekilde değişime sokmak olduğunu ileten Atalay, Bu şekilde dönemler içerisinde büyük yatırımcının küçük test etmeler dışında kesinlikle alma veya satma pozisyonlarını ileri bir tarihe erteleme tercihi yaptıklarının tespit edildiğini vurguladı. Alıcıların ise genellikle acele olmadığı, biraz daha beklenmesi yönünde satın alma kararlarını ileri tarihe ertelediklerini bildiklerini iletti.

İşte bu noktada ise bu işten en çok zarar görecek olan söz konusu kişilerin, kentsel dönüşüm projeleri altına imza atan küçük müteahhitler olacağını dile getiren Atalay, Bu dönemler içerisinde sermaye gücü bulunmayan, konjonktür değişikliklerinde ne yapacağı konusunda fikri bulunmayan ve geçmişi uzun olmayıp da tecrübesi az olan müteahhitlerin ödeme krizleri yaşadıkları ve projeleri aksatmalarının çok zor bir olasılık olmadığını iletti.

Bu durumlarda söz konusu firmaların satış yapamadıklarından dolayı üstlendikleri projeleri tamamlayamadıklarını belirten Atalay, evlerinden maliklerin kiralarını dahi ödeyememeleri durumuyla karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekti. Bu durumlarda kalınmaması ve refah bir kentsel dönüşüm yapılması için bu projelerin devlet tarafından tek bir merkezden yönetilmesi gerektiğin de fayda gördüklerini belirtti.

"Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!" Yorumlar

"Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Kentsel Dönüşüm Projelerine Hız Kazandırılmalı!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.